دانشگاه فرهنگیان فارس در اندیشه رفع نیاز استان به ۱۲ هزار معلم

شیراز- ایرنا- رئیس دانشگاه فرهنگیان فارس گفت:با توجه به نیاز شدید آموزش و پرورش استان به تامین قریب به ۱۲هزار نیرو، توسعه این دانشگاه اهمیت دارد.

به گزارش ایرنا، حسین افلاکی دوشنبه در نشستی خبری در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه هم‌اکنون آموزش و پرورش برای تامین ۱۲هزار نیروی انسانی مورد نیاز حتی از بازنشستگان نیز دعوت کرده است، گفت: دغدغه امروز آموزش و پرورش فارس تامین نیروی انسانی است و درحال حاضر بهترین راه بهره‌گیری از ظرفیت دانشگاه فرهنگیان و دعوت به کار از بازنشستگان است.

او ادامه داد: از اول مهر  ورودی‌های سال ۹۵ در اختیار آموزش و پرورش قرار می‌گیرند.

افلاکی اضافه کرد:دانشگاه فرهنگیان را ماموریت محور و رسالت گرا خواند و ابراز داشت: وظیفه این دانشگاه تربیت نیروی کارآزموده است، در حالی که در بیشتر مراکز علمی دانشجویان بیشتر تربیت علمی می‌شوند؛ اما در دانشگاه فرهنگیان افزون بر تربیت علمی در حوزه مهارتی نیز پرورش می‌یابند تا نسل آینده کشور را تربیت کنند.

وی با اشاره به فرموده رهبری، اظهار داشت: دانشگاه فرهنگیان مرکز ثقل آموزش و پرورش است؛ از همین رو، دانشجویان از بدو ورود بورسیه هستند و همین موضوع امنیت شغلی برای آنان ایجاد می‌کند.

افلاکی اظهار داشت: دانشگاه فرهنگیان فارس از لحاظ برخورداری از تعداد پردیس و مراکز، بعد از تهران با ۶ مرکز در رتبه دوم قرار دارد، دانشگاه فرهنگیان استان فارس جزو چهار استان درجه الف است و در کنار دانشگاه‌های تهران، مشهد و اصفهان از رتبه‌ شایان توجهی برخوردار است.  

وی ابراز داشت: افزون بر دانشجویان این دانشگاه، متقاضیانی که از طریق آزمون استخدامی آموزش و پرورش  پذیرفته شده‌اند باید  یک سال دوره پودمانی را در این دانشگاه بگذرانند.

افلاکی با بیان اینکه دانشگاه فرهنگیان با تجربه  کهن تربیت معلم سابق ایجاد شده است، گفت: با توجه به ضروریات جامعه رفته‌رفته دوره‌های کاردانی اهمیت خود را از دست داد و کارشناسی حداقل مدرک جذب در آموزش و پرورش به شمار می‌رود.

این مسئول بیان کرد: درصورتی که شرایط در شهرستان‌ها از نظر زیرساختی و نیز تامین نیروی انسانی فراهم باشد، به فکر راه‌اندازی مراکز در شهرستان‌ها نیز هستیم.

به گفته افلاکی دانشگاه فرهنگیان فارس هم‌اکنون حدود ۳۲۰۰ دانشجو در دوره کارشناسی و ارشد دارد و ۸۵۰ دانشجو نیز براساس ماده ۲۸ که با آزمون استخدامی وارد این دانشگاه شده‌اند، مشغول به تحصیل هستند که جمعا بیش از ۴۲۰۰ دانشجو در این دانشگاه فعال‌اند.

رئیس دانشگاه فرهنگیان فارس ابراز داشت: مهم‌ترین هدف این دانشگاه تامین نیروی‌ انسانی مورد نیاز آموزش و پرورش است و با وجود پیشینه نزدیک به صد ساله تربیت معلم هنوز نیاز به معرفی به جامعه دارد.

افلاکی بیان کرد: دانشگاه فرهنگیان فارس امکان جذب دانشجوی بیشتر را دارد؛ اما ساختارهای آن توسعه نیافته است.

افلاکی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: همزمان با شیوع بیماری کرونا، تغییر وضعیت آموزشی و روی آوردن به فضای آموزشی برای برگزاری کلاس‌ها ضرورت برگزاری جشنواره ایده‌پردازی را آشکار کرد.

وی افزود: شاید هنوز بسیاری از افراد مهارت استفاده از فضای مجازی یا ابزار آن را ندارند و شاید در برخی نقاط دسترسی به اینترنت امکان‌پذیر نباشد، از همین رو دانشگاه فرهنگیان با همراهی سازمان بسیج فرهنگیان کشور جشنواره‌ ایده‌پردازی را راه‌اندازی کرد که همه مردم می‌توانند در قالب کلیپ، فیلم، کاریکاتور، نقاشی و نوشته  ایده‌های خود را برای پویایی تعلیم و تربیت ارائه کنند.

افلاکی بیان داشت: در استان از پنج ایده برتر تقدیر می‌شود و از هر استان برترین ایده به بخش کشوری این رویداد ارسال خواهد شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =