مردم توجه ویژه ای به نذر ماسک در ماه محرم داشته باشند  

یاسوج- ایرنا- مدیرکل تبلیغات اسلامی کهگیلویه و بویراحمد گفت: مردم استان توجه ویژه ای به نذر ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی کننده در ماه محرم امسال داشته باشند. 

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین سید رضا افتخاری روز دوشنبه در نشست خبری با عنوان «محرم و رسانه» در یاسوج اظهار  داشت: ماه محرم امسال از ۳۱ مردادماه آغاز می شود و با توجه به شیوع بیماری کرونا برگزاری آیین های عزاداری در آن تفاوت هایی با سال های قبل دارد. 

وی افزود: برنامه ریزی های لازم در کشور و کهگیلویه و بویراحمد انجام شده تا علاوه بر برگزاری باشکوه آیین های عزاداری ماه محرم امسال  سلامت مردم نیز حفظ شده و به خطر نیفتد. 

مدیرکل تبلیغات اسلامی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: تحقق هر چه بهتر چنین امر مهمی در این استان همکاری بیش از پیش رسانه ها و  خبرنگاران استان را می طلبد. 

حجت الاسلام و المسلمین افتخاری عنوان کرد: لازم است که مسؤولان اجرایی و هیأت های مذهبی کهگیلویه و بویراحمد نیز در این زمینه  تلاش کرده و هماهنگی های لازم را داشته باشند.  

وی ابراز داشت: انتظار می رود که هیأت های مذهبی کهگیلویه و بویراحمد در آیین های عزاداری ماه محرم امسال هر چه بیشتر به مباحث  محتوایی پرداخته و در کنار آن نیز اقدام های لازم برای جمع آوری کمک های مؤمنانه و توزیع آنها بین نیازمندان استان را انجام دهند. 

مدیرکل تبلیغات اسلامی کهگیلویه و بویراحمد گفت: بر اساس دستورالعمل ستاد ملی مقابله با کرونا کارگروه برگزاری آیین های عزاداری ماه محرم امسال با مسؤولیت سازمان تبلیغات اسلامی کشور و عضویت ۲۴ دستگاه اجرایی در تهران تشکیل و فعال شده است. 

حجت الاسلام و المسلمین افتخاری اظهار داشت: این کارگروه در کهگیلویه و بویراحمد و با عضویت برخی دستگاه های اجرایی استان از جمله اوقاف و امور خیریه، فرهنگ و ارشاد اسلامی، دانشگاه علوم پزشکی و نیروی انتظامی تشکیل شده و به زودی نیز نشست توجیهی با هیأت  های مذهبی و مداحان استان برگزار و وظایف نهادهای دولتی عضو نیز اعلام می شود. 

وی افزود: آیین های عزاداری ماه محرم امسال در کهگیلویه و بویراحمد تا حد امکان در فضاهای باز از جمله حیاط مساجد و مدارس و همراه  با رعایت نکات بهداشتی و حفظ فاصله گذاری اجتماعی برگزار شود.  

مدیرکل تبلیغات اسلامی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: برگزاری آیین های سخنرانی ماه محرم امسال در این استان در فضاهای بسته  مانعی ندارد اما باید با حفظ فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک باشد. 

حجت الاسلام و المسلمین افتخاری عنوان کرد: توقع از رسانه ها و خبرنگاران کهگیلویه و بویراحمد آن است که برای اطلاع رسانی و آگاهی   بخشی لازم در زمینه شرایط خاص ماه محرم امسال و لزوم رعایت هر چه بیشتر مسائل بهداشتی و حفظ فاصله گذاری اجتماعی بکوشند.   

وی ابراز داشت: امسال و با توجه به شیوع بیماری کرونا چند نمونه آیین عزاداری ماه محرم در کهگیلویه و بویراحمد پیش بینی شده که  شامل برگزاری روضه های خانگی و پخش سوگواری ها و سخنرانی ها از طریق شبکه استانی دنا برای استفاده مردم این استان است. 

مدیرکل تبلیغات اسلامی کهگیلویه و بویراحمد گفت: آن دسته از هیأت های مذهبی این استان که در آیین های عزاداری ماه محرم امسال  رعایت نکات بهداشتی، حفظ فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک از سوی عزاداران را مدیریت نکنند به متولیان آنها تذکر داده شده و  در صورت تکرار برخورد قاطع می شود. 

حجت الاسلام و المسلمین افتخاری اظهار داشت: هیأت های مذهبی کهگیلویه و بویراحمد که این امور را به نحو مطلوب مدیریت کنند نیز از  متولیان آنها تجلیل می شود. 

وی افزود: سعی می شود که ماسک و مواد ضدعفونی کننده به میزان مورد نیاز برای افراد شرکت کننده در آیین های عزاداری ماه  محرم امسال در کهگیلویه و بویراحمد از سوی تبلیغات اسلامی این استان تأمین و در اختیار آنها قرار داده شود. 

مدیرکل تبلیغات اسلامی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: استفاده از طبل و سنج در آیین های عزاداری ماه محرم امسال در این استان ممنوع   بوده و مدت زمان برگزاری آیین ها نیز کاهش می یابد. 

حجت الاسلام و المسلمین افتخاری عنوان کرد: شربت، شیرینی و دیگر مواد غذایی برای پذیرایی از شرکت کنندگان در آیین های عزاداری ماه محرم امسال در کهگیلویه و بویراحمد به منظور رعایت هر چه بهتر مسائل بهداشتی باید در ظرف های دربسته باشد. 

وی ابراز داشت: سامانه ملی «بیرق» برای نام نویسی هیأت های مذهبی کهگیلویه و بویراحمد و دیگر استان های کشور طراحی شده و هیچ  هیأتی در استان نیز بدون داشتن مجوز حق برگزاری آیین های عزاداری ماه محرم امسال را ندارد. 

مدیرکل تبلیغات اسلامی کهگیلویه و بویراحمد گفت: هر کدام از هیأت های مذهبی این استان که برای برگزاری آیین های عزاداری ماه محرم  امسال مکان نیاز داشته باشند تلاش می شود که با همکاری مردم و خیران فراهم شود. 

حجت الاسلام و المسلمین افتخاری اظهار داشت: یکی از سیاست ها و رویکردهای مهم تبلیغات اسلامی کهگیلویه و بویراحمد افزایش تعداد  هیأت های مذهبی این استان در ماه محرم امسال برای کاهش تمرکز جمعیت و به منظور حفظ هر چه بیشتر سلامت عزاداران است.     

وی افزود: پیش بینی می شود که ماه محرم امسال حدود ۴۰۰ روحانی مقیم و غیرمقیم به شهرها و روستاهای کهگیلویه و بویراحمد اعزام  شوند. 

مدیرکل تبلیغات اسلامی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: تعداد هیأت های مذهبی این استان که در ماه محرم امسال آیین های عزاداری  برگزار می کنند پیش بینی می شود که بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ مورد باشد. 

حجت الاسلام و المسلمین افتخاری عنوان کرد: ماه محرم امسال کتاب هایی از سوی تبلیغات اسلامی کهگیلویه و بویراحمد برای برگزاری هر  چه بهتر آیین های عزاداری در این استان در اختیار مداحان، سخنرانان و واعظان استان قرار می گیرد. 

وی ابراز داشت: کارگروه رسانه ویژه ماه محرم امسال به زودی در کهگیلویه و بویراحمد تشکیل و فعال می شود. 

حجت الاسلام و المسلمین افتخاری گفت: برخی درخواست ها از اعضای این کارگروه شامل تبیین و تشریح هر چه بیشتر اهداف قیام امام  حسین (ع) و ویژگی های برجسته ماه محرم و ایجاد شور و شعور حسینی بین قشرهای مختلف مردم کهگیلویه و بویراحمد است. 

وی با تبریک ۱۷ مردادماه روز خبرنگار و بیان اهمیت چشمگیر حرفه خبرنگاری، اظهار داشت: رسانه یک ابزار قدرت در دست خبرنگاران بوده و می توانند استفاده صحیح یا ناصحیح از آن کنند. 

حجت الاسلام و المسلمین افتخاری افزود: یکی از رسالت های مهم خبرنگاران تشخیص به موقع اولویت ها و نیازهای جامعه در ابعاد  مختلف است.    

وی بیان کرد: انتظار می رود که خبرنگاران کهگیلویه و بویراحمد بیش از پیش برای رفع معضلات گوناگون استان و شکوفایی روزافزون ظرفیت  های آن اقدام و همت کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =