۲۱ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۴۹
کد خبرنگار: 1822
کد خبر: 83903821
۰ نفر

برچسب‌ها

طرح سیماب در پنج نقطه استان کرمان در حال اجراست

کرمان - ایرنا - مدیر تعاون روستایی شمال استان کرمان با اشاره به فعالیت‌های شاخص تعاون روستایی این استان در سال جهش تولید گفت: طرح سیماب (آموزش و بهره وری )در پنج شهرستان سیرجان، زرند،رفسنجان، ارزوئیه و کرمان در بیش از سه هزار هکتار در حال اجراست.

سیماب مخفف عنوان یک طرح بنام سیستم مرجع ،آموزش وبهره وری است که توسط اتحادیه شرکت های تعاونی تولید روستایی استان کرمان طراحی و تدوین شده است.

به گزارش ایرنا رضا محمدحسینی روز سه‌شنبه در جمع خبرنگاران افزود: تعاونی‌ها یک اهرم مناسب برای توسعه روستایی و بالابردن بهره‌وری در بخش کشاورزی است که می‌توانند همگام با سیاست‌های دولت در بهبود شرایط و وضعیت اقتصادی- اجتماعی مردم موثر باشند و هزینه‌های دولت را کاهش دهند

وی مشارکت در خریدتضمینی گندم۲۰هزار تن، خرید وفروش توافقی ۸۹هزار و ۷۰۰ تن محصولات کشاورزی ودامی،خرید وذخیره‌سازی و توزیع ۲هزار و ۱۰۰ تن میوه شب عید،خرید ، فرآوری و توزیع گندم بذری به مقدار ۶هزار و ۲۳۷ تن، تامین و توزیع۲هزار و ۵۰۰ سایر بذر اصلاح شده کلزا، ذرت و جو، توزیع کودهای شیمایی ازته، فسفاته وپتاسه به مقدار ۳۰هزار تن، توزیع ۲۵هزار تن کودهای آلی وزیستی،توزیع ۳۰هزار تن از سایر کودهای شیمیایی و ریزمغزی‌ها،توزیع موادنفتی ۲۶۰میلیون لیتر و توزیع ۲۰هزار و ۶۹۷تن آرد روستایی را از اهم فعالیت‌های شبکه تعاونی‌های تحت پوشش سازمان تعاون روستایی استان کرمان طی سال ۹۸ عنوان کرد.

مدیر تعاون روستایی شمال استان کرمان به اشاره به اجرای طرح سیماب توسط تعاونی تولید روستایی در ۲هزار هکتار زمین کشاورزی استان کرمان تصریح کرد: طرح سیماب سیستم مرجع آموزش و بهره‌وری زیرا بر پایه دانش روز است و دانش روز به کشاورزان منتقل می‌شود و کاهش هزینه‌ها برای کشاورزان مهم‌ترین مزیت این طرح است.

محمدحسینی با اشاره به فعالیت‌های شاخص تعاون روستایی استان کرمان در سال جهش تولید گفت:اجرای طرح تامین متمرکز محصولات کشاورزی و کالای اساسی از ابتدای سال که در چهارماهه اول سال بیش از پنج هزار تن انواع محصولات کشاورزی و کالاهای اساسی از مبادی تامین وتوسط تعاونی‌ها به صورت مستقیم به مصرف کنندگان با قیمت وکیفیت بسیار مناسب عرضه شده است.

وی ایجاد مراکز عرضه مستقیم محصولات کشاورزی وکالای اساسی واحیا فروشگاه‌های مصرف روستایی به منظور عرضه مستقیم محصولات کشاورزی وکالای اساسی از تولید به مصرف و توزیع کالای تنظیم بازار توسط شبکه بزرگ تعاونی‌ها از دیگر فعالیت‌های تعاون روستایی استان کرمان در سال جهش تولید عنوان کرد.

مدیرتعاون روستایی شمال استان کرمان با اشاره به توسعه طرح سیماب در تعاونی‌های تولید روستایی برروی محصول پسته به منظور افزایش بهره‌وری واتولید این محصول که درسال جاری بیش از سه هزار هکتار قرارداد منعقد شده است بیان داشت: سرمایه‌گذاری دراجرای طرح زنجیره ارزش خرما در شرق استان با هدف افزایش راندمان و بهره وری درتولید محصول خرما با ایجاد دهکده خرما درشهرستان نرماشیر از دیگراقدامات انجام شده در سطح استان است.

محمدحسینی با اشاره به اینکه در سال جهش تولید تشکل‌های تخصصی دربخش کشاورزی مانند تعاونی شترمرغداران، تعاونی آبزی پروری استان، تعاونی اسب داران، تعاونی گیاهی داروئی راه‌اندازی و ایجاد شده است افزود: برای نخستین بار فروشگاه‌های آنلاین واینترنتی درشبکه تعاونی‌های استان از ابتدای سالجاری درسیرجان راه‌اندازی شده است .

وی با بیان اینکه در سالجاری نهاده های کشاورزی و دامی مورد نیاز اعضاء تعاونی ها  به موقع وبا کیفیت قیمت مناسب تامین وتوزیع شد بیان داشت: زنجیره تولید محصولات کشاورزی ودامی توسط تعاونی‌های تخصصی (طرح ازمزرعه تا سفره) در سالجاری ایجاد شده است.

مدیرتعاون روستایی شمال استان کرمان توسعه زیرساخت‌های فنی مورد نیاز بخش کشاورزی مانند ایجاد کارخانه پنبه پاک کنی در ارزوئیه ، ایجاد انبارهای فنی برای نگهداری محصولات کشاورزی وکالای اساسی ، ایجاد سالن‌های بهداشتی بسته‌بندی خرما درشرق استان و ایجاد مراکز فروشگاه‌های عرضه مستقیم محصولات کشاورزی از دیگر اقدامات انجام شده در سالجاری عنوان کرد.

محمدحسینی با اشاره به فعالیت تعاونی‌های روستایی در ایام شیوع ویروس کرونا تصریح کرد: در ایام شیوع ویروس کرونا  تشکل‌های زنان روستایی شهرستان زرند و کرمان زیرساخت‌های لازم را داشتند و روزانه بیش از ۲۰ هزار عدد ماسک و ۵۰۰ دست لباس بیمارستانی تولید کردند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =