کتاب «بیانیه عاشورا» در تهران رونمایی شد

تهران- ایرنا- کتاب «بیانیه عاشورا» نوشته حجت الاسلام احمد مازنی در آستانه ماه محرم در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران رونمایی شد.

به گزارش ایرنا؛ کتاب بیانیه عاشورا در ۲۱۶ صفحه در قطع رقعی، از سوی انتشارات هزاره ققنوس به چاپ رسیده است.

«محمدرضا عارف» عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در این مراسم گفت: کتاب از مظلومان کشور ماست و وقتی شاخص کتابخوانی را می بینیم باور نمی‌کنیم که در کشوری با این فرهنگ غنی هستیم.

وی افزود: نهادینه شدن فرهنگ کتابخوانی موانع جدی دارد و هزینه ها اجازه نمی دهند که کتاب در سبد خانواده باشد.

عارف تاکید کرد که عاشورا حق بزرگی به گردن انقلاب اسلامی ایران دارد و انقلاب فرهنگی ما مرهون نهضت عاشورا است.

وی با بیان اینکه انقلاب مبتنی بر فرهنگ عاشورا است، عنوان کرد: جا دارد عملکرد چهار دهه انقلاب بررسی شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد که مردم به این فرهنگ اعتقاد دارند ممکن است مسایل مطرح شود اما مردم ما حسینی و عاشورایی هستند و حتی اقلیت های دینی هم به  فرهنگ عاشورا اعتقاد دارند.

وی درباره کتاب بیانیه عاشورا ادامه داد: این کتاب واقعه عاشورا را به خوبی تبیین کرده است.  

به گفته وی، جهت گیری کتاب ارزشمند است و محتوای آن نشانه دید عمیق نویسنده به نهضت حسینی و نیاز امروز جامعه است.

چاپ ۸ هزار و ۶۶۵ کتاب با موضوع عاشورا در کشور 
«احد جاودانی» مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران هم در این آیین با اشاره به انتشار کتابهایی یا موضوع عاشورا از بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون اظهار داشت: در این زمان هشت هزار و ۶۶۵ کتاب با موضوع عاشورا و امام حسین (ع) در کشور چاپ شده است.

 وی افزود: از این تعداد کتاب، چهار هزار و ۹۶۳ کتاب چاپ اول و سه هزار و ۷۰۲ کتاب چاپ مجدد بوده‌اند.

جاودانی ادامه داد: از این تعداد کتاب که بعد از انقلاب چاپ شده است، هفت هزار و ۳۸۰ عنوان کتاب تألیف شده و یکهزار و ۲۸۵ کتاب از سایر زبان‌ها به فارسی ترجمه شده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران ایران افزود: پنج هزار و ۸۴ عنوان کتاب در سایر استان‌ها و سه هزار و ۵۸۱ عنوان کتاب در تهران چاپ شده و در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است.

وی یادآور شد: بعضا شاهد بودیم که برخی آثار یا موضوع امام حسین(ع) جزو کتاب سال هم انتخاب شده اند. ‌

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به حضور نمایندگان سابق مجلس شورای اسلامی در این مراسم، اظهار داشت: بعد از پایان مجلس دهم، فرصتی نشد که طی برنامه ای از تلاش های نمایندگان سابق تهران تشکر کنیم.

وی ادامه داد: نمایندگان در حوزه فرهنگ و رسانه کمک کردند و امروز به بهانه این رونمایی فرصت را غنیمت می دانم که از نمایندگان سابق تشکر کنم.

نزدیک شدن به فرهنگ عاشورا نشانه کامیابی است 
حجت الاسلام والمسلمین «احمد مازنی» نویسنده کتاب نیز در این مراسم اظهار داشت : اربعین را اختتامیه عاشورا می دانیم و بیانیه عاشورا را در اربعین صادر می کنیم.

وی گفت : در کتاب بیانیه عاشورا درس های مکتب امام حسین (ع) را مرور می کنیم.

حجت الاسلام مازنی با بیان اینکه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی زمینه بروز نظریه‌هایی در حوزه دین فراهم شد و اخیرا طی این سال ها این نظریه ها جوامع سیاسی و فرهنگی را به جوامع دو قطبی تبدیل کرد، گفت: یکی از این نظریه ها می‌گوید دین فقط برای اخلاق آمده و رابطه ای بین آن با دنیا و سیاست و حکومت نیست.

وی ادامه داد: نظریه دیگری در مقابل آن قرار دارد که در دین اخلاق در درجه چندم اهمیت قرار دارد و آنچه مهم است، قدرت است.

نویسنده کتاب بیانیه عاشورا عنوان کرد: برخی نظریه ها، خلافت چهار خلیفه را به عنوان تجربه شکست خورده از حاکمیت دینی می دانند و می گوید دین ربطی به سیاست ندارد.

به گفته وی، امام خمینی (ره) تعبیر شهید مدرس را به ما آموختند که دیانت عین سیاست است و از ۱۵ خرداد سال ۴۲ و تأسیس جمهوری اسلامی تلاش کردند که این پیام را منتقل کنند که ما باید بتوانیم جامعه ای را منتقل کنیم، که اخلاق و سیاست را در آن با هم تلفیق کرد.

حجت الاسلام مازنی با بیان اینکه شکست های ما ناشی از دوری از مکتب عاشورا و کامیابی ها در اثر نزدیک شدن به این مکتب است، اظهار داشت: در کتاب بیانیه عاشورا تلاش شده که درس های مکتب عاشورا تبیین شود.

«حاجی آبادی» مدیر مسئول انتشارات هزاره ققنوس، بخش اعظمی از کتاب‌هایی که منتشر کرده ایم در حوزه دین بوده است و این موضوع موجب افتخار ماست.

وی گفت: وضعیت نشر در حال حاضر نامناسب است و کتاب‌ها هم در صفحات کمتری به چاپ می رسند.

وی، طرح نذر کتاب را از دیگر طرح های این انتشارات دانست و گفت : این طرح یا شعار اهدای آگاهی به مردم از سال ۸۸ اجرا شده است.

به گزارش ایرنا در این مراسم جمعی از نمایندگان پیشین مجلس شورای اسلامی، از جمله «محمد رضا عارف» «محمد علی وکیلی» «الیاس حضرتی»، «سیدمصطفی ذوالقدر»، حضور داشتند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =