رکورد ۲۰ ساله در ارائه ضمانت‌نامه به صنایع پیشرفته شکسته شد

تهران- ایرنا- مدیرعامل صندوق حمایت از صنایع پیشرفته با اشاره به صدور ۹۰۰ میلیارد ریال ضمانت‌نامه برای صنایع پیشرفته در سال ۹۸، از شکسته شدن رکورد ۲۰ ساله این صندوق در این زمینه خبر داد.

«رضا نقی‌پوراصل» امروز (دوشنبه) در جمع خبرنگاران افزود: برنامه امسال صندوق، رساندن این آمار به دو هزار میلیارد ریال است تا نقش خود را به عنوان موتور پیشران صنایع پیشرفته کشور به درستی ایفا کند.

وی با بیان‌ اینکه به این منظور نیازمند افزایش سرمایه هستیم، اظهارداشت: سرمایه کنونی شرکت یک‌هزار و ۴۵۰ میلیارد ریال است، اما نیاز ما برای حمایت از صنایع پیشرفته دست‌کم ۶۰ برابر این رقم یعنی حدود ۷۰ هزار میلیارد ریال است که امیدواریم با کمک سازمان برنامه و بودجه و حمایت مجلس در اختصاص بخشی از درآمدهای عمومی کشور به این موضوع، محقق شود.

نقی‌پوراصل ادامه‌داد:‌ این صندوق پارسال با ارائه ۲۴۰ میلیارد ریال تسهیلات، از هفت شرکت که در زمینه تولید اقلام مقابله با کرونا از جمله تولید ماسک، تلکل، ونتیلاتور، کیت‌های تشخیص کرونا و غیره فعال بودند، حمایت کرد.

وی یادآورشد:‌ این صندوق اکنون در هفت مرکز استان یعنی آذربایجان‌شرقی، قزوین، فارس، بوشهر، هرمزگان و خراسان‌شمالی نمایندگی دارد و تا هفته آینده نمایندگی خود در دو استان مازندران و خراسان‌رضوی را نیز راه‌اندازی خواهد کرد که این مهم به همت سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌های یاد شده  و با معرفی نخبگان و اختصاص محل کار تحقق یافته است.

این مقام مسوول، همچنین از انعقاد ۴۲ تفاهم‌نامه همکاری بین این صندوق با مراکز علمی و اجرایی معتبر کشور در ۹ ماه گذشته خبر داد که تاکنون بیش از ۵۰ درصد آنها به قرارداد تبدیل شده است.

وی گفت: ‌به‌زودی نیز تفاهم‌نامه‌ای با بانک صنعت و معدن منعقد خواهد شد که سبب گسترده‌تر شدن خدمات صندوق می‌شود.

به گفته نقی‌پوراصل، این صندوق در طول ۲۲ سال فعالیت خود از بیش از یک‌هزار و ۸۰۰ شرکت حمایت کرده است.

وی همچنین از ارائه ایده جایزه ملی صحا (صندوق حمایت از صنایع پیشرفته) خبر داد که طی آن قرار است به شرکت‌های برتر که بتوانند برای نخستین بار کشور را در حوزه صنایع‌های‌تک به خودکفایی برسانند، تعلق گیرد؛ این جایزه مشوقی برای شرکت‌های دانش‌بنیان، فناور، استارتاپ‌ها و مجموعه‌های دانشگاهی خواهد بود.

مدیرعامل صندوق حمایت از صنایع پیشرفته همچنین خاطرنشان‌کرد:‌ این صندوق از همه صنایع فعال در حوزه صنایع پیشرفته که با مشکل نقدینگی مواجه باشد، برای حضور در نمایشگاه‌های داخلی و بین‌المللی حمایت خواهد کرد که تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان برای حضور در نمایشگاه‌های داخلی و ۱۵۰ میلیون تومان برای حضور در نمایشگاه‌های خارجی خواهد بود.

وی ادامه‌داد: در همین پیوند پارسال ۱۴ شرکت برای حضور در نمایشگاه‌های داخلی از این تسهیلات بهره‌مند شدند که تسهیلاتی با نرخ سود ۱۰ درصد و بازپرداخت یک ساله است.

به گزارش ایرنا، حمایت مالی و اعتباری از بخش خصوصی و تعاونی در زمینه تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته با اعطای تسهیلات مالی با نرخ ترجیحی، صدور انواع ضمانت‌نامه، سرمایه‌گذاری خطرپذیر غیرمستقیم و ارائه خدمات کارشناسی، از جمله خدمات این صندوق است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha