۲۱ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۰۵
کد خبرنگار: 2254
کد خبر: 83903772
۰ نفر

برچسب‌ها

قدردانی رئیس شورای ریاست جمهوری بوسنی از ایران

بلگراد-ایرنا- رئیس شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین در دیدار با سفیر جمهوری اسلامی ایران در سارایوو با یادآوری حمایت های دولت و ملت ایران از مردم این کشور تصریح کرد: دوستی دولت و ملت ایران نسبت به مردم بوسنی هرزگوین در شرایط سخت به اثبات رسید و قدردانی ما نسبت به ملت ایران پایان ناپذیر است.

به گزارش ایرنا، «شفیق جعفرویچ» روز سه شنبه در دیدار با «محمود حیدری» با تشکر از حسن روحانی رئیس جمهوری  ایران بابت ارسال پیام به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد نسل کشی سربرنیتسا از روند رو به رشد روابط دو کشور در ابعاد سیاسی، اقتصادی و فرهنگی ابراز خرسندی و اظهار امیدواری کرد این روند مثبت تداوم یابد.

در این دیدار خداحافظی، رئیس شورای ریاست جمهوری بوسنی هرزگوین با قدردانی از فعالیت های سفیر جمهوری اسلامی ایران در راستای پیشبرد مناسبات دو کشور اظهار کرد: آنچه ارزش اقدامات شما را مضاعف کرد وجود عواطف صمیمانه در کنار تلاش های گسترده بود.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در بوسنی و هرزگوین در پایان ماموریت خود در این کشور  گزارشی از دستاوردهای حاصل شده در  پیشبرد مناسبات دو کشور در ابعاد مختلف ارائه کرد و گفت: حمایت های جنابعالی در مقام ریاست جمهوری و قبل از آن در جایگاه ریاست مجلس نمایندگان نقشی قابل توجه در پویایی روابط دو کشور داشته است.

حیدری افزود: گسترش مناسبات دو جانبه و حمایت از استقلال، یکپارچگی، ثبات و همزیستی صمیمانه همه اقوام در بوسنی هرزگوین، رویکرد دائمی جمهوری اسلامی ایران است.

بوسنی و هرزگوین در اول مارس ۱۹۹۲ از یوگسلاوی سابق اعلام استقلال کرد و در همین سال به عنوان کشوری مستقل از سوی سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته شد.

جمهوری بوسنی و هرزگوین حدود چهار میلیون نفر جمعیت دارد که ۴۸ درصد آنان را بوسنیایی های اکثراً مسلمان، ۳۷ درصد را صرب های اکثراً ارتدوکس، ۱۴ درصد را کروات های اکثراً کاتولیک و بقیه را سایر اقوام تشکیل می دهند.

بر اساس قرارداد صلح دیتون در سال ۱۹۹۵ میلادی که سرآغازی برای موجودیت جدید بوسنی هرزگوین بود، این کشور به دو هویت سیاسی؛ جمهوری صربسکا و یک بخش مسلمان و کروات نشین به نام فدراسیون بوسنی و هرزگوین دست یافت. در زمان حاضر سه رییس جمهوری به صورت نوبتی، بوسنی و هرزگوین را اداره می کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =