۲۰ قرارداد واگذاری زمین‌های ملی در گچساران فسخ شد

گچساران - ایرنا - رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گچساران گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون ۲۰ پرونده واگذاری زمین های منابع ملی در این شهرستان پس از بررسی های کارشناسی و بازدیدهای میدانی فسخ شده است.

مجید نظری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این طرح ها که در سال های گذشته با هدف اجرای طرح های تولیدی واگذار شده بود به دلیل  انجام فعالیتی غیر از آنچه در قرارداد معین شده فسخ  شده است.

وی بیان کرد: هم اکنون بررسی ۴۰ پرونده دیگر زمین های واگذار شده منابع ملی در کمیته فنی گچساران در حال بررسی است و  زمین های واگذار شده به افرادی که بر خلاف قانون اقدام به تغییر کاربری داده اند فسخ خواهد شد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری تاکیدکرد: امسال با توجه به شعار جهش تولید افراد بیشتری برای دریافت زمین از محل منابع ملی و اجرای طرح های تولیدی مراجعه می کنند که برای هر متقاضی از مجاری مربوطه ارزیابی های لازم انجام تا از آسیب رسیدن به منابع ملی و به هدر رفتن این سرمایه ها پیشگیری شود.

وی ابراز داشت: از ابتدای سال جاری تاکنون ۳۵ هکتار زمین در گچساران از دست سودجویان خارج شده است که با توجه به اینکه  پارسال ۳۲ هکتار زمین از دست سودجویان خارج شد افزایش چشمگیری دارد.

نظری با بیان اینکه صیانت از عرصه های طبیعی به عنوان گنجینه ارزشمند ملی نیازمند زیرساخت هایی مانند نیروی انسانی و تجهیزات است گفت: اداره منابع طبیعی گچساران با کمبود شدید نیروی انسانی مواجه است.

وی عنوان کرد: کارکنان منابع طبیعی این شهرستان  در بسیاری از روزها تا ۱۸ ساعت فعالیت شغلی دارند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گچساران اظهار داشت: در حالی که ۳۰ نیروی انسانی برای این شهرستان تعریف شده است هم اکنون تنها ۱۶ نفر در اداره منابع طبیعی مشغول بکار هستند که شمار پرسنل رسمی اندک است.

نظری عنوان کرد: برخی از نیروهای انسانی شاغل در اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گچساران بازنشسته شده اند.

وی گفت: تلاش می شود تا با سپردن چندین وظیفه به هر نفر کمبود نیرو جبران شود اما با توجه به اهمیت صیانت از منابع طبیعی در مقابل تهدیدهایی چون آتش سوزی، قاچاق چوب و نیاز به نظارت بر نحوه استفاده از زمین های ملی واگذار شده نیاز به تقویت نیروی انسانی در این اداره وجود دارد.

۹۰ درصد از اراضی شهرستان گچساران را عرصه‌های ملی تشکیل می‌دهد که از این میزان ۷۰ درصد مرتع و جنگل است.

۳۲۰ هزار مرتع و ۱۱۵ هزار هکتار جنگل در گچساران وجود دارد.

گونه‌های جنگلی بادام، بلوط و بنه بیشترین وسعت جنگل‌های این شهرستان را به خود اختصاص داده‌است.


 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =