همه ملتزم به رعایت دستورالعمل محرم هستیم

تهران - ایرنا - رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، گفت: در مقام عمل به آنچه در ستاد ملی مقابله با کرونا ابلاغ شده، ملتزم به رعایت دستور العمل محرم هستیم هرچند ممکن است در نظر انتقادات و ملاحظاتی وجود داشته باشد.

حجت الاسلام محمد قمی روز سه شنبه در حاشیه نشست پیگیری های ستاد ملی محرم در جمع خبرنگاران درباره تفاوت های موجود در دستورالعمل ابلاغی و دستورالعمل تهیه شده در جلسه با مداحان و وعاظ به خبرنگار معارف ایرنا، گفت: ما نیز گاهی در مفاد نهایی این سند اختلاف نظراتی داشته و نظرات خود را اعلام و نظرات کارشناسی وعاظ و مداحان نیز منتقل شده است ولی گاهی نظرات آنان نیز تأمین نشده و آنچه که در نهایت ستاد ملی مقابله با کرونا ابلاغ می کند ما در مقام عمل به آن ملتزم هستیم.

وی همچنین درباره یکی از بندهای دستورالعمل مربوط به تذکر به هیات ها، گفت: اگر در این دستورالعمل ادبیاتی به کار رفته که به کسر شان هیئت‌ها بیانجامد اگر از طرف ما بوده عذرخواهی می کنیم و اگر در دستورالعمل آمده باید اصلاح شود.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، افزود: فرهیختگی هیئت‌ها باید مراعات شود. ما وقتی می‌گوییم خادم هستیم تمام رفتارمان باید شبیه خادمان باشد اگر در جایی ادبیات مراعات نشده عذرخواهی می کنم و اگر از طرف دیگران بوده بنده اعتراض خواهم کرد چون باید حرمت مردم متدین عزادار سیدالشهدا به بهترین وجه مراعات شود.

حجت الاسلام قمی ادامه داد: با توجه به اینکه خود مردم امروز بیشترین دغدغه را نسبت به شیوع بیماری کرونا دارند به طور یقین آنها بیشترین مراعات را در مراسم های عزاداری نشان خواهند داد.

وی، گفت: ما خادم مجموعه های مردمی هستیم که مهمترین مجموعه های مردمی هیئت های مذهبی است و بخشی از مردم فرهیخته ایران که همواره عزاداری را که جزو فرهنگ آنان بوده مراعات می‌کنند که امسال مراعات بیشتری لازم است و مردم متوجه می‌شوند که اکثر هیئت های مذهبی اهل مراعات هستند.
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی افزود: ما حمایت محکمی از این هیئت ها داریم. حوزه مسئولیت ما به اندازه اختیارمان است و به هر مقدار این اختیار وسعت داشته باشد، مسئولیت ما بیشتر است و تضمین ما دقیق تر است و اگر این اختیار مخدوش شود طبیعی است که مسئولیت دشوارتر می‌شود.
قمی ادامه داد: نکته اصلی این است که از روز اول که این اتفاق افتاد ویروس کرونا شیوع پیدا کرد ما در کنار مدافعان سلامت و در بیمارستانها در کنار طلبه‌ها و جهادگران حوزه سلامت به عنوان خادم با افتخار و اشتیاق خدمت کردیم.
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی افزود: سلامتی مردم دغدغه متدینان است و هر فرد هیئتی و عزادار حسینی که به شکل‌های مختلف در محرم عزاداری می‌کنند حتما یکی از دغدغه‌های او مراعات کردن است. همه مردم اهل مراعات هستند ولی ممکن است استثنایی وجود داشته باشد که در اینجا نیز ممکن است اتفاق بیفتد و به طور طبیعی مردم نمی‌پسندند قاعده‌ای که قرار است همه رعایت کنند عده ای تخطی کنند ولی مردم فرهیخته و هیئت ها به بهترین وجه آن را مراعات خواهند کرد.

 وی درباره دستورالعمل ماه محرم گفت: ممکن است در مقام بررسی دستورالعمل محرم اختلاف نظرهایی داشته باشیم ولی همانگونه که رهبر معظم انقلاب فرمودند نظر ستاد ملی مقابله با کرونا ملاک است و همه مردم و هیئت‌ها نیز آن را رعایت خواهند کرد.
 حجت الاسلام قمی اضافه کرد: کمیته ای برای نظارت بر فعالیت هیات ها در ماه محرم شامل نیروی انتظامی، بسیج، وزارت بهداشت و دیگران تشکیل شده و قرار است این فعالیت ها را در فضای رسانه‌ای مدیریت کنند.
وی افزود: اکثر مردم نکات بهداشتی و دستورالعمل ها را رعایت می‌کنند و پیش بینی می کنیم تخلفی در این زمینه نخواهیم داشت هر چند ممکن است در فضای رسانه‌ای شیطنت‌هایی صورت گیرد اما ما طرفدار مردمی هستیم که اهل مراعات هستند و پیش از این نیز فرهیختگی را از خود نشان دادند که نمونه آن را در  شب‌های قدر و عرفه دیدیم و لذا جای نگرانی در اعتماد به مردم وجود ندارد.
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی ادامه داد: ما خادم همه هیئت ها هستیم تفاوتی میان هیئتهای بزرگ و کوچک نیست البته هیئت‌های کوچکتر نیازمند حمایت های بیشتری هستند مثلاً میتوان محیط دانشگاهها، مدارس، پادگان ها، پارک ها و فرهنگسراها در اختیار این هیات ها قرار گیرد و سازمان تبلیغات در استانها و مرکز مسئولیت زمینه‌سازی و در اختیار قرار دادن فضاهای باز و یا مکان های با سقف بلند را دارد.

حجج اسلام سید سعید عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، محمد جواد حاج علی اکبری رئیس شورای ائمه جمعه، رستمی نمایندگی ولی فقیه در دانشگاهها ،مصطفی جلالی معاون فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی و محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی از جمله حاضران در این نشست بودند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =