۲۰ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۲۱
کد خبرنگار: 2105
کد خبر: 83902028
۰ نفر

برچسب‌ها

۱۰۰ درصد مطالبات کلزاکاران کردستان پرداخت شد

سنندج - ایرنا - نماینده شرکت بازرگانی دولتی کردستان گفت: از ابتدای آغاز فصل خرید کلزا تاکنون ۱۰۰ درصد بهای محصول خریداری شده در استان به حساب کلزاکاران واریز شده است.

جمال صالحی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از یکم تیرماه و آغاز فصل برداشت و خرید تضمینی، تاکنون بیش از یک هزار و ۷۶۵ تُن کلزا در این استان توسط مراکز خرید، خریداری شده است.

وی ارزش کلزای خریداری شده را ۷۸ میلیارد و ۵۰۱ میلیون و ۸۸۰ هزار و ۱۱۱ ریال اعلام کرد و افزود: این میزان کلزا توسط ۲۲۷ کشاورز و در قالب ۳۸۶ محموله تحویل مراکز خرید شده و تمام مطالبات آنها هم پرداخت شده است 

نماینده شرکت بازرگانی دولتی کردستان اضافه کرد : ۵۷۸ تُن و ۷۴۰ کیلوگرم کلزا در شهرستان سقز، ۵۶۷ تُن و ۸۷۰ کیلوگرم در دهگلان، بیش از ۳۷۴ تُن در قروه، ۱۳۹.۵ تُن در کامیاران، ۹۲ تُن در مریوان و حدود ۱۳ تُن هم در بیجار خریداری کرده‌ایم.

صالحی با بیان اینکه یک هزار و ۷۲۲ تُن از کلزای خریداری شده در استان به کارخانه روغن کشی در همدان حمل شده و مابقی هم در حال حمل است،  یادآور شد: کلزاکاران استان تا پایان مرداد فرصت دارند محصول خود را به ۶ مرکز خرید فعال در استان تحویل دهند.

استان کردستان یک میلیون و ۶۰۳ هزار نفر جمعیت دارد و تنوع آب و هوایی آن باعث شده یکی از استان‌های موفق در حوزه کشاورزی باشد.
این استان دارای یک میلیون و ۲۲۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی شامل ۸۹۶ هزار و ۲۳۵ هکتار اراضی دیم حدود ۸۸ درصد و ۱۲۱ هزار اراضی آبی حدود ۱۲ درصد است و دارای حدود ۲ میلیون و ۲۱۰ هزار رأس دام سبک (گوسفند و بز) و ۲۰۰ هزار رأس دام سنگین (گاو و گوساله)، ۱۳ میلیون قطعه انواع طیور و ۱۱۶ هزار کندوی زنبور عسل است.
جمعیت بهره بردار کشاورزی کردستان دارای ۱۱۵ هزار نفر است که این جامعه سالانه حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تُن محصولات کشاورزی تولید می‌کنند که ۳۲۰ هزار تُن از این میزان مربوط به محصولات باغی و باقی نیز مربوط به بخش زراعت است.
تولید سالانه محصولات کشاورزی کردستان نزدیک به ۲ میلیون تُن است که بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار تُن آن شامل انواع محصولات زراعی و بقیه باغی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =