سکونت ۳۰ درصد جمعیت مشهد در ۱۲ درصد مناطق پیرامونی این کلانشهر

مشهد- ایرنا- رییس کمیسون مناطق پیرامونی و کم برخوردار شورای اسلامی شهر مشهد گفت: الان ۳۰ درصد جمعیت مشهد در ۱۲ درصد مساحت مناطق کم برخوردار و پیرامونی این کلانشهر به صورت متراکم سکونت دارند.

رمضانعلی فیضی در نطق پیش از دستور امروز خود در شورای اسلامی شهر مشهد افزود: اکنون تراکم جمعیت در مناطق پیرامونی و کم برخوردار ۳۵۰ نفر در واحد سطح است حال آن که این تراکم به طور متوسط در مشهد ۸۵ نفر در واحد سطح است.

وی به فرایند توزیع ناعادلانه اعتبارات، چالشهای اقلیمی و دیگر مباحث روی داده در دو دهه قبل و تاثیر آن بر بافت روستایی منطقه اشاره کرد و ادامه داد: طی ۵۰ سال گذشته ۴۲ روستا به بافت شهر مشهد وارد شده اند و جمعیت مناطق حاشیه ای شهر از ۴۶ هزار نفر به یک میلیون نفر افزایش یافته است.

رییس کمیسون مناطق پیرامونی و کم برخوردار شورای اسلامی شهر مشهد گفت: اکنون با این تغییرات سهم جمعیتی مناطق پیرامونی و کم برخوردار مشهد از ۱۰ درصد به ۳۰ درصد فزونی یافته است.

فیضی افزود: مردم مشهد در اردیبهشت ۹۶ حماسه آفریدند و همزمان با انتخابات ریاست جمهوری به رویکرد تغییر، امیدآفرینی، نشاط افزایی و ایجاد همدلی و هم‌افزایی لیست امید رای دادند و عنان مدیریت شهری را به دست فهرستی سپردند که به دنبال پراکنش لطف و محبت و رفتارهای انسان مدارانه بود لذا کمیسیون مناطق پیرامونی نیز به این شعارها و رویکردها جامه عمل پوشاند.

وی ادامه داد: رویکرد شورا نظارت بر ساخت و سازها و ساماندهی اراضی بزرگ مقیاس و مناطق شهرکهای مسکونی و الگو سازی برای ایجاد مناطق مسکونی در مناطق حاشیه شهر بوده است چنانکه پنج هزار واحد مسکونی در این خصوص ایجاد شد.

رییس کمیسون مناطق پیرامونی و کم برخوردار شورای اسلامی شهر مشهد گفت: در خصوص حراست از محدوده و حریم ساخت و سازها احداث کمربند سبز و ایجاد مانع برای رشد نابسامانی های مذکور ۲۱۰ میلیارد ریال در سال ۹۷ اختصاص داده شد.

فیضی در خصوص رویکرد درمانی برای مشکلات یاد شده نیز افزود: فرایند پهنه‌بندی حریم در کمیسیون مناطق پیرامونی شروع شد و در قالب کمیسیونهای مشترک تداوم یافت در حالی که متولی این حریم راه و شهرسازی است اما مدیریت شهری برای حفظ حقوق مردم در حاشیه شهر قدم پیش گذاشته است.

وی با بیان این که وضعیت در ۶۹ محله حاشیه شهر مشهد مطلوب نیست ادامه داد: سه هزار و ۵۹۰ میلیارد ریال طی دو سال اولیه عمر شورای پنجم برای این مناطق پیرامونی اختصاص یافت و این توجه در مدیریت شهری نیز تداوم یافته است.

رییس کمیسون مناطق پیرامونی و کم برخوردار شورای اسلامی شهر مشهد گفت: در راستای توجه مدیریت شهری به مناطق پیرامونی اکنون ۴۵ درصد آسفالت مشهد در ۱۲ درصد مناطق محروم مشهد مصرف شده است همچنین از ۲۸ پل عابر پیاده ساخته شده ۱۸ مورد مربوط به مناطق یاد شده بوده است و بیش از ۷۱۳ هزار متر مربع فضای سبز نیز در مناطق کم برخوردار ساخته شده است و این یعنی ولی نعمتان خود را در مناطق پیرامونی تکریم کرده‌ایم.

سه میلیون نفر از جمعیت شهرستان ۳.۵ میلیون نفری مشهد در کلانشهر مشهد ساکن هستند.   

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =