فرود بیش‌از چهار هزار قطعه پرنده در تالاب‌های نقده

ارومیه- ایرنا- رییس اداره حفاظت محیط زیست نقده گفت: بیش‌از چهار هزار قطعه انواع پرنده به منظور استراحت و تغذیه در تالاب‌های این شهرستان فرود آمده و پیش‌بینی می‌شود این جمعیت در تالاب های فصلی و دائمی منطقه در این برهه تا ۲۵ درصد افزایش یابد.

اکبر محمدیان روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار افزود: جمعیت پرندگان بومی «آبزی و کنار آبزی» طی آخرین آمارگیری‌ها از سوی اداره محیط زیست نقده، هرساله در حال افزایش است و امسال هم با پیش بینی‌های انجام شده، آمار جمعیت این پرندگان ۲۵ درصد افزایش یافته و به ۱۰ هزار قطعه می‌رسد.

وی اضافه کرد: این پرندگان شامل فلامینگو، تنجه، آنقوت، کشیم، چنگر، پلیکان، اردک مرمری، اردک سرسفید، اردک سرحنایی، کاکایی، پرستو دریایی و سایر گونه‌های آبزی و کنارآبزی هستند که به منظور استراحت و تغذیه وارد تالاب‌های این شهرستان شدند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست نقده در خصوص دلایل اصلی افزایش تعداد پرندگان بومی بیان کرد: از مهم‌ترین عواملی که باعث رشد تخم گذاری این گونه‌ها در تالاب‌های نقده شده، می‌توان به امنیت زیست محیطی در تالاب‌ها و فعالیت گروه‌های مردم نهاد در راستای فرهنگ سازی اشاره کرد همچنین میزان بارندگی‌های اخیر نیز شرایط را برای جوجه آوری هر چه بیشتر فراهم کرده است.

محمدیان در خصوص مزیت‌های افزایش تعداد پرندگان بومی بیان کرد: هر چه تعداد آمار پرندگان آبزی و کنار آبزی افزایش یابد، شاهد رونق علمی، اقتصادی و توریستی در منطقه خواهیم بود.

وی افزود: بیش از ۴۰ گونه پرنده آبزی و کنارآبزی در تالاب‌های این شهرستان شناسایی شده‌اند که بیشتر شامل انواع مرغابی، فلامینگو، کشیم، چنگر، اگرت سفید، حواصیل خاکستری، لک‌لک سفید، عقاب تالابی و چوپ‌پا است.

شهرستان نقده با داشتن تالاب‌های فصلی و دائمی از جمله تالاب‌های «سلدوز»، «حسنلو» و «درگه سنگی» در فصل‌های بهار و پاییز پذیرای شمار زیادی از پرندگان مهاجر است؛ غاز خاکستری، انواع مرغابی و انوع اردک (سر سفید، سرسبز، مرمری، سرحنایی و بلوطی)، خروس کولی، حواصیل، تنجه، فلامینگو و پلیکان از جمله پرندگان مهاجر موجود در تالاب‌های نقده است.

در مجموع ۱۷ تالاب فصلی و دائمی در این شهرستان وجود دارد که سه تالاب حسنلو، درگه سنگی و یادگارلو جز تالاب‌های بین المللی است.

شهرستان ۱۲۷ هزار نفری نقده با ۹۲ روستای تابعه در فاصله ۸۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر ارومیه قرار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =