رهبر مخالفان دولت بلاروس خواستار پایان مبارزه و اعتراضات خیابانی شد

مسکو - ایرنا- سوتلانا تیخانوفسکایا رهبر مخالفان دولت بلاروس ازطرفداران خود خواستار پایان دادن به مبارزه و اعتراضات خیابانی شد.

سوتلانا تیخانوفسکایا که به لیتوانی رفته است، امروز سه شنبه در فیلم ویدئویی که در یوتیوب منتشر شد از مخالفان دولت بلاروس خواست برای اعتراض به خیابانها و میادین نروند.  

 وی در این فیلم گفت: مردم بلاروس من از شما دعوت به رفتار عاقلانه و رعایت قانون می کنم من نمی خواهم خونریزی و خشونت شود.

تیخانوفسکایا گفت: از شما خواهش می کنم با ماموران پلیس مقابله نکنید از خودتان و نزدیکانتان مواظب کنید.

وی همچنین خاطرنشان کرد که بخاطر فرزندان خود به لیتوانی رفته است.

تیخانوفسکایا در حالی امروز خواستار پایان مبارزه شد که رسانه ها عصر امروز از تجمع مخالفان دولت بلاروس در مینسک خبر دادند. 

گفتنی است روز یکشنبه ششمین انتخابات ریاست جمهوری در بلاروس برگزار شد و الکساندر لوکاشنکو رئیس‌جمهوری این کشور با کسب بیش از ۸۰ درصد آراء پیروز شد و سوتلانا تیخانوفسکایا آموزگار پیشین زبان انگلیسی و رقیب اصلی لوکاشنکو توانست ۹.۹ درصد آراء به دست آورد.

وزیر امور خارجه لیتوانی صبح امروز در توییتی خبر داد که اسوتلانا تیخانووسکایا رقیب اصلی رئیس جمهوری بلاروس به این کشور رفته و سالم است. یکی از سخنگویان این نامزد شکست خورده انتخابات به اسپوتنیک گفت که دولت بلاروس او را از این کشور اخراج کرده است. تیخانووسکایا نیز به یکی از رادیوهای لیتوانی گفت که در کشورش هفت ساعت بازداشت بوده است.

از دو روز گذشته و پس از پایان انتخابات و اعلام پیروزی مجدد لوکاشنکو در انتخابات ریاست جمهوری، طرفدران رقیب شکست خورده در خیابان‌های شهرهای بلاروس به روند برگزاری انتخابات اعتراض کرده و با پلیس درگیر شده‌اند که تاکنون یک نفر کشته، ده‌ها تن مجروح و هزاران نفر بازداشت شده‌اند.

در همین حال یک خبرنگار آمریکایی در توییتی خبر داد که دومین رقیب رئیس جمهوری بلاروس نیز این کشور را ترک کرده و اکنون در روسیه به سر می‌برد.

کریستوفر میلر خبرنگار تارنمای آمریکایی بازفید (Buzzfeed) ساعاتی پیش در صفحه توییتر خود نوشت که ورونیکا تسپکالو  (Veronika Tsepkalo) را به بازداشت تهدید کرده بودند و او نیز بلاروس را ترک کرده است. از میان سه خانم رقیب الکساندر لوکاشنکو تنها ماریا کولسنیکووا (Maria Kolesnikova) در مینسک حضور دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha