نسخه آزمایشی اتوماسیون سازمان‌های مردم نهاد راه‌اندازی می‌شود

تهران - ایرنا - مدیرکل مشارکت‌های اجتماعی و فعالیت‌های داوطلبانه جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: نسخه آزمایشی اتوماسیون سازمان‌های مردم نهاد (سمن‌ها) تا یک ماه آینده با هدف برقراری ارتباط سمن‌ها با یکدیگر و جامعه ورزش و جوانان راه‌اندازی می‌شود.

سجاد سالک روز ‌سه‌شنبه در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی ایرنا اظهار داشت: تشکل‌های جوانان در جهان امروز به عنوان یک فرصت برای جامعه جهت حل چالش‌ها و تصمیم‌گیری‌ها از طریق نهادهای رسمی کشور محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: هفته بزرگداشت تشکل‌ها و مشارکت‌های اجتماعی نیز به عنوان یک نماد جهت قدردانی از فعالان اجتماعی و تشویق و ترغیب شهروندان به پیگیری مباحث متعدد سیاسی و اقتصادی و اجتماعی از طریق سازمان‌های مردم نهاد است.

سالک تصریح کرد: امروز اما شیوع ویروس کرونا در جهان مشارکت‌های اجتماعی را تحت تاثیر قرار داد و به دلیل تاکید بر هشدارهای بهداشتی و پزشکی، جامعه نیز به سمت درون‌گرایی و کاهش ارتباطات اجتماعی سوق داده شد.

وی افزود: بی‌شک فعالیت‌های اجتماعی مستلزم حضور میدانی است و بر این اساس میزان مشارکت‌ها نیز در ماه‌های اخیر کاهش قابل‌توجهی داشته است.

سالک ادامه داد: به عنوان مثال (از منظر آماری) در سه ماه نخست سال ۹۸ جامعه ورزش و جوانان ۷۵۰ درخواست ثبت و تاسیس سمن را دریافت کرد که این میزان در سه ماه نخست سال ۹۹ با کاهش ۲۵۰ درخواست همراه شد.

شبکه‌های اجتماعی، پل ارتباطی سمن‌ها با جامعه

وی یادآور شد: اکنون سمن‌ها از طریق شبکه‌های اجتماعی جهت اطلاع‌رسانی، آگاهی‌بخشی و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی با مخاطبان ارتباط برقرار کرده و به منظور جمع‌آوری اقلام ضروری برای محرومان و آسیب‌دیدگان شرایط بحران کمک می‌طلبند.

مدیرکل مشارکت‌های اجتماعی و فعالیت‌های داوطلبانه جوانان وزارت ورزش و جوانان با اشاره به برخی شایعات مبنی بر فیلترینگ اینستاگرام ادامه داد: به عنوان مثال امروزه اینستاگرام یکی از اصلی‌ترین شبکه‌های ارتباطی سازمان‌های مردم نهاد با مردم است و فیلترینگ (مسدودیت) آن به طور حتم فعالان اجتماعی را با دشواری روبه‌رو می‎‌کند.

نقش تشکل‌های جوانان در بحران کرونا

سالک همچنین با اشاره به نقش تشکل‌های جوانان در دوران بحران خاطرنشان کرد: نقش سمن‌ها در آگاهی‌بخشی به مناطق محروم در دوران شیوع ویروس کرونا نیز قابل قدردانی است؛ تولید ماسک، مواد ضدعفونی و توزیع اقلام ضروری بهداشتی در مناطق محروم و همچنین پاک‌سازی معابر و خیابان‌ها از مهمترین اقدامات تشکل‌های جوانان در این دوران بود.

به گفته مدیرکل مشارکت‌های اجتماعی وزارت ورزش و جوانان، تولید و توزیع کلیپ‌های آموزشی و راه‌اندازی کمپین‌های هشداردهنده نیز نقش مهمی در کاهش تبعات این بحران (شیوع کرونا) ایفا کرد.

وی یادآور شد: در هفته بزرگداشت تشکل‌ها و مشارکت‌های اجتماعی پروانه مجمع ملی سمن‌های جوانان رسما به امضا رسید و به هیات مدیره اهدا شد.

به گفته سالک این اقدام در رسمیت‌بخشی به این مجمع نقش مهی ایفا می‌کند که می‌تواند اثرگذاری و شتاب اقدامات مجمع ملی سمن‌های جوانان را نیز افزایش دهد.

به گزارش ایرنا، از ۱۹ تا ۲۵ مرداد ماه به عنوان هفته بزرگداشت تشکل‌ها و مشارکت اجتماعی با هدف پاسداری از زحمات سازمان‌های مردم نهاد نامگذاری شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =