امام جمعه اسدیه: عزاداری محرم طبق دستور ستاد کرونا برگزار شود

بیرجند - ایرنا - امام جمعه اسدیه گفت: به پیروی از فرمایشات مقام معظم رهبری عزاداری محرم در این شهرستان طبق دستور ستاد کرونا و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شود.

حجت الاسلام مصیب خزاعی روز دوشنبه در نشست شورای فرهنگ عمومی شهرستان درمیان افزود: تلاش شود که عزاداری‌های محرم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شود تا شرمنده کادر درمان کشور نشویم.

وی رعایت دستورالعمل‌های ستاد کرونا و پروتکل‌های بهداشتی را نشان تبعیت از ولایت فقیه دانست و افزود: برگزاری مراسم عزاداری محرم و صفر به صورت جمعی در این شرایط خطرناک ناشی از شیوع ویروس کرونا مستحب و سلامتی مردم واجب است.

حجت الاسلام خزاعی بیان کرد: عزاداری‌های محرم امسال باید با اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی به بهترین شکل در این شرایط کرونایی برگزار شود اما نباید به گونه‌ای هم عمل شود که تقویت کننده انتقال ویروس کرونا و به خطر افتادن جان مردم باشد.

وی ادامه داد: هیات عزاداری شهرستان از توزیع غذای نذری به شکل سالیان گذشته خودداری کنند و سعی کنند که مواد غذایی به صورت خشک توزیع شود.

امام جمعه اسدیه به اهمیت توجه به مسائل فرهنگی اشاره کرد و افزود: اگر به فرهنگ دینی و انقلابی مردم و جامعه توجه شود از بسیاری آسیب‌ها پیشگیری می‌شود.

حجت الاسلام خزاعی بیان کرد: فرهنگ‌هایی ما در عرف جامعه داریم که با عقل، دیانت و دین ما سازگار و در راستای امنیت و آرامش است که باید بیش از گذشته تقویت شود.

وی گفت: تصمیمات این شورا نقش موثری در ترویج فرهنگی ایرانی اسلامی و سبک زندگی اسلامی و دوری از سنت‌های غلط در جامعه دارد.

حجت الاسلام خزاعی با تاکید براینکه ما باید به دنبال تقویت فرهنگ‌های زیبا و منطبق بر اسلام در سطح جامعه باشیم، اضافه کرد: شورای فرهنگ عمومی در این راستا وظیفه مهمی دارد که باید ضمن حفظ خرده فرهنگ‌های عرفی هر منطقه، فرهنگ منطبق بر کلان کشور را هم باید حفظ و تقویت کنیم.

وی عنوان کرد: باید از گسترش فرهنگی‌های غربی و وارداتی در جامعه که امنیت و آرامش مردم را بهم می‌ریزد جلوگیری کنیم، باید فرهنگی‌هایی که مایه آرامش و سعادت مردم است تقویت و از فرهنگ‌هایی که باعث ایجاد نابهنجاری در جامعه می‌شود، جلوگیری کنیم.

رییس شورای فرهنگ عمومی درمیان ادامه داد: به عنوان مثال در جامعه ما نان از قداست خاصی برخوردار است که سفره همراه داشتن تمام مردم برای خرید نان فرهنگ سازی خوبی در سطح جامعه است.

حجت الاسلام خزاعی با اشاره به  ۴۰ سالگی دفاع مقدس در سال جاری هم گفت: تبیین و نهادینه کردن فرهنگ ایثار و شهادت بیش از گذشته ضروری است و باید در فضای حقیقی و مجازی با برنامه‌های متنوع این مهم گرامی داشته شود.