دانشگاه آزاد شیراز و چالش دفاع از پایان‌نامه در زمان کرونا

شیراز- ایرنا- همه‌گیری کرونا دشواری‌هایی را در حوزه آموزشی و دانشگاهی ایجاد کرد. از جمله آن‌ها تعیین زمان دفاع و فارغ‌التحصیلی بوده است، حضور فیزیکی استادان در جلسه دفاع و برگزاری دفاع مجازی یا حضوری امروز دغدغه برخی دانشجویان دانشگاه آزاد شیراز است.   

برخی دانشجویان دانشگاه آزاد شیراز در تماس با خبرگزاری ایرنا عنوان کردند که برای تعیین وقت دفاع کارشناسی ارشد دچار مشکل شده‌اند.

برخی استادان تمایلی به دفاع حضوری ندارند

یکی از دانشجویان در این باره گفت: اگر مشکل کرونا نبود باید در تیرماه دفاع ارشد را انجام می‌دادیم، متاسفانه با شیوع این بیماری برخی استادان می‌گویند باید به‌صورت آنلاین دفاع کنیم؛ اما نظر دانشگاه این است که به‌صورت حضوری برگزار شود.

به گفته این دانشجو ناهماهنگی بین استادان و دانشگاه باعث به تعویق افتادن زمان دفاع شده است.

او در تشریح وضعیت خود گفت: یک بار عنوان شد که استاد داور نیست و یک بار هم ایرادهایی به کار وارد شد که می‌توان آن‌ها را بعد از دفاع هم برطرف کرد و تکلیف زمان دفاع تا به امروز مشخص نیست.

این دانشجو اظهار کرد: با توجه به اینکه دانشگاه آزاد واحد شیراز در زمره دانشگاه های برتر است و زیرساخت آموزش الکترونیک فراهم است از بابت برگزاری دفاع به‌صورت مجازی مشکلی وجود ندارد و از سوی دیگر بسیاری از دانشجویان با مشکلات سربازی و استخدامی مواجه‌اند یا قصد مهاجرت دارند که عقب افتادن دفاع کار آن‌ها را دشوارتر می‌کند.

استاد و دانشجوی بومی باید در دانشگاه حضور یابند

معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی فارس در گفت‌وگو با ایرنا درباره مشکلات پیش‌آمده برای تعیین تاریخ دفاع برخی دانشجویان، گفت:  دفاع از پایان‌نامه در دانشگاه آزاد با توجه به ابلاغ بخشنامه طرح فاصله‌گذاری هوشمند دانشگاه آزاد اسلامی که در اردیبهشت‌ماه صادر شده در حال برگزاری است و واحد شیراز و دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس براساس این شیوه‌نامه مراسم دفاع را برگزار می‌کنند.

محمدمهدی جباری اظهار داشت: براساس این شیوه‌نامه دانشجویان بومی در محل دانشگاه و دانشجویان غیربومی در واحدهای محل سکونت خود حضور می‌یابند؛ همچنین با مکاتبه‌ای که صورت می‌گیرد اساتید راهنما و مشاور در محل دانشگاه و اساتید داور و مشاور غیربومی هم به‌صورت مجازی در جلسات حضور دارند.

وی افزود: افرادی نیز که برای مراسم دفاع در محل دانشگاه حضور می‌یابند، موظف به رعایت تمام شیوه‌نامه‌های بهداشتی هستند؛ افزون بر این نکاتی پیشگیرانه درباره پذیرایی یا حضور افراد خانواده در محل برگزاری دفاع رعایت می‌شود تا مشکلی پیش نیاید.

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد شیراز بیان کرد: در حال حاضر روزانه ۱۰ تا ۱۲ دفاع در این دانشگاه برگزار می‌شود.

به گفته معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی فارس اگر استاد راهنما بومی باشد، باید طبق بخشنامه در جلسه حضور یابد، درخصوص استاد داور یا استاد غیربومی با بررسی شرایط تاکنون جلسات دفاع با حضور مجازی آنان برگزار شده و دانشجویان مشکلی نداشته اند.

وی ابراز کرد: استاد راهنمای بومی مجاز نیست که دانشجو را در جلسه دفاع  همراهی نکند، درصورتی که استاد داور اعلام کند که حضور نمی‌یابد، استاد دیگری را جایگزین می‌کنیم، اما هماهنگی استاد راهنما با دانشجو است و براساس بخشنامه فعلی باید به‌صورت حضوری در جلسه باشند،البته در برخی موارد خاص که حضور استاد راهنمای بومی غیرممکن بوده است، مساعدت‌هایی صورت گرفته تا جلسات برگزار شود.

جباری با بیان اینکه دانشجویان می‌توانند مشکلات پیش‌آمده در این زمینه را با معاونت پژوهشی در میان بگذارند، اظهار کرد: مشکل جریمه دیرکرد دفاع نیز در کمیته سازمان مرکزی مطرح شده است و در این زمینه موافقت‌هایی حاصل شد؛ از جمله اینکه زمان دفاع برای پایان‌نامه‌هایی که مشکل آزمایشگاه و مشکل جمع‌آوری آمار دارند و به‌دلیل کرونا نتوانستند به‌موقع داده‌ها کار را به پایان برسانند تا ۱۵ آبان‌ماه تمدید شده است؛ اما درباره دیگر دانشجویان نیز سختگیری نمی‌کنیم و چنانچه افرادی به دلیل بحران کرونا نتوانند در زمان مقرر دفاع کنند باید در شهریور ماه این موضوع را اعلام کنند تا پس از بررسی، ترم تحصیلی آنان تا ۱۵ آبانماه تمدید شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha