فرماندار: تزریق روحیه امید در شرایط کرونایی دزفول جواب داد

دزفول- ایرنا- سرپرست فرمانداری ویژه دزفول از همکاری رسانه‌ها برای مدیریت کرونا در این شهرستان قدردانی کرد و گفت: تزریق روحیه امید به مردم دزفول در شرایط سخت کرونایی جواب داد و آرامش را به جامعه بازگرداند.

به گزارش ایرنا علی فرهمندپور روز دوشنبه در آیین تجلیل از خبرنگاران و اصحاب رسانه در سالن اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دزفول افزود: بسیج رسانه‌ای در ابتدای شرایط کرونایی تشکیل و از خبرنگاران دزفول تقاضا شد اخبار امیدبخش منتشر کنند که همین امر موجب طنین اندازشدن افکار امیدبخش در جامعه شد.
وی افزود: همکاری رسانه‌ها در این شرایط به واسطه انتشار اخبار مثبت و امیدبخش باعث شده بیماران در حال حاضر در یک بخش حاد تنفسی در بیمارستان بزرگ دزفول بستری شوند و سه بخش دیگر در حالت آماده باش قرار گیرند.
سرپرست فرمانداری ویژه دزفول بیان کرد: خبرنگاران در دوران قرنطینه و شرایط کرونایی تنها پل ارتباطی مردم بودند که با تزریق آرامش در جامعه باعث کاهش ورودی بیماران به بیمارستان شدند. 
 وی خبرنگاران را نقش آفرینان عرصه فرهنگ و پیشگامان عرصه فرهنگ و رسانه دانست که باید قدر این رسالت را بدانند و از این فرصت استفاده کنند. 
 فرهمندپور با بیان اینکه برخی انتقادها کل جامعه را به چالش می‌کشند، افزود: عرصه پرسش و پاسخ رسانه‌ها جذاب است ولی باید حواسمان باشد که به چالش تبدیل نشود.
سرپرست فرمانداری ویژه دزفول به خبرنگاران توصیه کرد اجازه ندهند با یک خبر دروغ از یک رسانه سوء استفاده شود که اصحاب رسانه باید این امر را در دزفول فرهنگ سازی کنند.
وی با بیان اینکه دزفول در حوزه رسانه در استان فعال است، گفت: باید در حوزه رسانه فرهنگ‌سازی و روی سواد رسانه‌ای نیز کار شود.
فرهمندپور با تاکید بر لزوم ارتقای سواد رسانه‌ای در جامعه افزود: انتقادات نباید رنگ و بوی تخریب به خود گیرند.

خبرنگاران مراقب تحرکات دشمن باشند
امام جمعه دزفول نیز در این آیین گفت: اصحاب رسانه باید قدر خود را بدانند و نقش خود را در جامعه بشناسند.
حجت الاسلام سیدمحمدعلی قاضی دزفولی به نقش تاثیرگذار رسانه‌ها در ارتقای فرهنگ شهر و اخلاقیات تاکید کرد و از آنها خواست در این حوزه کمک کنند.
وی با بیان اینکه داشتن جامعه‌ای فرهیخته و اخلاقمدار به سود همه است، گفت: به جای ایجاد فضای سرشار از اتهام باید اخبار مستند منتشر شوند.
امام جمعه دزفول اظهارداشت: دشمن بیدار است و خبرنگاران باید در فضای رسانه‌ای مراقب تحرکات دشمن باشند.
وی جنگ کنونی را جنگ رسانه‌ای و اراده‌ها دانست و گفت: کلیدی ترین عنصر در جنگ رسانه‌ها اصحاب رسانه‌ هستند که باید مراقب باشند در زمین دشمن بازی نکنند.
حجت الاسلام قاضی دزفولی انتقاد را از وظایف ذاتی رسانه‌ها دانست و افزود: اگر انتقاد نباشد رسانه به درستی به وظیفه خود عمل نکرده است ولی نقد باید اصول و چارچوب داشته باشد و در بیان انتقادات مصالح ملی نیز در نظر گرفته شوند.

فقط هفت رسانه محلی دزفول مجوز دارند

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دزفول نیز یاد شهید محمود صارمی، سیدحمید حسینی، سعید و غلامرضا عارفیان را گرامیداشت و  گفت: در حال حاضر پایگاه‌های خبری زیادی در دزفول فعال است ولی فقط هفت پایگاه مجوز دریافت کرده‌اند؛ علاوه بر این ایرنا با داشتن دفتر مصوب و خبرگزاری‌های شبستان، مهر، تصمیم و فارس با خبرنگار رسمی در شهرستان فعالیت دارند.
نادر سعادتی‌فرد افزود: طبق اعلام قبلی از رسانه‌های غیرمجاز خواسته شده تا پایان مردادماه ثبت نام و فعالیت خود را به صورت قانونی دنبال کنند. 
وی ادامه داد: وزارت ارشاد تسهیلاتی برای کسب و کارهایی که در شرایط کنونی در حوزه فرهنگ و هنر به شدت آسیب دیده‌اند در نظر گرفته که تاکنون ۸۰ نفر از این تسهیلات با سود ۱۲ درصد در دزفول بهره‌مند شده‌اند.
محمد ناصحی پیشکسوت رسانه‌ای دزفول نیز در این آیین گفت: قدرت قلم باعث شده خداوند در قرآن به آن قسم یاد کند لذا خبرنگاران باید حرمت آن را نگه دارند.
وی افزود: باید اخباری منتشر شود که هم مشکلات را حل کند و هم به مسوولان هشدار دهد.
این پیشکسوت رسانه‌ای نداشتن بیمه و تشکل مطبوعات را از جمله مشکلات خبرنگاران در دزفول اعلام کرد.
مسوول خبرگزاری جمهوری اسلامی دفتر دزفول نیز در این آیین از زحمات خبرنگاران و اصحاب رسانه این شهرستان قدردانی کرد و گفت: نداشتن بیمه یکی از مهمترین مشکلات خبرنگاران است که باید با همت مسوولان و نهادهای قوی شهرستان برطرف شود.
احسان کردی افزود: مسوولان باید تلاش کنند مشکل بیمه خبرنگاران فعال دزفول را که تمام وقت پای کار بوده و در بحران‌هایی مانند سیل، زلزله و شرایط کرونایی انجام وظیفه می‌کنند را حل کنند.
وی همچنین پیشنهاد کرد تعدادی از خبرنگاران به عنوان خبرنگاران بحران معرفی شوند و در زمان بحران مسوولان مربوطه پاسخگوی آنها باشند تا از انتشار اخبار کذب و تشویش اذهان عمومی در شرایط بحرانی جلوگیری شود.
مریم صاحب محمدی خبرنگار خبرگزاری فارس در دزفول نیز گفت: همیشه از خبرنگاران خواسته می‌شود به جامعه توجه و اخبار مثبت و امیدبخش منتشر کنند ولی هیچ وقت توجهی به مشکلات آنها نشده است.

در پایان این آیین از زحمات خبرنگاران و اصحاب رسانه دزفول با اهدای لوح تقدیر و هدیه تجلیل شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =