کرونا در فارس به کودکان زیر ۱۰ سال هم امان نمی‌دهد

شیراز -ایرنا- کرونا در استان فارس همچنان جان می‌گیرد ، هر روز شمار دو رقمی کشته‌های کرونا در این استان بالا و پایین می شود اما از تب و تاب نمی افتد ، سه درصد از مبتلایان و یک درصد از جانباختگان کرونا در فارس، زیر ۱۰ ساله بوده‌اند.

استان فارس در ردیف استان های مشمول هشدار در بیماری و همه گیری کرونا است و به تازگی یک پله از قرمز پایین تر آمده است ولی هنوز رگه هایی از خطر در این استان موج می زند و بیم ابتلای بیشتر در کمین شهروندان فارس است.

محدودیت های کرونا در شیراز و شهرهای دارای وضعیت قرمز همچنان سختگیرانه اجرا می شود ، محدودیتها بنا بر آخرین مصوبات ستاد استانی مبارزه با کرونا شامل لغو تمامی تجمعات در سراسر استان، لغو مجالس ختم و عروسی در تالارها، سالن‌ها و منازل، تعطیلی تمامی کتابخانه‌ها، بوستان‌ها و پارک‌ها و تفرجگاه‌ها، ارائه خدمات رستوران‌های و فست‌فودها فقط به‌صورت بیرون‌بر و همچنین تعطیلی مترو  در کلانشهر شیراز  است.

 با تشدید محدودیت‌ها، فرمانداران موظف شدند با همکاری دانشگاه علوم پزشکی شیراز، نیروی انتظامی، دستگاه قضایی و سایر ادارات و نهادها بر اعمال شیوه‌نامه‌های بهداشتی نظارت کنند؛ همچنین برگزاری هرگونه مراسم در شهرستان‌های قرمز استان مطلقا ممنوع است؛ همچنین بازرسی و نظارت بر اماکن، مراکز تجمع، ادارات، واحدهای صنفی صنعتی و خدماتی تولیدی و عمرانی تشدید شود و با متخلفان بنابر دستورالعمل جدید کمیته امنیتی و انتظامی ستاد ملی مبارزه با کرونا و با اختیاراتی که به بازرسان دانشگاه‌های علوم پزشکی داده شده است، برخورد خواهد شد. هر گونه فعالیت اجتماعی در شهرستان‌های قرمز مطلقا ممنوع است .

ستاد مدیریت دانشگاهی بیماری کرونا هر روز در نشست های خود آخرین موضوعات را بررسی می کنند ، تاکیدها و توصیه های این ستاد همچنان رعایت فاصله گذاری اجتماعی ، کاهش رفت و آمد های غیر ضروری و زدن ماسک است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز روز سه شنبه در  نشست ستاد مدیریت بیماری کرونا در دانشگاه، مدافعان سلامت را قهرمانان واقعی در بحران کرونا معرفی کرد.

 مهرزاد لطفی  با تقدیر از تمامی افراد و مسوولانی که در مدیریت این بحران در استان تلاش می کنند، تاکید کرد: لازم است تمامی افراد خود را مسوول بدانند و با رعایت شیوه نامه های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک در اماکن عمومی و حفظ فاصله فیزیکی با یکدیگر، در قطع زنجیره انتقال و حفظ سلامت خود و دیگران بکوشند.

وی  با ابراز تاسف از آمار بالای جان باختن مبتلایان به کرونا در استان فارس طی روز گذشته تاکنون، عنوان کرد: مردم استان، بسیاری از سختی ها و بحران ها را با همدلی و تلاش پشت سر گذاشته اند و این بحران نیز نیازمند عزم همگانی و تلاش جمعی است که با ماسک زدن و رعایت فاصله‌ گذاری فیزیکی، مدیریت می شود.

دکتر لطفی از مردم خواست تا همگی پایبند این مسوولیت مهم اجتماعی فردی باشیم و از دوستان خود بخواهیم تا با تغییر شیوه زندگی، از آسیب دیدگی حاصل از این بیماری به خود، خانواده و دیگران جلوگیری کنند.

وی ضمن اعلام انجام بیش از ۲۲۹ هزار مورد نمونه آزمایش کرونا از ابتدای شیوع کرونا تاکنون در فارس؛ به بررسی آمار مبتلایان، موارد مرگ و میر، افراد بستری و بهبودیافته، روند خدمت رسانی به مبتلایان و موارد مشکوک در مراکز درمانی و عملکرد مراکز آزمایشگاهی تشخیصی کروناویروس پرداخت.

 عبدالرسول همتی معاون بهداشت دانشگاه نیز در این نشست توضیحاتی پیرامون درباره مرحله سوم غربالگری سلامت، سامانه خوداظهاری و پیگیری های انجام شده در چند روز گذشته ستاد مدیریت بیماری کرونا در دانشگاه ارائه داد.

وی با اعلام جان باختن ۱۰ هم استانی در اثر ابتلا به کرونا  طی روز گذشته تاکنون، مجموع آمار جانباختگان این بیماری از ابتدای شیوع تاکنون در فارس را ۶۴۳ نفر اعلام کرد.

به گفته معاون بهداشت دانشگاه، تاکنون ۳۳ هزار و ۷۳۵ نفر نیز در فارس با بهبودی کامل از بیمارستان ها ترخیص شده و یا از ایزوله خانگی خارج شده اند که معادل ۹۲ درصد افراد مبتلایان هستند.

دکتر همتی با اعلام اینکه تا کنون سه درصد از مبتلایان و یک درصد از جانباختگان استان، افراد زیر ۱۰ سال بوده اند اظهار کرد: ۷۰ درصد از مبتلایان را گروه سنی ۱۰ تا ۵۰ سال تشکیل داده اند که ۱۵ درصد از جانباختگان مربوط به این گروه سنی بوده است.

او افزود: ۲۷ درصد از مبتلایان نیز، افراد بالای ۵۰ سال هستند که ۸۴ درصد از جانباختگان مربوط به این گروه سنی بوده است؛ بنابراین لازم است تمام گروه های جامعه، به ویژه جوانان، حامی سلامت سالمندان باشند.

این مقام مسوول در دانشگاه علوم پزشکی شیراز با تاکید بر اینکه برای مدیریت این بحران، باید اصول و شیوه نامه های بهداشتی را رعایت کنیم و همگی با عزم جدی تا شکست کرونا به رعایت مواردی مانند استفاده از ماسک پایبند باشیم.

 تا   ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ و براساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ۱۳۲ بیمار جدید مبتلا به کرونا  در کشور شناسایی شدند و مجموع بیماران   در کشور به ۳۲۸ هزار و ۸۴۴ نفر رسید. متاسفانه  ، ۱۸۹ بیمار کرونا جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۸ هزار و ۶۱۶ نفر رسید.

اخبار مرتبط