دفتر تسهیل صدور اسناد مالکیت در حاشیه شهر مشهد راه‌اندازی شد

مشهد- ایرنا- نخستین دفتر تسهیل صدور اسناد مالکیت به همت مرکز تحقیقات شهرسازی و معماری دانشگاه بین‌المللی امام رضا (ع) عصر دوشنبه در حاشیه شهر مشهد گشایش یافت.

رییس مرکز تحقیقات شهرسازی و معماری دانشگاه بین‌المللی امام رضا (ع) مشهد در این مراسم گفت: دفتر تسهیل صدور اسناد مالکیت حاشیه شهر با ابتکار عمل و پیگیری دفتر توسعه و بازآفرینی محلات انصار و اروند در شهرک شهید رجایی و شهرک شهید باهنر افتتاح شده است.

قدیر صیامی افزود: معضل و مشکل قولنامه‌ای بودن اراضی حاشیه شهر مشهد، چالش بنیادین برای توسعه قانونمند این مناطق است و زمینه‌ای برای محروم شدن بسیاری از ساکنین منطقه حاشیه کم ‌برخوردار از حقوق شهروندی به شمار می‌رود.

وی ادامه داد: کاهش ارزش مطلوبیت اراضی، بلاتکلیفی مردم در دریافت خدمات از دستگاه‌های خدمات‌رسان شهری، عدم امکان پاسخگویی شهرداری به درخواست های مردمی برای نوسازی واحدهای مسکونی، افزایش تعداد دعاوی و تخلفات حقوقی ناشی از فروش همزمان اینگونه املاک توسط فرصت طلبان به چند نفر، تنها گوشه‌ای از مشکلات حقوقی، اقتصادی، اجتماعی– فرهنگی املاک قولنامه‌ای در نواحی کمتر برخوردار شهر مشهد است.

رییس مرکز تحقیقات شهرسازی و معماری دانشگاه بین‌المللی دانشگاه امام رضا(ع) مشهد گفت: ما با به کار بردن واژه متصرف برای تمامی ساکنین و بهره برداران از املاک قولنامه‌ای حاشیه شهر موافق نیستیم زیرا بسیاری از ساکنین حاشیه شهر مشهد مهمان حضرت امام رضا (ع) هستند که رابطه مالکیتی و قدسی آنان با آستان قدس رضوی قطع شده و باید این پیوند دوباره برقرار شود که با همت و مشارکت مردم، مسوولان و مساعدت آستان قدس رضوی امید است این پیوند برقرار شود.

وی اظهار امیدواری کرد سایر دستگاه‌های اجرایی بویژه استانداری و شهرداری مشهد در ادامه این مسیر، یاریگر آستان قدس رضوی و دانشگاه بین المللی امام رضا (ع) باشند.

سرباززاده، مدیر دفتر توسعه محلات انصار و اروند نیز در این مراسم گفت: رویکرد این مرکز، همراهی با معاونت املاک و اراضی آستان قدس رضوی، حضور در میان مردم، گفتگو و ارائه مشاوره و تسهیل در بازکردن گره اسناد قولنامه ای حاشیه شهر است.

۶ هزار و ۵۰۰ دانشجو در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در چهار دانشکده فنی و مهندسی، علوم انسانی، هنر و معماری و مدیریت و حسابداری در دانشگاه امام رضا (ع) مشغول تحصیل هستند. ۱.۵ میلیون نفر از جمعیت ۳.۵ میلیون نفری مشهد در حاشیه شهر سکونت دارند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =