یکی از شخصیت‌های مهم مذهبی گفت مینو را هم که حذف کردید
سیاوشی: در یکی از دیدارهایی که با یکی از شخصیت‌های مهم مذهبی داشتیم ایشان به یکی از آقایانی که همراه ما بودند گفت مینو را هم حذف کردید.

تهران- ایرنا- طیبه سیاوشی نماینده مجلس دهم در ادامه «پروژه تاریخ شفاهی ایران ایرنا» می‌گوید: طی کار در فراکسیون زنان به این نتیجه رسیدم که شاخص های اصلاح‌طلبی فقط به حوزه سیاست برمی‌نمی‌گردد بلکه حوزه زنان، محیط زیست و مسائل فرهنگی را هم دربرمی‌گیرد. قبل از نماینده مجلس شدن، اصلاح‌طلب‌ها را با موضع‌گیری سیاسی‌شان می‌شناختم اما پس از راه یافتن به مجلس متوجه شدم که توجه به محیط زیست و حوزه زنان را نیز باید به ملاک تشخیص اصلاح‌طلبی از غیر افزود.

ایرنا: یکی از موارد پر سر و صدای مجلس دهم، رد صلاحیت خانم مینو خالقی منتخب مردم اصفهان از سوی شورای نگهبان بود. در باره روندی که منجر به حذف ایشان از مجلس شد بفرمایید.

سیاوشی: خانم خالقی باید به مجلس می آمد. مثالی می زنم البته مثال خیلی خوبی نیست. شاهد ان قلت هایی درباره آقای تاجگردون بودیم. اما به رای مردم بی احترامی نشد یعنی مجلس یازدهم گذاشت آقای تاجگردون روی صندلی مجلس بنشیند اما  اعتبارنامه او را رد کردند و آقای تاجگردون از مجلس رفت. هر چند این مساله، هیچ مشابهتی با پرونده خانم خالقی نداشت. رویه قانونی این طور است که وقتی نامزدی رای آورد و به مجلس راه یافت اعتبارنامه اش توسط دیگر نمایندگان بررسی و قبول یا رد می شود.  البته بعد از این قضایا  ما استفساریه ای را تصویب کردیم که شورای نگهبان نمی تواند بعد از تایید اعتبار نامه یک نماینده، صلاحیت او را رد کند. این طرح با تلاش آقای علی  مطهری و کمیسیون داخلی و شوراهای مجلس دهم تصویب شد. این طرح در واقع یک استفساریه از قانون اساسی  بود که مصوب شد.  اما اتفاقی که سر خانم خالقی شاهدش بودیم این بود که ایشان رای مردم اصفهان را آوردند. انتخابات آن حوزه هم تایید شد. ولی شورای نگهبان با استناد به یک عکس خصوصی، ایشان را رد صلاحیت کرد.  فکر کنم این یک مورد تاریخی در ۴۰ سال اخیر است ولی تا ماه ها بعد وقتی ما به مجامعی که حتی سیاسی نبودند می رفتیم و در جلسات آنها شرکت می کردیم همیشه درباره وضعیت خانم خالقی از ما سوال می شد.

ایرنا: به نظرتان اگر خانم خالقی با مساله حذف از سوی شورای نگهبان روبرو نمی شد و به مجلس می آمد اعتبارنامه اش تایید می شد؟

سیاوشی: من فکر می کنم تایید می شد. مثلا الان هم درباره نماینده یکی از شهرستان ها درمجلس یازدهم همین عکس ها منتشر شد ولی مجلس به ظاهر خیلی به این مساله که حوزه شخصی این نماینده است ورود پیدا نکرده است. چرا که هم استعلام های چهارگانه او مثبت بوده است هم استدلال هایی که در دفاع از اعتبارنامه اش کرد توانست تایید نمایندگان را کسب کند.  گمان می کنم اگر خانم خالقی به مجلس می آمد و مجلسی ها استدلال ایشان را می شنیدند اعتبارنامه اش تایید می شد.

ایرنا: گویی تلاش هایی هم برای بازگرداندن خانم خالقی به مجلس شد؟

سیاوشی: یکی از اشخاصی که از خانم خالقی دفاع می کرد آقای مطهری بود. من و ایشان چهار سال عضو کمیسیون فرهنگی بودیم و من آقای مطهری را کاملا می شناسم. ایشان فردی هستند که در حوزه سیاسی به شدت اصلاح طلب است ولی در موضع فرهنگی، اصولگرا است. ایشان به شدت مذهبی و تا حدودی هم می توان گفت سنتی هستند. من همیشه به ایشان می گفتم شما از اعتقاداتتان دفاع می کنید. آقای مطهری در کمیسیون فرهنگی کاملا با نمایندگان اصولگرا هم گام بود.  به همین دلیل وقتی آقای مطهری از بازگشت خانم خالقی به مجلس دفاع می کرد دیگر کسی نمی توانست بگوید که ایشان سیاسی کاری می کند. ما قبل از ورود به مجلس ده‌ها جلسه داشتیم و من شاهد بودم که خانم خالقی به این جلسات می آمد و با آقای مطهری و برخی از نمایندگان مجلس و نماینده های قوای سه گانه صحبت می کرد و بعد جلسه را ترک می کرد.

ایرنا: درخواست خانم خالقی از آقای مطهری یا فراکسیون امید چه بود؟

سیاوشی: درخواستی از ما نداشتند. خواسته ایشان دفاع از رای مردم بود. بیشتر بحث این بود  که رایی که مردم دادند پایمال نشود.  خانم خالقی می گفت من رای آورده ام ولی شورای نگهبان برایی نخستین بار در چهل سال گذشته به این شکل دخالت کرده است.

ایرنا: خانم خالقی توضیحاتی درباره آن عکس به شما ندادند؟

سیاوشی: راستش را بخواهید من نپرسیدم. شما خبرنگار هستید و حق دارید که سوال کنید اما من بر این باورم که این مساله یک بخش از زندگی خصوصی افراد هست و قصد دخالت در آن را ندارم.  اما در یکی از دیدارهایی که با یکی از شخصیت های مهم مذهبی داشتیم ایشان به یکی از آقایانی که همراه ما بودند گفت مینو را هم حذف کردید. یعنی مدنظر ایشان این بود که کسانی با دیدگاه های خاص باعث حذف خانم خالقی شده اند.  در واقع اگر به زعم این آقایان، خانم خالقی خطایی هم داشته است به هیچ وجه از آن چشم پوشی نشد. در حالی که موارد متعددی از این مسائل وجود داشته که از آن اغماض شده است. ولی در مورد خانم خالقی چنین نشد.   شاید هم بتوان گفت در حوزه نمایندگان زن مجلس، سخت گیری و شدت عمل خیلی بیشتری از سوی نهادهای ناظر می شود تا در حوزه آقایان.

ادامه دارد...

اخبار مرتبط

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha