۲۲ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۱:۲۶
کد خبرنگار: 2089
کد خبر: 83903877
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

۹۶ درصد حجم سد دامغان تکمیل شد

سمنان- ایرنا- مدیر دفتر تاسیسات آبی شرکت آب منطقه‌ای استان سمنان گفت: درصد پرشدگی سد شهید شاهچراغی دامغان نسبت به سال ۹۸ افزایش داشته و به ۹۶ درصد رسیده است.

آیدین دمنیان روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: مقدار ذخیره خالص سد دامغان به ۱۵.۸۲ میلیون مترمکعب رسید که نشان می‌دهد ۹۶ درصد از مخزن این سد پر شده است.

وی بیان کرد: ذخیره خالص سد شهید شاهچراغی دامغان در مدت سال گذشته ۱۴.۶۸ میلیون مترمکعب بود که نشان از پرشدگی ۸۹ درصدی حجم کلی مخزن داشت.

مدیر دفتر تاسیسات آبی شرکت آب منطقه‌ای استان سمنان با اشاره به افزایش خروجی و ورودی آب در سد شهید شاهچراغی دامغان، بیان کرد: میزان ورودی آب به سد دامغان ۸۱۰ لیتر بر ثانیه و خروجی آن ۶۷۱ لیتر بر ثانیه است و این شاخص‌ها در سال گذشته به ترتیب ۵۷۸ و ۵۶۷ لیتر بر ثانیه بود.

وی با بیان اینکه ۵۲ سانتیمتر مانده سد شهید شاهچراغی دامغان سرریز شود، اضافه کرد: برای سرریز شدن این سد هیچ جای نگرانی وجود ندارد، چرا که به هنگام نیاز آب این سد تخلیه شده و درصورت تخلیه بیشتر، این آب صرف اقدام‌های زیست‌محیطی و کمک به تقویت سفره آب‌های زیرزمینی می‌شود.

مدیر دفتر تاسیسات آبی شرکت آب منطقه‌ای استان سمنان با اشاره به افزایش سطح تراز آب سد دامغان، یادآور شد:  تراز آب مخزن این سد ۱۳۱۹.۹۸ است و بر اساس آمار سال گذشته ۱۳۱۹.۲ بوده که بیانگر افزایش سطح تراز آب است.

به گزارش ایرنا، مجموعه سد شهید شاهچراغی دامغان با ظرفیت ۲۱ میلیون متر مکعب در ۱۰ کیلومتری شمال شهر دامغان قرار دارد.

طبق اعلام نظر کارشناسان، رسوبات موجود در سد شهید شاهچراغی دامغان، چهار میلیون مترمکعب از حجم این سد را به خود اختصاص داده است.

از این سد ۲۳ نهر منشعب شهری و روستایی آبگیری می‌کند که در فصل پاییز و بهار برای زراعت، در فصل تابستان و زمستان برای باغ ها و در تمام سال برای آشامیدن بهره برداری می‌شود. ۲ هزار کشاورز از آب سد دامغان بهره برداری می کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha