خانه صنایع‌ دستی کدخدای بیرجند به بهره‌برداری رسید

بیرجند - ایرنا - خانه صنایع دستی کدخدا در محله خیرآباد بیرجند، یکی از محلات هدف بازآفرینی شهری خراسان جنوبی با هدف آموزش صنایع دستی و ایجاد اشتغال برای ساکنان محله راه‌اندازی شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی روز دوشنبه در حاشیه افتتاح  این طرح به خبرنگاران گفت: خانه کدخدا، یکی از محلات هدف بازآفرینی شهری است که بعد از بازدید استاندار خراسان جنوبی از این محله، مقرر شد یک مرکزی با هدف آموزش صنایع دستی و ایجاد اشتغال مناسب برای ساکنین راه اندازی شود.

حسن رمضانی افزود: خانه کدخدا متعلق به اداره کل راه و شهرسازی است که برای مرمت در اختیار اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قرار گرفت و با اعتبار ۲۰ میلیون تومان مرمت شد.

وی گفت: این مرکز توسعه اشتغال صنایع دستی توسط موسسه مردم نهاد نغمه پردازان هنر اداره خواهد می‌شود.

رمضانی بیان کرد: در این خانه رشته‌های صنایع دستی رودوزی‌های سنتی، دوخت لباس با پارچه‌های سنتی استان، گوهرتراشی و کارگاه ساعت‌سازی راه‌اندازی شده و اکنون ۳۸ نفر در این خانه مشغول به فعالیت هستند.

وی با بیان اینکه تلاش ما این است که ساکنین و اهالی محله خیرآباد بیرجند را ترغیب کنیم تا آموزش‌های صنایع دستی را فراگیرند، افزود: با دستور استاندار خراسان جنوبی به ۵۶ نفر از اهالی محله خیر آباد تسهیلات قرض‌الحسنه از صندوق کارآفرینی امید پرداخت شده تا بتوانند در رشته‌های صنایع دستی فعالیت کنند.

استاندار خراسان جنوبی در اردیبهشت ماه امسال در جلسه بررسی طرح بازآفرینی محله خیرآباد بیرجند گفت: محله خیرآباد از مناطق قدیمی شهر بیرجند با تمرکز جمعیتی بالاست و طرح بازآفرینی این محله از روی کاغذ خارج می‌شود.

محمدصادق معتمدیان افزود: در راستای ایجاد اشتغال، ۵۰ فقره وام قرض‌الحسنه ۱۰ میلیون تومانی و ۲ میلیون تومان نیز به صورت بلاعوض برای توسعه مشاغل خانگی در این محله اختصاص خواهد یافت که عمدتا در بخش سفالگری، حوله‌بافی، گوهرتراشی و سایر مشاغل خُرد خواهد بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =