چین: پروازهای جاسوسی آمریکا خطر جدی برای هواپیماهای مسافری است

پکن- ایرنا- چین هشدار داد پرواز هواپیماهای جاسوسی آمریکا بر فراز دریای جنوبی می تواند مخاطرات جدی برای هواپیماهای مسافربری داشته باشد.

به گزارش ایرنا روزنامه «ساوت چاینا مورنینگ پست»  چین روز چهارشنبه گزارش کرد که پیش از این نیز پروازهای جاسوسی موجب شده است تا برخی از هواپیماهای مسافربری به صورت اشتباهی هدف قرار گیرند.

منابع نظامی در چین تاکید کرده اند پروازهای جاسوسی آمریکا یک خطر بزرگ برای هواپیماهای مسافربری است برخی از هواپیماهای جاسوسی با الگوی هواپیماهای مسافربری ساخته شده اند تا تحت همین پوشش عملیات جاسوسی و شناسایی انجام دهند.

ساوت چاینا از قول مقامات ارتش چین آورده است برخی از این هواپیماهای جاسوسی به همین سبب ممکن است هواپیمای مسافربری تلقی شود و به اشتباه هدف قرار گرفته و سقوط کند.

با افزایش پرواز هواپیماهای جاسوسی آمریکا و تحرکات بیشتر نظامیان این کشور در آبهای دریای جنوبی، ژنرال «وی فونگخه» وزیر دفاع چین یک هفته قبل تلفنی با مارک اسپر همتای آمریکایی خود گفت و گو کرد.

با وجود افزایش تحرکات نظامی هر دو کشور در این پهنه آبی، ارتش چین به نیروهای خود دستور داده است تا درصورت مواجهه و رویارویی با آمریکا ابتدا اقدام به تیراندازی نکنند.

گزارش حاکی است پرواز هواپیماهای جنگی و جاسوسی تحت پوشش هواپیماهای مسافربری در واقع این خطر را برای هواپیماهای دیگر بوجود می آورد و اشتباهات انسانی در چنین صورتی می تواند فاجعه به بار بیاورد.

در سال ۲۰۰۱ میلادی یک فروند جنگنده چینی با یک هواپیمای جاسوسی و شناسایی «یی ۳» آمریکا که در مناطق جنوبی چین و اطراف استان هاینان پروازمی کرد برخورد کرد که بر اثر آن خلبان چینی جان خود را از دست داد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha