دومین رقیب لوکاشنکو نیز بلاروس را ترک کرد

تهران – ایرنا – یک خبرنگار آمریکایی در توییتی خبر داد که دومین رقیب رئیس جمهوری بلاروس نیز این کشور را ترک کرده و اکنون در روسیه به سر می‌برد.

کریستوفر میلر خبرنگار تارنمای آمریکایی بازفید (Buzzfeed) ساعاتی پیش در صفحه توییتر خود نوشت که ورونیکا تسپکالو  (Veronika Tsepkalo) را به بازداشت تهدید کرده بودند و او نیز بلاروس را ترک کرده است. از میان سه خانم رقیب الکساندر لوکاشنکو تنها ماریا کولسنیکووا (Maria Kolesnikova) در مینسک حضور دارد.

تسپکالو در مورد ادامه رهبری مخالفان و آنچه که پس از خروج وی از میهنش پیش خواهد آمد، گفت: مردم باید برای حقشان بجنگند.

به نوشته میلر، تسپکالو یکشنبه این هفته (۱۹ مرداد) برای شرکت در انتخابات و دیدار با فرزندانش به مسکو رفت. وی سپس به بلاروس بازگشت و پس از آنکه چند تن از اعضای ستاد انتخاباتی‌اش را دستگیر کردند، کشورش را ترک کرد.

وزیر امور خارجه لیتوانی ساعاتی پیش در توییتی خبر داد که اسوتلانا تیخانووسکایا رقیب اصلی رئیس جمهوری بلاروس به این کشور رفته و سالم است. یکی از سخنگویان این نامزد شکست خورده انتخابات به اسپوتنیک گفت که دولت بلاروس او را از این کشور اخراج کرده است. تیخانووسکایا نیز به یکی از رادیوهای لیتوانیایی گفت که در کشورش هفت ساعت بازداشت بوده است.

از دو روز گذشته و پس از پایان انتخابات و اعلام پیروزی مجدد لوکاشنکو در انتخابات ریاست جمهوری، طرفدران رقیب شکست خورده در خیابان‌های شهرهای بلاروس به روند برگزاری انتخابات اعتراض کرده و با پلیس درگیر شده‌اند که تاکنون ۲ تن کشته، ده‌ها تن مجروح و هزاران نفر بازداشت شده‌اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =