شهرستان‌های خنداب، فراهان و کمیجان  استان مرکزی در فهرست قرمز کرونا

اراک - ایرنا - رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: شهرستان‌های خنداب، فراهان و کمیجان در شبانه روز اخیر به دلیل افزایش شمار مبتلایان به نسبت امکانات موجود درمانی در فهرست قرمز کرونا قرار گرفتند و تعداد شهرهای بحرانی کرونا در استان مرکزی هم در استان مرکزی به هفت مورد رسید.

دکتر سید «محمد جمالیان» روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: وضعیت کنونی استان در حوزه کرونا حکایت از بروز یک بحران جدی در حوزه درمان دارد و  با گسترش دامنه کرونا در موج دوم تاکنون شهرستان‌های اراک، خمین، دلیجان، ساوه ، خنداب، فراهان و کمیجان قرمز شده‌اند که این حجم بالا به‌هیچ وجه با امکانات درمانی استان تناسب ندارد.

وی اظهار داشت: بر اساس آخرین جمع بندی شهرستان‌های محلات و شازند از توابع استان مرکزی نیز در وضعیت نارنجی و یا خطر کرونا هستند و آشتیان، تفرش و زرندیه نیز در فهرست زرد بوده و اگر کوچکترین اهمالی در رعایت پروتکل‌های بهداشتی صورت بگیرد بحرانی می‌شوند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: با قرمز شدن وضعیت در هفت شهرستان استان مرکزی و گذشت ۶ ماه از فداکاری کادر درمان دیگر رمقی برای کادر بهداشت و درمان باقی نمانده است.

دکتر جمالیان افزود: شهرستان محلات تا هفته گذشته وضعیت خوبی را داشت ولی در بازه زمانی محدود وضعیت نارنجی کرونا بر آن حاکم شده و  به نظر می‌آید که توصیه و هشدارها دیگر کارگشا نیست و روز به روز وضعیت کووید 19 در استان وخیم‌تر می‌شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک افزود: اگر ظرفیت بیمارستان‌های استان تکمیل شود و شرایط به همین منوال ادامه پیدا کند با افزایش تصاعدی  بیماران، خستگی و اضطراب کادر درمان و مبتلا شدن مدافعان سلامت استان با یک بحران بزرگ روبه‌رو است.

دکتر جمالیان افزود: درحالی که استان با بحران در بحث سلامت مواجه شده شاهد کنارگیری صنایع و خیران از حوزه بهداشت و درمان استان هستیم و بی‌توجهی به پروتکل‌های بهداشتی توسط برخی از هم استانی‌ها باعث شده شراط بحرانی ایجاد شود.

شیوع ویروس کرونا موسوم به «کووید ۱۹» برای نخستین بار اواسط ماه دسامبر (۲۴ آذر) در شهر «ووهان» واقع در مرکز چین گزارش شد و به ‌تدریج به سایر کشورهای دنیا سرایت کرد.

سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دیروز (سه شنبه ) درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در کشور و موارد فوت ناشی از این ویروس بیان کرد: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز (۲۱ مرداد ۱۳۹۹) و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ۳۴۵بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۲۶۹مورد بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۳۳۱ هزار و ۱۸۹ رسید.

وی ادامه داد: در شبانه روز اخیر، ۱۸۴ بیمار کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری تاکنون به ۱۸ هزار و۸۰۰نفر رسید.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha