دولت لبنان پرونده انفجار بیروت را به شورای قضایی این کشور ارجاع داد

تهران-ایرنا- دولت لبنان در جلسه روز دوشنبه خود با ارجاع پرونده انفجار اخیر بندر بیروت به شورای عالی قضایی این کشور موافقت کرد.

به گزارش ایرنا ، جلسه امروز کابینه لبنان در سایه اخبار ضدونقیض درخصوص استعفای حسان دیاب نخست‌وزیر این کشور برگزار شد.

در این جلسه، وزیران طرح ارجاع پرونده انفجار اخیر بندر بیروت به شورای عالی قضایی را به اتفاق‌آرا تصویب کردند.

خبرگزاری ملی لبنان گزارش داد که وزیر دادگستری لبنان پیشنهاد ارجاع این پرونده به شورای عالی قضایی را مطرح کرد.

این در حالی است که «ماری کلود نجم» وزیر دادگستری پیش از حضور در نشست کابینه از سمت خود استعفا کرده بود.

پیش از او هم « منال عبدالصمد» وزیر اطلاع‌رسانی لبنان و «دمیانوس قطار» وزیر محیط زیست و توسعه اداری این کشور استعفا کرده بودند.

کابینه لبنان ۲۰ عضو دارد که نشست امروز با حضور ۱۸ وزیر برگزار شد.

در صورتی که تعداد وزیران استعفاکننده به بیش از یک سوم اعضای کابینه برسد، کابینه دولت لبنان از رسمیت خارج خواهد شد و باید مجددا به تایید پارلمان برسد.

در همین حال خبرگزاری ملی لبنان به نقل از دفتر ریاست جمهوری لبنان گزارش داد که احاله پرونده انفجار بیروت به شورای قضایی به درخواست میشل عون رییس جمهوری این کشور انجام شده است.

صحنه سیاسی لبنان این روزها و به دنبال انفجار شدید بندر بیروت و وخامت اوضاع اقتصادی این کشور ملتهب و متشنج است.

به دنبال انفجار بندر بیروت در عصر سه‌شنبه گذشته که به دلیل وجود ۲۷۵۰ تن نیترات آمونیوم صورت گرفت،  ۱۵۸ نفر کشته  وبیش از ۶ هزار نفر دیگر هم زخمی شدند.

« جمیل السید» نماینده پارلمان لبنان در واکنش به احتمال استعفای دولت دیاب در صفحه خود درتوئیتر نوشت که در صورت تحقق این استعفا، در لبنان و تا تشکیل دولت جایگزین ، دولت کنونی به عنوان « دولت عهده دار امور» باید به کار خود ادامه دهد.

وی با طرح این سوال که « دولت جایگزین» چه دولتی خواهد بود؟، نوشت که آیا تیم سیاسی قدیمی که لبنان را تا مرحله نابودی پیش برده است باردیگر باز می گردد؟ یا دولتی شبیه ترکیب دولت دیاب تشکیل خواهد شد؟

تا قبل از دولت دیاب که یک سیاستمدار مستقل بوده و تلاش کرد تا دولتی مستقل برای ساختن لبنان تشکیل دهد، دولت های لبنان با نخست وزیری افرادی همچون سعدالحریری، تمام سلام و فواد سنیوره وابستگان به محور آمریکایی – سعودی مورد استقبال رژیم صهیونیستی امور لبنان را در اختیار داشتند. پرونده اختلاس های کلان در زمان دولت سنیوره همچنان مفتوح است.

براساس این گزارش العهد همچنین نوشت که ژنرال « میشل عون» رئیس جمهوری لبنان هم به دلیل تحولات سیاسی ساعات گذشته برنامه نشست خبری امروز خود با رسانه ها را لغو کرده است.

ماری کلود نجم وزیر دادگستری لبنان هم در متن استعفای خود از اعضای دولت دیاب خواسته تا بجای استعفاهای فردی، همگی یکجا استعفا کنند.

بعداز انفجار مهیب بیروت که در باره علت آن سناریوهای مختلفی مطرح است مخالفان دولت دیاب و ریاست جمهوری ژنرال عون و به ویژه محور مقاومت ضد تروریسم صهیونیستی وهابی بجای کمک به مردم لبنان که با بحرانی اقتصادی و اجتماعی و انسانی مواجه شده اند، باردیگر برای تحقق اهداف محور آمریکایی - صهیونیستی - سعودی ، حمله به مراکز دولتی و عمومی را که بعداز تشکیل دولت دیاب فروکش کرده بود، از سر گرفته اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =