۲۰ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۱۰
کد خبرنگار: 1110
کد خبر: 83902605
۵ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

وزیر کشور لبنان : استعفا فرار از مسئولیت است

تهران-ایرنا- محمد فهمی وزیر کشور لبنان روز دوشنبه در واکنش به استعفای برخی از وزیران دولت و نمایندگان پارلمان لبنان، این اقدام را فرار از مسئولیت توصیف کرد.

فهمی در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «ال.بی.سی» گفت: من موافق استعفای دولت بلافاصله پس از انفجار بیروت بودم اما امروز استعفا از دولت را فرار از مسئولیت می‌دانم و این اقدام تحت‌فشار برخی انجام می‌شود.

وی در ادامه فرار از مسئولیت را شرم‌آور دانست.

سایت خبری العهد ساعاتی پیش گزارش داد که نخست‌وزیر لبنان در تماس تلفنی با میشل عون رئیس‌جمهوری این کشور از تصمیم خود برای تقدیم استعفایش خبر داده است.

به دنبال انفجار بندر بیروت در عصر سه‌شنبه گذشته که به دلیل وجود ۲۷۵۰ تن نیترات آمونیوم صورت گرفت، ۱۵۸ نفر کشته  و بیش از ۶ هزار نفر دیگر هم زخمی شدند. در واکنش به این انفجار صحنه سیاسی لبنان شاهد تغییر و تحولات گسترده‌ای است.

برخی از مقامات و مسئولان لبنانی از جمله منال عبدالصمد وزیر اطلاع‌رسانی لبنان،‌ دمیانوس قطار  وزیر محیط زیست و توسعه اداری و ماری کلود نجم وزیر دادگستری لبنان به طور رسمی از مقام خود کناره‌گیری کردند.

این در حالی است که بیروت شنبه شب هم با به خیابان آمدن هزاران تن در اعتراض به آنچه ناکارآمدی دولتمردان در حادثه انفجار اخیر این شهر بندری عنوان شده بود، شاهد ناآرامی گسترده به همراه درگیری میان نیروهای امنیتی و تظاهرکنندگان، دستگیری و مصدومیت ده‌ها تن بود.

« جمیل السید» نماینده پارلمان لبنان در واکنش به احتمال استعفای دولت دیاب در صفحه خود درتوئیتر نوشت که در صورت تحقق این استعفا، در لبنان و تا تشکیل دولت جایگزین ، دولت کنونی به عنوان « دولت عهده دار امور» باید به کار خود ادامه دهد.

وی با طرح این سوال که « دولت جایگزین» چه دولتی خواهد بود؟، نوشت که آیا تیم سیاسی قدیمی که لبنان را تا مرحله نابودی پیش برده است باردیگر باز می گردد؟ یا دولتی شبیه ترکیب دولت دیاب تشکیل خواهد شد؟

تا قبل از دولت دیاب که یک سیاستمدار مستقل بوده و تلاش کرد تا دولتی مستقل برای ساختن لبنان تشکیل دهد، دولت های لبنان با نخست وزیری افرادی همچون سعدالحریری، تمام سلام و فواد سنیوره وابستگان به محور آمریکایی – سعودی مورد استقبال رژیم صهیونیستی امور لبنان را در اختیار داشتند. پرونده اختلاس های کلان در زمان دولت سنیوره همچنان مفتوح است.

براساس این گزارش العهد همچنین نوشت که ژنرال « میشل عون» رئیس جمهوری لبنان هم به دلیل تحولات سیاسی ساعات گذشته برنامه نشست خبری امروز خود با رسانه ها را لغو کرده است.

ماری کلود نجم وزیر دادگستری لبنان هم در متن استعفای خود از اعضای دولت دیاب خواسته تا بجای استعفاهای فردی، همگی یکجا استعفا کنند.

بعداز انفجار مهیب بیروت که در باره علت آن سناریوهای مختلفی مطرح است مخالفان دولت دیاب و ریاست جمهوری ژنرال عون و به ویژه محور مقاومت ضد تروریسم صهیونیستی وهابی بجای کمک به مردم لبنان که با بحرانی اقتصادی و اجتماعی و انسانی مواجه شده اند، باردیگر برای تحقق اهداف محور آمریکایی - صهیونیستی - سعودی ، حمله به مراکز دولتی و عمومی را که بعداز تشکیل دولت دیاب فروکش کرده بود، از سر گرفته اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =