۲۱۰ هزار افغانستانی ظرف ۶ ماه اخیر به کشورشان بازگشتند

مشهد- ایرنا- مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی استانداری خراسان رضوی گفت: ۲۱۰ هزار و ۳۰۴ تبعه افغانستان از اسفند پارسال تاکنون از طریق مرز دوغارون واقع در شرق خراسان رضوی به کشورشان بازگشته‌اند.

محمدتقی هاشمی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: طی اسفند ماه گذشته ۸۸ هزار و ۹۰ نفر و از روز نخست فروردین ماه تا ۲۰ مردادماه سال جاری نیز ۱۲۲ هزار و ۲۱۴ نفر از اتباع افغانستانی از مرز دوغارون خارج شدند که در مجموع می توان گفت از آغاز شیوع کرونا شمار بازگشت اتباع این کشور از ایران به کشورشان به ۲۱۰ هزار و ۳۰۴ نفر رسیده است.

وی ادامه داد: خروج اتباع افغانستان از ایران به خاطر کرونا نیست بلکه کرونا باعث تعطیلی مراکز صنعتی، تجاری، کارگری و عمرانی شد و چون کارگرها بیکار بودند شروع به بازگشت به کشور خود طی این مدت نمودند اما این خروج همراه با بازگشت مجدد و تردد متعدد در مرز دوغارون بوده است.

مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی استانداری خراسان رضوی گفت: آنچه امسال روی داد و طی ۴۰ سال گذشته بی سابقه بود این بود که حجم بزرگی از اتباع متقاضی خروج از کشور شدند و در اسفند ماه این تعداد به عدد بی سابقه ۸۸ هزار نفر رسید.

هاشمی افزود: پس از آن تاریخ اما تردد در مرز افغانستان به روال عادی بازگشت هرچند در برخی ایام افزایش خروج از مرز وجود داشت چنانچه در ایام عید قربان تا ۵۰ دستگاه اتوبوس به مرز دوغارون اعزام شد.

وی ادامه داد: تردد اتباع افغاستان در مرز دوغارون به منزله خروج قطعی و همیشگی این اتباع از کشور ما نیست چون در کشور افغانستان کاری نیست و از لحاظ امنیتی هم اوضاع مساعدی ندارد لذا بخشی از مردم برای مدیریت زندگی خانواده هایشان به کار در ایران نیاز دارند و ما نیز به فعالیت آنان نیازمندیم.

مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی استانداری خراسان رضوی گفت: یک مساله مهم هم این است که برخی از اتباع برای ورود مجدد به ایران به روشهای غیرقانونی دست می زنند که علاوه بر اینکه تبعات آن دامن خود و خانواده آنان را می‌گیرد به واسطه تبلیغات و جنجال برخی رسانه ها این نوع اقدامات غیرقانونی برای دو کشور نیز مشکلاتی ایجاد می‌کند.

۳۲۰ هزار تبعه افغانستان با مجوز، گذرنامه و کارت آمایش در خراسان رضوی سکونت دارند که ۹۶ درصد این تعداد ساکن کلانشهر مشهد هستند. 

گذرگاه مرزی دوغارون در فاصله ۱۸ کیلومتری تایباد و این شهر در فاصله ۲۲۵ کیلومتری شرق مشهد قرار دارد. 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha