۲۰ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۲۱:۱۱
کد خبرنگار: 1110
کد خبر: 83902620
۵ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

نخست وزیر لبنان استعفا کرد

تهران- ایرنا- حسان دیاب نخست‌وزیر لبنان به دنبال انفجار اخیر بندر بیروت و آغاز فشارها به دولت این کشور که دیاب هدف آن را بازگشت طبقه فاسد به قدرت ارزیابی کرد، دوشنبه شب استعفای خود و دولتش را به طور رسمی اعلام کرد.

به گزارش دوشنبه شب ایرنا، وی در یک سخنرانی تلویزیونی خطاب به مردم لبنان، استعفای خود و دولتش را اعلام کرد.

سایت خبری العهد ظهر امروز گزارش داد که نخست‌وزیر لبنان در تماس تلفنی با میشل عون رییس جمهوری از تصمیم خود برای تقدیم استعفایش خبر داده بود.

دیاب به دنبال استعفای سعد الحریری در پی اعتراض‌های پاییز سال گذشته در جایگاه نخست‌وزیری قرار گرفت.

نخست‌وزیر مستعفی لبنان در ۲۹ آذر سال گذشته از سوی میشل عون به عنوان نخست‌وزیر مأمور تشکیل کابینه معرفی شد و در اوایل بهمن ماه دولت جدید لبنان از پارلمان رای اعتماد گرفت.

دولت دیاب در این مدت علاوه بر پیامدهای کرونا با چالش‌های اقتصادی بزرگ از جمله کاهش ارزش پول ملی، بیکاری که ناظران نتیجه فشارها و مداخلات محور سعودی - آمریکایی و صهیونیستی می خوانند، روبرو شد.

به دنبال وقوع دو انفجار در بندر بیروت که عصر سه‌شنبه گذشته در انبارهای حاوی دو هزار و  ۷۵۰ تن نیترات آمونیوم صورت گرفت، تاکنون 200 نفر کشته و بیش از ۶ هزار نفر دیگر نیز زخمی شدند. در واکنش به این انفجارها صحنه سیاسی لبنان با تغییر و تحولات گسترده‌ای مواجه شده است.

پیش از استعفای دولت دیاب برخی نمایندگان مخالف مقاومت در پارلمان لبنان و وزیران دولت دیاب  از جمله منال عبدالصمد وزیر اطلاع‌رسانی لبنان، دمیانوس قطار وزیر محیط زیست و توسعه اداری و ماری کلود نجم وزیر دادگستری لبنان به طور رسمی از مقام خود کناره‌گیری کردند.

پیشتر نیز وزیر خارجه لبنان از سمت خود کناره گیری کرده بود.

فردا سه‌شنبه نیز قرار است نشست پارلمان برگزار شود.

تا زمان تشکیل دولت جدید، کابینه کنونی به عنوان دولت پیشبرد امور فعالیت خواهد کرد.

« جمیل السید» نماینده پارلمان لبنان در واکنش به احتمال استعفای دولت دیاب در صفحه خود درتوئیتر نوشت که در صورت تحقق این استعفا، در لبنان و تا تشکیل دولت جایگزین ، دولت کنونی به عنوان « دولت عهده دار امور» باید به کار خود ادامه دهد.

وی با طرح این سوال که « دولت جایگزین» چه دولتی خواهد بود؟، نوشت که آیا تیم سیاسی قدیمی که لبنان را تا مرحله نابودی پیش برده است باردیگر باز می گردد؟ یا دولتی شبیه ترکیب دولت دیاب تشکیل خواهد شد؟

تا قبل از دولت دیاب که یک سیاستمدار مستقل بوده و تلاش کرد تا دولتی مستقل برای ساختن لبنان تشکیل دهد، دولت های لبنان با نخست وزیری افرادی همچون سعدالحریری، تمام سلام و فواد سنیوره وابستگان به محور آمریکایی – سعودی مورد استقبال رژیم صهیونیستی امور لبنان را در اختیار داشتند که عمده پرونده های فساد در دوران این سه نخست وزیر شکل گرفته است. پرونده اختلاس های کلان در زمان دولت سنیوره همچنان مفتوح است.

میشل عون رئیس جمهور لبنان با پذیرش استعفای حسان دیاب، وی را تا تشکیل دولت جدید، در سمت نخست‌وزیر پیش‌برد امور منصوب کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =