میزان افت منابع آبی قزوین به کمتر از نیم متر کاهش یافته است

قزوین – ایرنا – مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین گفت: با اقدامات صورت گرفته، میزان افت منابع آبی زیرزمینی قزوین به کمتر از نیم متر کاهش یافته است که نقش موثری در احیای دشت قزوین و جلوگیری از فرونشت و بیابانی شدن اراضی استان دارد.

به گزارش ایرنا، یدالله ملکی روز سه شنبه در بازدید از خبرگزاری ایرنا مرکز قزوین به مناسبت روز خبرنگار، افزود: ما چند هدف کلی را در استان پیگیری می‌کنیم که مهمترین آنها حفظ منابع آبی زیرزمینی به عنوان سرمایه و امانت متعلق به آیندگان است.

وی اضافه کرد: بیش از نیم قرن از آبخوان دشت قزوین استفاده کرده‌ایم و هم اینک حدود ۴۰ درصد بیشتر از ظرفیت آبخوان در دشت قزوین بهره برداری می‌شود که افت منابع آبی زیرزمینی را به دنبال دارد.

این مسوول افزود:فعلا دشت قزوین سرزنده بوده، ولی روند بهره برداری از منابع زیرزمینی در این دشت نگران کننده است و باید جلوی افت بیشتر این منابع را گرفت.

ملکی گفت: هم اینک با اقدامات صورت گرفته، میزان افت منابع آبی زیرزمینی استان را از یک متر و ۷۰ سانت به حدود ۹۰ سانت و به تازگی به زیر نیم متر رسانده‌ایم که بارندگی‌های اخیر و انتقال آب از سد طالقان به قزوین به این موضوع کمک کرده است.

وی افزود: سال گذشته ۳۳۰ میلیون متر معکب و امسال ۳۰۰ میلیون متر معکب از آب سد طالقان به استان برای مصارف کشاورزی منتقل کرده‌ایم که برای حفظ منابع آبی استان و احیای دشت قزوین موثر بوده است.

ملکی ادامه داد: برای حفظ منابع آبی استان و احیای دشت قزوین به فرهنگسازی و اطلاع رسانی نیازمندیم که نقش رسانه‌ها در این زمینه بسیار برجسته است.

وی افزود: متاسفانه بسیاری از کشاورزان استان نحوه استفاده از آب و کشاوزی مدرن را آموزش ندیده‌ و به روش سنتی برای کشاورزی اقدام می‌کنند که موجب اتلاف بیشتر منابع آبی استان در مزارع می‌شود.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای استان اضافه کرد:در این راستا با جدیت با برداشت غیرمجاز آب در استان مقابله می‌کنیم و هم اینک قزوین کمترین چاه غیرمجاز را در سطح کشور دارد.

وی گفت: باید ۴۰ درصد مصرف آب استان را در بخش کشاورزی کاهش دهیم و به سرعت برای نصب کنتور هوشمند بر چاه‌های استان اقدام کنیم.

این مسوول با بیان اینکه طبق برنامه ششم باید تمامی کنتورهای کشاورزی استان دارای کنتور شوند، افزود: حدود پنج هزار و ۸۰۰ حلقه چاه مجاز در استان وجود دارد که از این تعداد بر روی سه هزار حلقه چاه معادل ۵۰ درصد چاه‌های استان، کنتور نصب شده است.

ملکی افزود: همچنین ۲ هزار و ۹۰۰ حلقه چاه غیرمجاز در استان وجود داشت که به ۲ دسته فرم یک و پنج تقسیم شدند و هزار و ۷۰۰ حلقه آنها در قالب فرم پنج پلمب شد و هزار و ۲۰۰ حلقه در قالب فرم یک در حال دریافت پروانه هستند.

این مسوول در ادامه با تقدیر از زحمات خبرگزاری ایرنا، گفت: این خبرگزاری با توجه به سابقه و قدمت خود در عرصه خبر جایگاه ویژه‌ای در عرصه اطلاع رسانی کشور دارد و هیچگاه به دنبال خبرهای بی پایه و اساس که اذهان عمومی را مشوش می‌کند نمی‌رود.

وی اضافه کرد: خبرگزاری ایرنا از رسانه‌های بسیار خوب و موثر استان است و بیشترین مخاطبان را در فضای مجازی و حقیقی دارد و امیدواریم همچنان شاهد تداوم فعالیت‌های مطلوب این رسانه در سطح استان باشیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =