وقتی روحانی می گوید لابد چیزی هست
درایتی: جریاناتی در کشور سعی کرده و می‌کنند که به بهانه اسلامیت، نقش مردم و جمهوریت را کمرنگ کنند و مشکل کشور هم دقیقا در همین نقطه افزایش می یابد.

تهران- ایرنا- «مصطفی درایتی» فعال سیاسی اصلاح‌طلب به ایرنا می‌گوید: این انتظار کاملا به‌حق و معقول است که وقتی رییس‌جمهوری با رای اکثریت مردم انتخاب می‌شود تمام دیگر نهادها از دستگاه قضایی گرفته تا نیروهای نظامی و دستگاه‌های تبلیغاتی به کمک دولت بشتابند تا خواسته‌های رای دهنگان محقق شود.

ایرنا: رییس جمهوری اخیرا انقلاب اسلامی را تکمیل کننده انقلاب مشروطیت دانسته است. نظرتان چیست؟
درایتی: نگاه من در این زمینه با نگاه آقای روحانی متفاوت است.  البته آنچه مورد انتظار مردم از انقلاب اسلامی بود  همین بود. تلقی مردم این بود که حرکتی که سالهای سال پیش با عنوان جنبش مشروطیت آغاز شده بود با انقلاب اسلامی تکمیل شود و مردم‌سالاری جایگاه جدی و کامل خود را پیدا کند. همه مقامات کشور قدرتشان مشروط بر عملکرد مناسب باشد و به افکار عمومی پاسخگو باشند. ولی در عمل این اتفاق نیافتاد. در آنچه دارد اتفاق می افتد گهگاه، نوعی زاویه داشتن و انحراف از مسیر مشروطیت دیده می شود. این اعوجاجات باید برطرف شود و تلاش شود مطالبات مردم در همان راستایی که برایش انقلاب کرده بودند برآورده شود. به عبارتی تلاش شود در کشورمان آزادی وجود داشته باشد و نقش مردم در همه ارکان نظام به طور جدی و مشخص و شفاف باشد. همه مقامات کشور پاسخگوی عملکرد خود باشند. انحرافاتی که گفتم این است بعضی کسانی که در این کشور مسوولیت دارند و نقش پررنگ تری در تصمیم گیری ها ایفا می کنند حاضر به پاسخگویی نیستند. با این عنوان که ما مثلا منصوب به فلان جا هستیم یا به هر عنوانی که خودشان برای خودشان درست می کنند و  این ها به هر صورت، نوعی از انحرافات از مسیر آغاز شده صد و اندی سال قبل است.
این اعوجاجات و کجروی ها باید اصلاح شود چرا که مردم برای آزادی و برابری اجتماعی هزینه زیادی داده اند. جمهوری اسلامی باید هم جمهوریتش کاملا شفاف و ملموس توسط مردم حس شود هم اسلامیتش. وقتی یکی از این دو مانع  رشد دیگری می شود انحراف ایجادشده است. جریاناتی در کشور سعی کرده و می کنند که به بهانه اسلامیت، نقش مردم و جمهوریت را کمرنگ کنند و مشکل کشور هم دقیقا در همین نقطه افزایش می یابد. اگر حکومت کاملا در جهت خواست و مطالبه مردم حرکت کند یقین این همه مشکلاتی که گریبان کشور را گرفته است پیش نمی‌آید. بعضی جریانات اسلام و دین را بهانه کردند و از آن سپری ساختند که بتواند مقاصدشان را تامین کند. مردم برای این جریانات دست و پاگیرند. از این رو نمی توانند خود را با مطالبات مردم هماهنگ کنند. حرکت انقلاب اسلامی در ابتدا در جهت تکمیل مشروطیت بود اما در مسیر کجروی هایی صورت گرفت که باید کوشید برطرف شود.


ایرنا: رییس جمهور اخیرا گفته مجلس، قوه قضائیه، صدا و سیما و نیروهای مسلح و سایر نهادها باید کنار دولت باشند. تلقی شما چیست؟
درایتی: رییس جمهور منتخب مستقیم مردم است. به عبارتی رییس جمهور برخاسته از مطالبات اکثریت جامعه است. هر رییس جمهوری در ایام تبلیغات وعده هایی به مردم می دهد و جامعه نیز به او رای می دهد تا این مطالبات را برآورده کند. اکثریت جامعه انتظار دارند این وعده ها بعد از روی کار آمدن  رییس جمهور منتخب محقق شود. طبیعتا وقتی رییس جمهوری که با رای مستقیم مردم انتخاب شود کار خود را آغاز می کند بقیه نهادهایی منتخب یا غیرمنتخب باید در خدمت دولت باشند تا رییس دولت بتواند به وعده های انتخاباتی خود عمل کند. این از ابتدای انقلاب تاکنون توقع منطقی همه دولت ها بوده است. خوب این اتفاق نیفتاده و همین باعث اختلاف دولت با برخی قوای غیرمنتخبی شده که شما در سوالتان به آنها اشاره کردید. این نهادها امکانات گسترده ای را در اختیار دارند و باید در خدمت دولت باشند تا قوه مجریه قادر به عمل کردن به وعده های خود باشد. بعضا ناهماهنگی هایی بین دولت با این قوا وجود دارد که باعث کند شدن این روند می شود. البته من که در دولت نیستم ببینم چه اختلافاتی هست. من یک ناظر بیرونی ام. اما می توان این همراهی نکردن ها را استشمام می کنم. وقتی آقای روحانی این حرف را می زند در واقع می گوید این هماهنگی به صورت کامل وجود ندارد و این نهادها همکاری لازم را با دولت نداشته اند. طبیعتا این کار اخلال جدی در مسیر کار دولت ایجاد می کند. 
این انتظار  کاملا به حق  و معقول است که وقتی رییس جمهوری با رای اکثریت مردم انتخاب می شود تمام دیگر نهادها از دستگاه قضایی گرفته تا نیروهای نظامی و دستگاههایی تبلیغاتی به کمک دولت بشتابند تا خواسته های رای دهنگان محقق شود. متاسفانه انحرافی که در این مسیر ایجاد شد باعث تشدید مشکلات شد. مردم احساس کردند حرکت با خواسته آنها هماهنگی ندارد. این وضعیت در جامعه ایجاد ناامیدی و هزینه های بسیاری به کشور تحمیل می کند . آقای روحانی هم حتما این ناهماهنگی ها را دیده که این صحبت را کرده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =