مجموعه پارک تاریخی گنبد زنگوله دامغان بازسازی شد

سمنان- ایرنا- مسوول واحد عمرانی شهرداری دامغان گفت: پارک مجموعه گنبد زنگوله معروف به پارک شهید مولایی با صرف اعتبار پنج میلیارد ریال مرمت و بازسازی شد.

منصور بانی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا، بیان کرد: پارک گنبد زنگوله دارای مبنای تاریخی با قدمت قابل توجه و یک بنای خشتی است که انجام عملیات بازسازی در مساحت پنج هزار متر مربعی این مجموعه انجام شد. 

وی اظهارداشت: تهیه طرح معماری منطبق با معماری ایرانی و توجه به بنای تاریخی موجود در پارک از جمله اولویت‌های شهرداری بود که در همین راستا، عملیات بازسازی این پارک یکسال به طول انجامید. 

بانی ادامه داد: کفسازی و دیوارهای این مجموعه، متناسب با فضای تاریخی و با استفاده از ابزارها و مصالح سنتی انجام شد. 

وی اضافه کرد: ایجاد زمین بازی کودکان، احداث آبخوری، اصلاح و بهسازی معابر پیاده رو مجاور پارک و ورودی های اصلی به محوطه، اجرای سامانه روشنایی معابر، نصب وسایل کامل ورزشی، اجرای سامانه آبرسانی به فضای سبز، و سرویس بهداشتی، از جمله اقدام‌های انجام شده در این مجموعه تاریخی است.

مسوول واحد عمرانی شهرداری دامغان گفت: انجام اقدامات زیربنایی و رسیدگی به وضعیت حریم آثار تاریخی از جمله اهداف و برنامه‌های این مجوعه است که همه تلاش خود را در این زمینه به کار می‌گیریم.

گنبد زنگوله در قرن هفتم و در دوره ایلخانیان ساخته شده است که یک بنای خشتی و دارای چهار دیوار طاق نمای مقرنس کاری شده به طول ۶ متر است.

در این بنا نمای چند قبر وجود دارد که گفته می شود یکی از این قبرها، آرامگاه زنگارود، یکی از سرداران یعقوب لیث صفاری و قبر دیگر متعلق به منوچهری دامغانی، شاعر بزرگ ایرانی است.

بنای تاریخی گنبد زنگوله دامغان درسال ۱۳۴۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =