مدارس سیل‌زده خراسان شمالی بازسازی شد

بجنورد- ایرنا- مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان شمالی گفت: نوسازی تمام مدارس خسارت‌دیده از سیل و بارندگی‌های بهار پارسال در استان انجام شده و به نوعی پرونده این پروژه‌ها بسته شده است.

امین فلاح روز دوشنبه در بازدید از ایرنای مرکز خراسان شمالی اظهار داشت: در بارندگی های بهار پارسال، به بیش از  ۱۳۰ مدرسه در نقاط مختلف شهری، روستایی و عشایری استان، خسارت وارد آمده بود.

وی افزود: میزان خسارت بارندگی ها به مدارس استان ۸۰ میلیارد ریال برآورد و در سامانه سجاد ثبت شد که تمام اعتبار مورد نیاز برای جبران این خسارات تخصیص یافت.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان شمالی اظهار داشت:  بیشترین مدارس خسارت دیده از سیل و بارندگی ها، مربوط به شهرستان های مانه و سملقان و راز و جرگلان بوده است.

وی گفت: پیش از این برای تعمیرات اساسی این مدارس اقدام شد و آسیب های خطرساز در تمام مدارس خسارت دیده، از محل اعتبارات داخلی آموزش و پرورش برطرف شد و با ابلاغ اعتبارات، برای تعمیر مابقی مدارس نیز اقدام شد.

فلاح خاطرنشان کرد: در بارندگی های پارسال حدود ۳۰ باب مدرسه عشایری استان در شهرستان مانه و سملقان و نیز منطقه قشلاقی مراوه‌تپه استان گلستان خسارت دید که با خرید و تامین کانکس چرخدار این مشکل حل شد.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان شمالی گفت: امسال نیز قرار است ۳۷ پروژه آموزشی در قالب ۱۲۷ کلاس درس در استان به بهره‌برداری رسیده و به آموزش و پرورش تحویل شود.

فلاح اظهار داشت: پروژه های آموزشی با گستره ۳۱ هزار مترمربع، امسال به آموزش و پرورش استان تحویل می شود که برای آن، ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار، هزینه شده است.

وی به تفاهم نامه منعقد شده با سازمان نوسازی، تجهیز و توسعه مدارس اشاره کرد و گفت: بر اساس تفاهم نامه استانداری با سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس، ۲ هزار میلیارد ریال اعتبار به نوسازی مدارس استان اختصاص یافته است.  

وی افزود: بر این اساس،  ۹ هکتار زمین برای ساخت مدارس دولتی در شهرهای بجنورد، اسفراین و شیروان تامین شده و پنج هکتار هم برای ساخت مدارس غیردولتی منظور شده است.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان شمالی افزود: سهم استانداری از انجام تعهدات، علاوه بر تامین زمین، تامین ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای نوسازی مدارس است.  

فلاح با بیان اینکه نیمی از تامین اعتبارات مزبور بر عهده سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس است، گفت: تعهد آن سازمان،  تامین هزار میلیارد ریال اعتبار برای نوسازی مدارس خراسان شمالی است.  
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان شمالی گفت: اکنون ۱۱ درصد از مدارس استان فرسوده و تخریبی،   ۳۹ درصد مستحکم و مقاوم است و نیمی از این فضاها هم نیاز به مقاوم سازی دارد.    

بر اساس این گزارش، در خراسان شمالی ۱۵۰ مدرسه با ۸۰۰ کلاس درس تخریبی است و ۶۸۶ مدرسه با سه هزار و ۶۸۴ کلاس درس نیازمند مقاوم سازی است و ۷۰۰ فضای آموزشی استان با ۲ هزار و ۹۲۳ کلاس درس مستحکم است.

در استان ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی، ۱۸۰ هزار دانش آموز در بیش از ۲ هزار باب مدرسه زیر نظر ۱۴ هزار معلم آموزش می بینند.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =