دستورالعمل ماه محرم بسیار خوب و جامع است

تهران - ایرنا - رئیس شورای ائمه جمعه، گفت: سندی که به عنوان دستورالعمل عزاداری ماه محرم تهیه شده بسیار خوب و جامع و دارای دسته‌بندی مناسب در مبانی و فرآیندها و روش‌هاست.

محمد جواد حاج علی اکبری روز سه شنبه در نشست ستاد ملی پیگیری های ویژه محرم ابرازامیدواری کرد تا آنچه در این سند پیش بینی شده محقق شود.

وی با تجلیل از اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا، افزود: همیشه در مشکلات امید ما به امام حسین(ع) است و با عنایت الهی در محرم امسال اتفاق بزرگی رخ خواهد داد.

رئیس شورای ائمه جمعه با اشاره به اینکه، رهبرمعظم انقلاب اسلامی کارما را درباره تصمیم گیری ستاد برای پروتکل های ماه محرم راحت کردند و همانگونه که در جلسه قبل به جوانب این مساله درباره محدودیت ها فکر می کردیم رهبر انقلاب این بار را از روی دوش ما برداشتند و همه را به ستاد ارجاع دادند.

برگزاری محرمی سرشار از خرد و شعور

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم در ادامه این مراسم گفت: تردید ندارم امسال محرمی سرشار از خرد و شعور در کنار ذکر یا حسین خواهیم داشت.
سعید نمکی هم در ادامه این نشست در مجموعه فرهنگی شهدای سرچشمه، گفت: یکی از اساسی ترین مسائل در این ایام حمایت های هوشمندانه و سرشار از بصیرت رهبر معظم انقلاب است که رهبر بصیر و هوشمند از مدافعان سلامت حمایت کند و هم در بزنگاه ها برای برون رفت از مشکلات ارائه طریق کند و هم خود را مقید به رعایت پروتکل های بهداشتی می کنند.

عضو کابینه دولت دوازدهم همچنین با اشاره به فشارهای شدید این روزها برای تصمیم گیری برگزاری کنکور، گفت: ما روزهای سختی را پشت سر می گذاریم و سختی های فراوانی را در شش ماه گذشته پشت سر گذاشتیم.

روزهای سختی را می گذرانیم

نمکی گفت: در عرصه بین الملل نیز روزهای سختی را می گذرانیم چون در شرایطی که در تحریم هستیم و همه راهها را بر ما بسته اند ولی نگذاشتیم هیچ مریضی پشت در بیمارستان بماند در حالی که برای تهیه یک دارو از خارج کشور حتی برای بیمار غیر کرونایی با هزاران مشکل روبرو هستیم.
وی افزود: برای ما این نکته مهم است که دشمن نتواند بگوید که نظام سلامت یا سرسپرده تحجر شده یا خود جزئی از تحجر بوده است و ما می خواهیم این ذهنیت را از جهان بگیریم.
او افزود: وقتی رهبر معظم انقلاب می گوید من خودم به دستورالعمل های ستاد عمل می کنم، ما توانسته ایم این حربه را از جهان بگیریم مگر این که افرادی بخواهند جلوتر از رهبر انقلاب حرکت کنند. اگر کسی بخواهد خود را جلوتر از این الگوی بی مانند ببیند در واقع به دنبال صحنه سازی ها هستند.

نمکی اولین راوی حماسه کربلا را حضرت زینب (س) دانست و گفت: حضرت زینب (س) پرستار دلسوز عاشورا بود که وقتی از او پرسیدند کربلا را چگونه دیدی فرمود من جز زیبایی ندیدم و جابربن عبدالله انصاری بعد از زینب خود را از مدینه به کربلا رساند و در رثای سیدالشهدا مرثیه سرایی کرد.
عضو کابینه دولت دوزاردهم ،افزود: ویروس کرونا با چهره جدید و قدرت سرایت بالاتر از قبل و گرفتار کنندگی بیشتر از گذشته ظهور کرده و قدرت این ویروس چند برابر شده و وحشت جدیدی از این ویروس پیدا کرده ایم.
 وی با اشاره به نظرات برخی افراد در نحوه برگزاری مراسم محرم ، گفت: کسی که با خود بمب ویروس حمل می‌کند چگونه فتوا به ایست این فرد نمی‌دهد و این افکار با عقل هیچ خردمندی مطابقت ندارد و در تفکر شیعه نیز جایگاهی ندارد.
نمکی افزود: محرم را نمی‌توان با ماه رمضان و بسیاری از ابعاد اعتقادی قیاس کرد. چون در محرم طبقه دارا و ندار تفاوتی ندارند و همچنین همراه نظام و بیرون از نظام نیز در این ماه معنا ندارد. همگان در عزاداری شرکت می‌کنند.
وی افزود: این محرم در طول تاریخ و در هر سرزمینی متفاوت برگزار شده و یک پیوست قوی فرهنگی دارد. مثلاً در ابیانه باید نخل را بر سر کوه ببرند و صدها سال است که آن را رعایت می‌کنند و هنرمند آن است که با یک تفاوت مبتنی بر فرهنگ اقلیم و خاستگاه های هر منطقه عمل کند.
نمکی پاسخ به موقع به پندار شکنی در بعد فرهنگی را ضروری دانست و گفت: نظام باید خوراک فرهنگی مناسب برای چنین مواردی تهیه کند  و دادستان کل کشور هم گفته که ضرورت دارد مصوبات جدیدی برای برخورد با چنین جرایمی تصویب شود. البته باید سعی کنیم تا حد ممکن با شیوه‌های قهرآمیز عمل نکنیم مگر مواردی که با برنامه حساب شده برای خراب کردن چهره عاشورا و نظام صورت گرفته باشد.

 وی ضمن تجلیل از رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، گفت: همه ما حجت الاسلام قمی را به عنوان مدیر ملی این برنامه می شناسیم لذا از تشتت و تعدد مراکز خبر رسانی و کثرت مراجع و مراکز سخنرانی و جدل پرهیز می کنیم.
وزیر بهداشت، اضافه کرد: قمی عمود خیمه است و همه امور را به وی سپرده ایم؛ وی هم وجاهت دارد و هم خردمند است و به شدت مورد وثوق دولت، دفتر رهبر انقلاب و همه ما است از این به بعد سخنگو و محوریت با اوست مگر اینکه خودش بگوید که فرد دیگری هم می تواند صحبت کند.
حجج اسلام سید سعید عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، رستمی نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه ها، مصطفی جلالی معاون فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی و محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی از جمله حاضران در این نشست هستند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =