خطر کرونا را در قالب داستان به کودکان بیاموزیم

قم- ایرنا- کارشناس ارشد روان‌شناسی بالینی مرکز بهداشت قم گفت: والدین می‌توانند از طریق داستان‌سرایی خطر ویروس کرونا را به بچه‌ها بفهمانند و آن‌ها را برای رعایت مسائل بهداشتی تشویق نمایند.

سمانه لاجوردی روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا، افزود: داستان‌سرایی درباره ویروس کرونا باید هوشیارانه صورت گیرد تا باعث استرس کودکان نشود. این مساله می‌تواند با توصیف و جان‌بخشی به ویروس کرونا آغاز شود و با نابودی ویروس کرونا پایان یابد.

وی خاطرنشان کرد: قصه گویی باید به دنیای واقعی ارتباط داده شود و با آموزش روش‌های مبارزه با ویروس کرونا، کودکان را تشویق به رعایت مسائل بهداشتی کنیم.

به گفته لاجوردی، داستان سرایی باعث کاهش استرس و همچنین افزایش خلاقیت کودکان می‌شود.

وی با اشاره به این‌که با توجه به شیوع بیماری کرونا و ضرورت در خانه ماندن کودکان، بیان کرد: برخی پدر و مادرها تصور می‌کنند بازی صرفا برای سرگرم کردن و گذراندن اوقات فراغت در کودکان و نوجوانان است، ‌درحالی‌که بازی دنیایی از شگفتی و خلاقیت را برای آنان به ارمغان می‌آورد.

وی افزود: در بازی عواطف کودکان تقویت، یادگیری‌ها افزایش و استرس کاهش می‌یابد و می‌توانیم از طریق بازی به بچه‌ها آموزش دهیم.

کارشناس مرکز بهداشت قم تاکید کرد: در این روزها که مدارس تعطیل است و کودکان به دلیل کرونا کمتر از خانه بیرون می‌آیند، می‌توانیم با استفاده از مواد دورریز و ضایعاتی که در منزل داریم، کاردستی درست کنیم.

وی ادامه داد: تعامل میان فرزندان از طریق بازی و درست کردن کاردستی باعث می‌شود روحیه مشارکت‌پذیری تقویت شود و درگیری میان بچه‌ها کاهش یابد.

لاجوردی با اشاره به اهمیت همراهی والدین با فرزندانشان، ‌گفت: اگر والدین در اوقات فراغت فرزندانشان را همراهی کنند، استرس بچه‌ها کمتر و شناخت والدین از فرزندان و محبت بین آن‌ها بیشتر می‌شود.

«ویروس کرونا»، موسوم به «کووید ۱۹» اواسط ماه دسامبر سال گذشته (۲۴ آذر ۹۸) در شهر «ووهان» واقع در مرکز چین گزارش شد؛ ابتدا از این بیماری به‌عنوان ذات‌الریه نام‌ برده می‌شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ۹۸) به‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

شهروندان قمی برای طرح هرگونه پرسش در مورد ویروس کرونا می‌توانند با شماره تلفن‌های ۴۰۳۰، ۳۱۳۶ و ۱۹۰ تماس بگیرند و یا برای کسب آخرین اخبار از دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به نشانی webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به نشانی اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند.

همه ایرانیان می‌توانند با مراجعه به سامانه غربالگری الکترونیکی ویروس کرونا به نشانی اینترنتی https://salamat.gov.ir و تکمیل اطلاعات خواسته‌شده، گام بلندی در ارتقای سلامت جامعه و شکست ویروس کرونا بردارند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =