طرح آمارگیری نیروی کار فصل تابستان در البرز آغاز شد

کرج - ایرنا - معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان البرز از آغاز طرح آمارگیری نیروی کار فصل تابستان دراین استان خبرداد.

علی محمدی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این طرح به شیوه تلفنی و حضوری همزمان با سراسر کشور آغاز و به مدت ٢ هفته ادامه خواهد یافت.

وی اظهارداشت: این تصمیم از سوی مرکز آمار ایران و برای اجرای طرح فاصله‌گذاری هوشمند اجتماعی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ستاد ملی مبارزه با کرونا صورت گرفته است.

محمدی گفت: دراجرای این طرح ماموران آمارگیر علاوه بر مراجعه حضوری، با استفاده از شماره تماس های ثابت نسبت به برقراری ارتباط با خانوارها  اقدام می کنند.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان البرز اضافه کرد: طرح آمارگیری نیروی ‌کار با هدف محاسبه شاخص‌های فصلی و سالانه نیروی کار از جمله نرخ مشارکت اقتصادی، نرخ بیکاری و تغییرات آنها انجام می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: آمارهای مربوط به ساختار نیروی ‌کار، مبنایی  برای ارزیابی و تحلیل سیاست‌های اقتصادی یک کشور محسوب می‌شود، به همین دلیل طرح آمارگیری نیروی کار از مهم‌ترین طرح‌های آماری مرکزآمارایران است که با جمع‌آوری اطلاعات پایه‌ای نیروی ‌کار کشور، امکان تهیه و ارزیابی برنامه‌های توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را فراهم می‌کند. 

محمدی بیان داشت: انجام این آمارگیری به‌خصوص در شرایط حاضر که توجه به مساله اشتغال و بیکاری یکی از عمده‌ترین مسایل اجتماعی و اقتصادی کشور است در بین فعالیت‌های آماری ضرورتی ویژه دارد.

نرخ بیکاری البرز در بهار ۹۷، ۱۵.۶ درصد بود که در بهار ۹۸ به ۱۴.۱ رسید، در تابستان هم از ۱۳.۸ درصد در سال ۱۳۹۷ به ۱۳ درصد در سال ۹۸ رسید و در پاییز ۹۸ نیز نرخ بیکاری با کاهش سه درصدی نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۷ به ۱۳ درصد رسیده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =