نیاز ۷۶۵۰ میلیارد ریالی طرح‌های مهم حوزه وزارت نیرو در آذربایجان‌غربی

ارومیه- ایرنا- استاندار آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه هفت‌هزار و ۶۵۰ میلیارد ریال اعتبار ویژه نیاز اصلی پروژه‌های مهم حوزه وزارت نیرو در استان است، گفت: از جمله طرح‌های مهم در این خصوص، اتمام مدول سوم تصفیه‌خانه فاضلاب ارومیه، تکمیل خط پساب به دریاچه ارومیه، تصفیه‌خانه فاضلاب شهر ربط سردشت، ایستگاه‌های پمپاژ سدهای سیلوه پیرانشهر و کرم‌آباد پلدشت و احداث سد در خوی است.

محمدمهدی شهریاری روز دوشنبه در دیدار با رضا اردکانیان وزیر نیرو با اشاره به پیشرفت فیزیکی مناسب طرح‌های حوزه آب به ویژه در راستای احیای دریاچه ارومیه افزود: تامین و تخصیص اعتبار برای طرح های آب و فاضلاب و تجهیز اراضی پایین دست سد های سیلوه و کرم آباد ضمن ارتقای شاخص های توسعه ای و ایجاد اشتغال، از سرمایه گذاری های عظیم صورت گرفته نیز صیانت می کند.

وی با اشاره به ضرورت تامین و تخصیص اعتبار مورد نیاز ۴۰۰ میلیارد ریالی برای اتمام عملیات باقی مانده مدول سوم تصفیه خانه فاضلاب ارومیه اضافه کرد: این پروژه در حال حاضر با پیشرفت فیزیکی ۹۲ درصدی از محل اعتبار ستاد احیای دریاچه ارومیه روند خوبی را طی می کند که متاسفانه تاکنون تعهدات مالی به درستی محقق نشده و نیاز است تا با تزریق اعتبار لازم هرچه سریع‌تر به بهره برداری برسد.

استاندار آذربایجان‌غربی ادامه داد: تامین و تخصیص اعتبار مورد نیاز تکمیل خط انتقال پساب به دریاچه ارومیه به میزان ۲۰۰ میلیارد ریال با پیشرفت فیزیکی حدود ۸۰ درصد از محل ستاد احیای دریاچه ارومیه که تاکنون محقق نشده نیز از دیگر مطالبات جدی این حوزه به‌شمار می رود.

شهریاری تامین و تخصیص اعتبار مورد نیاز به میزان ۲۵۰ میلیارد ریال برای احداث تصفیه خانه فاضلاب شهر ربط سردشت و یا اجرا توسط شرکت آب نیرو و تامین و تخصیص اعتبار مورد نیاز به میزان ۱۵۰ میلیارد ریال برای احداث تصفیه خانه فاضلاب شهر نلاس سردشت و یا اجرا توسط  شرکت آب نیرو را از دیگر مطالبات استانی برشمرد و گفت: تسریع در روند اجرای برج آبگیر تصفیه خانه آب شهر سردشت توسط شرکت توسعه آب نیرو حسب تعهدات در سال جاری از مواردی است که می تواند زمینه های رضایتمندی عمومی را مهیا سازد.

وی افزود: با توجه به اتمام عملیات اجرایی شبکه آبیاری و زهکشی سد سیلوه، برای احداث پست های فوق توزیع برق و نیرو رسانی به ایستگاه های پمپاژ و تجهیز کامل ایستگاه های پمپاژ به اعتبار حدود سه هزار میلیارد ریالی نیاز است تا با توجه به سرمایه گذاری عظیم صورت گرفته از هدر رفت منابع جلوگیری شود.

وی تامین اعتبار سه هزار و ۶۵۰ میلیارد ریالی برای بهره برداری کامل از سد کرم آباد در بخش تجهیز ایستگاه های پمپاژ و نیرو رسانی ایستگاه های پمپاژ را از دیگر مطالبات اساسی استان برشمرد.

همچنین در این جلسه مقرر شد در خصوص آب شرب شهر خوی و ضرورت احداث سد در این شهرستان اقدامات لازم انجام تا جایگزین خط انتقال آب شرب از سد آغ چای به شهرستان خوی شود.

وزیر نیرو نیز در این دیدار دستورات لازم برای تامین اعتبار طرح های نیمه تمام حوزه آب و انرژی و عملیاتی کردن طرح های پیشنهادی را صادر کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =