احداث پروژه پارک جنگلی "ماموستا هه‌ژار" مهاباد وارد فاز دوم شد

مهاباد- ایرنا- رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهاباد گفت: عملیات ساخت پروژه پارک جنگلی "ماموستا هه‌ژار" این شهرستان با ۴۰ میلیارد ریال اعتبار وارد فاز دوم شد.

مجید پاتو روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: عملیات ساخت این پارک جنگلی به مساحت ۷۰ هکتار از سال ۱۳۹۷ در حاشیه سد مهاباد شروع شده بود که در مرحله نخست با ۲۰ میلیارد ریال اعتبار عملیات غرس نهال، برق رسانی، ساخت اسکله پمپاژ آب و استخر به پایان رسیده و فاز دوم آن با اعتبار ۴۰ میلیارد ریال شروع شد.

وی اضافه کرد: فاز دوم این پارک جنگلی نیز شامل آبیاری قطره‌ای، ساخت الاچیق، فنس‌کشی، احداث مسیر دوچرخه و پیاده و ساختمان حفاظتی است که پیش‌بینی می‌شود تا سال آینده عملیات این فاز نیز پایان یافته و این پارک به بهره‌برداری برسد.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهاباد گفت: پروژه پارک جنگلی "ماموستا هه‌ژار" شامل یک استخر با حجم ۶۰۰ متر مکعب، ۶ کیلومتر لوله‌گذاری، ۲۰ کیلومتر فنس‌کشی، ۴۵ هکتار نهال‌کاری و تجهیز تمام ۷۰ هکتار مساحت پارک به آبیاری تحت فشار قطره‌ای است.

وی با اشاره به اینکه در اجرای این طرح از گونه‌های بومی مثمر و  غیرمثمر از جمله زالزالک، گلابی وحشی، داغداغان، سنجد، پسته و کاج نقره‌ای که سازگاری زیادی با شرایط آب و هوایی این منطقه دارد، استفاده شده، افزود: ۲۵ هکتار از جنگل‌کاری حاشیه سد مهاباد در دهه‌های گذشته احداث شده اما به دلیل آبیاری نامناسب تاکنون رشد مناسبی نداشته است.

"پاتو" گفت: در قالب این طرح در پارک جنگلی  "ماموستا هه‌ژار" ۴۰ هزار اصله نهال غرس می‌شود که در مرحله نخست این طرح یک‌هزار و ۵۰۰ اصله با همکاری دوستداران طبیعت این شهرستان کاشته شد.

در مهاباد بیش از ۱۹۷ هزار هکتار مراتع روستایی و ییلاقی و هزار هکتار جنگل وجود دارد و جنگل‌های مهاباد بیشتر در مناطق غربی و در روستاهای "کاولان" و "کوران" واقع است. 

پروژه پارک جنگلی "ماموستا هه‌ژار" در فاصله نزدیکی با شهر مهاباد و در حاشیه شمالی دریاچه سد این شهرستان در حال ساخت است و حاشیه این سد را به یکی از تفرجگاه‌ها زیبای این شهر تبدیل کرده است.

سد مهاباد دارای ۱۹۷ میلیون متر مکعب ظرفیت اسمی و ۱۷۲ میلیون متر مکعب ظرفیت مفید است که علاوه بر تامین آب شرب شهر، بیش از ۱۲ هزار هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان را نیز زیر پوشش قرار می‌دهد. 

عبدالرحمان شرفکندی متخلص به ماموستا "هه‌ژار" نویسنده، محقق، مترجم و شاعر نامدار کُرد در سن ۶۹ سالگی در سال ۱۳۶۹ دار فانی را وداع گفت و در قطعه هنرمندان مهاباد به خاک سپرده شد.

این نویسنده و شاعر نامدار در طول سالیانی که به کار نویسندگی و پژوهش پرداخت، آثار متعددی در زمینه های مختلف ادبی، فرهنگی و دینی خلق کرد.

ترجمه قرآن کریم به زبان کُردی، ترجمه کتاب قانون شیخ الرییس بوعلی سینا، تهیه فرهنگ لغت کردی فارسی "هه‌نبانه بورینه"، دیوان شعر "هه‌ژار بو کوردستان"، "چیشتی مجیور"، شرح دیوان ملای جزیری به کردی و ترجمه رباعیات حکیم عمر خیام به زبان کُردی از دیگر آثار این شاعر نامدار است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =