امسال ۱۲۰ حلقه چاه غیرمجاز در مهاباد پُر می‌شود

مهاباد- ایرنا- مدیر امور آب مهاباد گفت: طبق اعلام وزارت نیرو، سهمیه انسداد چاه‌های غیرمجاز این شهرستان در سال جاری ۱۲۰ حلقه تعیین شده که تا پایان سال نسبت به پُرکردن آن اقدام خواهد شد.

رضا جهینی روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از ابتدای امسال تاکنون هشت چاه غیرمجاز در راستای مقابله با برداشت های غیرمجاز آب‌های زیرزمینی با حکم قضایی و همرامی نیروهای انتظامی در روستاهای بخش مرکزی مهاباد انجام شده است.

وی ادامه داد: با شناسایی چاه‌های غیرمجاز و اخذ حکم قضایی مسدود شدن آنها، تا قبل از پایان شهریور ماه نیز بیش از ۸۰ درصد سهمیه ابلاغی مسدود خواهد شد.

مدیر امور آب مهاباد اظهار داشت: تاکنون پنج هزار و ۳۶۴ حلقه چاه غیرمجاز در این شهرستان شناسایی شده که حجم تخلیه آنها بالغ بر ۷۰ میلیون مترمکعب است.

وی اظهار داشت: برداشت غیرمجاز آب‌های زیرزمینی باعث کاهش این منابع و پایین رفتن سطح آب آنها می شود که در بسیاری از مواقع موجب فرونشست اراضی نیز می‌شود.

وی تاکید کرد: حل کاهش سطح آب سفره‌های زیرزمینی در مهاباد نیازمند اجرای طرح تعادل بخشی با سیستم آبیاری نوین، نصب کنتور حجمی، مسدود کردن چاههای غیرمجاز آب کشاورزی و تغییر الگوی کشت است.

جهینی بیان کرد: هم اکنون یکهزار و ۵۷۵ حلقه چاه دارای مجوز در مهاباد با حجم تخلیه بیش از ۵۲ میلیون مترمکعب وجود دارد که از این تعداد یکهزار و ۳۱۷ حلقه در بخش کشاورزی با حجم تخلیه ۴۴.۵ میلیون مترمکعب، ۱۹۷ حلقه با حجم تخلیه ۳.۵ میلیون مترمکعب مربوط به بخش صنعت و ۵۸ حلقه نیز با حجم تخلیه ۶ میلیون مترمکعب مربوط به آب شرب است.

مهاباد دارای بیش از ۸۰ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی است که از این میزان بیش از هفت هزار و ۵۰۰ هکتار با سامانه‌های نوین و مجهز آبیاری می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =