درآمدهای مالیاتی جایگزین درآمدهای نفتی است 

تهران- ایرنا- رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران گفت: درآمدهای نفتی ما با مشکلات جدی مواجه شده و از همین رو دولت برای پیشبرد برنامه‌های توسعه‌ای علاوه بر منابع بودجه‌ای به دنبال برنامه‌های و روش‌های دیگری است.  

مسعود شفیعی روز دوشنبه در جمع خبرنگاران افزود: پیگیری اولویت‌های تعیین شده در استان تهران نقش موثری در دیگر استان‌های کشور خواهد داشت؛ بنابراین با حساسیت بیشتری این اولویت‌ها را دنبال خواهیم کرد.

وی یادآورشد: هدف ما در این شرایط خاص اقتصادی این است که بتوانیم با استفاده از منابع بودجه‌ای غیر از تخصیص منابع کشوری با ابتکاراتی که دستگاه‌های اجرایی استان خواهند داشت، استفاده بیشتری داشته باشیم و فعالیت‌های توسعه‌ای با سرعت بیشتری در استان تهران دنبال و اجرایی شود.  

شفیعی با اشاره به موضوع اجرای طرح کاداستر(حدنگاری زمین‌های ملی، کشاورزی و منابع طبیعی)  اظهارداشت: کاداستر می‌تواند تثبیت مالیاتی را به دنبال داشته باشد و از این نظر مهم شمرده می شود و در حوزه زمین‌های کشاورزی، افزایش میزان مرغوبیت زمین‌ها را به دنبال خواهد داشت و نقش مهمی در انگیزه کشارزان برای حفظ مالکیت دارد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران گفت: ما با زمین‌خواری در سطح این استان و به خصوص شهرهای شمالی آن مواجه هستیم، بنابراین برنامه کاداستر باید بتواند با سرعت بیشتری تثبیت مالکیت به نفع دولت را به همراه داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: کاداستر یکی از پروژه‌هایی است که قطعا در خدمت توسعه کشور خواهد بود و نقش بازدارنده ای در مبارزه با فساد ایفا خواهد کرد.  

شفیعی با اشاره به بحث کسری بودجه در استان تهران اشاره و خاطرنشان کرد: با توجه به گزارش اخیر رییس سازمان برنامه و بودجه کشور، با وجود همه مسائلی که در ماه‌های ابتدای سال با آن مواجه بودیم، به درآمدهای مالیاتی آسیبی وارد نشده است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران گفت: دولت برای پیشبرد برنامه‌های توسعه‌ای علاوه بر منابع بودجه‌ای به دنبال برنامه‌ها و روش‌های دیگری همچون مشارکت عمومی و خصوصی، ایجاد زمینه برای برون‌سپاری در رابطه با خدمات دولت است.

وی تاکید کرد: از همین رو بهترین جایگزین درآمدهای نفتی همان درآمدهای مالیاتی است، هرچند با رقم بالایی از فرار مالیاتی در کشور رو به رو هستیم و سهم بزرگی از فرار مالیاتی به استان تهران تعلق دارد.  

شفیعی در رابطه با تعداد خانه‌های خالی اعلام شده در شهر تهران گفت: اعلام شناسایی ۵۰۰ هزار خانه خالی باید دقیق‌تر بررسی شود؛ در همین راستا به تازگی وزارت راه و شهرسازی سامانه‌ای را ایجاد کرده که از طریق آن می‌توان آمار دقیق‌تری را به نظام مالیاتی کشور ارائه داد.  

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران در رابطه با کسری بودجه در این استان گفت: آنچه که به عنوان اداره امور ساختار اجرایی دولت است، ما کسری بودجه نداریم و دولت موظف است تمام هزینه جاری را تامین و برای پیشبرد فعالیت‌های عمرانی نیز از روش‌هایی دیگری مانند انتشار اوراق قرضه استفاده کند تا بتواند منابع جدیدی را به دست آورد.

وی ادامه داد: بر همین اساس تا این لحظه با توجه به آنچه که رییس سازمان برنامه و بودجه کشور اعلام کرد، بر اساس منابع کسب درآمد قانونی پیش بینی شده،  نتوانسته ایم به آن منابع برسیم؛ اما این بدان معنا نیست که با چالش جدی مواجه هستیم،  ما امیدواریم این شرایط را نه فقط حفظ کنیم، بلکه با تامین منابع از روش‌هایی که به آنها اشاره شد فعالیت‌های عمرانی را هم با سرعت بیشتری دنبال کنیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =