عارف: مراسم ماه محرم باید بر مبنای دستورالعمل ستاد ملی کرونا برگزار شود

تهران- ایرنا- عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: یک عده با نگاه قیم مابانه می‌گویند باید مراسم ماه محرم به مانند گذشته برگزار شود در حالیکه باید با اولویت به شعور حسینی و مبنا قرار دادن دستورالعمل‌های ستادملی مبارزه با کرونا در این خصوص عمل شود.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا از امیدنامه، محمدرضا عارف در مراسم رونمایی از کتاب «بیانیه عاشورا» اثر حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مازنی، با تاکید بر اینکه عاشورا حق بزرگی به گردن انقلاب اسلامی ایران دارد و انقلاب اسلامی ایران که یک انقلاب فرهنگی بود مرهون نهضت عاشورا است، افزود: جا دارد عملکرد ۴ دهه گذشته بخش فرهنگ و مدیریت فرهنگی کشور آسیب‌شناسی جدی شود تا مشخص شود تا چه میزان با آرمان‌ها و ارزش‌ها وفادار بودیم و در چه حوزه‌هایی از آن فاصله گرفته‌ایم تا بهتر بتوانیم اولویت‌ها و راهبردهای فرهنگ کشور را برای دهه پنجم انقلاب تدوین کنیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: مردم ایران به خاطر مشکلاتی که در کشور وجود دارد اعتراضاتی دارند اما پیرو مکتب حسینی هستند و حتی اقلیت‌های دینی مانند مسیحیان و زرتشتیان هم به فرهنگ عاشورایی اعتقاد دارند.

عارف تاکید کرد: وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم به هیچ وجه در شان و منزلت ملت ایران نیست و این وضعیت نشان می‌دهد از آرمان‌های اولیه انقلاب فاصله گرفته‌ایم.

رییس بنیاد امید ایرانیان با بیان اینکه یکی از مهمترین چالش‌های کشور، مسایل فرهنگی است، خاطرنشان کرد: ارتقاء فرهنگی کشور و حل چالش‌های این حوزه مهمترین عامل در کاهش و حل چالش‌ها و بحران‌های اجتماعی است.

عارف دلیل افزایش آسیب‌های اجتماعی را بی‌اعتنایی به مسایل فرهنگی و ارزش‌ها دانست و گفت: برای موفقیت در برنامه‌های توسعه‌ای و مقابله و ریشه‌کنی فقر و فساد در جامعه، توجه به مسایل فرهنگی ضروری است. قطعا توفیق در برنامه‌های فرهنگی، کاهش جدی هزینه‌های اجتماعی را نتیجه می‌دهد.

وی با هشدار به تبعات بی‌توجه‌ای به اخلاق در جامعه، خاطرنشان کرد: امروز اعتماد عمومی به دولت و حاکمیت و اعتماد متقابل بین مردم و همینطور ارزش‌هایی مانند صداقت، امانت داری و وفای به عهد آسیب دیده‌اند و باید با نگاه فرهنگی اینگونه چالش‌ها را حل کرد و مطمئنا وظیفه مسئولان فرهنگی و نهادهایی نظیر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این خصوص بسیار سنگین است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اظهارنظرهای صورت گرفته درباره برگزاری مراسم دهه اول ماه محرم در دوران کرونا، تصریح کرد: یک عده با نگاه قیم‌مابانه می‌گویند باید مراسم ماه محرم به مانند گذشته برگزار شود در حالیکه باید با اولویت به شعور حسینی و مبنا قرار دادن دستورالعمل‌های ستاد ملی مبارزه با کرونا در این خصوص عمل شود.

عارف با گلایه از رواج اتهام‌زنی و برچسب‌زنی به افراد در جامعه، خاطرنشان کرد: باید بخش فرهنگی کشور از جمله حوزه‌های علمیه برای حاکمیت اخلاق در جامعه و هدایت جوانان تلاش بیشتری کند وگرنه با تداوم وضعیت فعلی این نگرانی وجود دارد که به خاطر فاصله گرفتن از ارزش‌ها جوانان را از دست بدهیم.

وی مهمترین و عملیاتی‌ترین روش برای تعالی جامعه را تبیین سیره معصومین و تحلیل حوادث و رویدادهای مهم صدر اسلام دانست و اضافه کرد: عاشورا، تاثیرگذارترین رویداد و حادثه مهم تاریخی محسوب می‌شود که فلسفه اصلی آن مقابله با ظلم، فساد، حاکمیت اخلاق و اصلاح  جامعه، حفظ کرامت انسانی و مقابله با انحراف و مهمتر از همه امر به معروف و نهی از منکر بود.

رییس بنیاد امید ایرانیان با تجلیل از خدمات حجت‌الاسلام والمسلمین مازنی نویسنده کتاب بیانیه عاشورا و با بیان اینکه جهت‌گیری کتاب بیانگر دید عمیق نویسنده به نهضت حسینی است که نیاز امروز جامعه ما است، گفت: آقای مازنی در طول حضورشان در مجلس دهم بسیار دلسوزانه پیگیر مسایل فرهنگی بودند و طرح پیشنهادی گفت ‌وگوی ملی که از سوی وی مطرح شد جلساتی خوبی در مجلس دهم و بیرون از مجلس با محوریت این طرح برگزار شده و این جلسات ادامه دارد و با اولویت قرار دادن موضوع وحدت در بین جریان‌های سیاسی به نتایج خوبی هم دست پیدا کردیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین «احمد مازنی» نویسنده کتاب نیز در این مراسم با بیان اینکه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی زمینه بروز نظریه‌هایی در حوزه دین فراهم شد و اخیرا طی این سال‌ها این نظریه‌ها جوامع سیاسی و فرهنگی را به جوامع دو قطبی تبدیل کرد، گفت: یکی از این نظریه‌ها می‌گوید دین فقط برای اخلاق آمده و رابطه‌ای میان آن با دنیا و سیاست و حکومت نیست.

وی ادامه داد: نظریه دیگری در مقابل آن قرار دارد که در دین اخلاق در درجه چندم اهمیت قرار دارد و آنچه مهم است، قدرت است.

مازنی با بیان اینکه شکست‌های ما ناشی از دوری از مکتب عاشورا و کامیابی‌ها در اثر نزدیک شدن به این مکتب است، اظهار داشت: در کتاب بیانیه عاشورا تلاش شده که درس های مکتب عاشورا تبیین شود.

وی با اشاره به روش و منش سیاست‌ورزی محمدرضا عارف گفت: آقای عارف از جمله شخصیت‌هایی هستند که به آمیختگی اخلاق و سیاست بسیار نزدیک هستند و باید سرمایه‌های اجتماعی کشورمان که عارف یکی از این سرمایه‌های اجتماعی است را حفظ کنیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =