مهاجرت نیروی متخصص، اصلی‌ترین معضل آموزش و پرورش اردستان است

کاشان- ایرنا- مدیر آموزش و پرورش اردستان گفت: اصلی‌ترین معضل این اداره خروج نیروی تخصصی از شهرستان و کمبود نیرو است که باید با ایجاد انگیزه، از این کار جلوگیری کرد.

علی‌اصغر مومنیان شامگاه یکشنبه در نشستی خبری اظهار داشت: نبود امکانات مختلف در اردستان نسبت به شهرهای بزرگ، متخصصان بخش آموزشی را بر آن داشته است تا برای استفاده از چنین امکاناتی به سایر نقاط مهاجرت کنند و این شهرستان با کمبود نیروی انسانی روبه‌رو شود.

وی با بیان اینکه در سال‌جاری حدود ۵۰۰ نفر نیرو در سطح آموزش و پرورش استان اصفهان جابه‌جا شده‌اند، افزود: ۶ نفر نیز در اردستان منتقل و ۹ نفر برای دوره ابتدایی از کاشان به اردستان انتقال یافتند.

مدیر آموزش و پرورش اردستان بیان کرد: هشت نفر آموزگار در دوره ابتدایی کسری داریم که قرار شد از سوی استان تامین شود؛ همچنین در دوره هنرستان فنی نیز با کمبود نیروی فنی و تخصصی روبه‌رو هستیم که با برون سپاری، کمبودها را جبران خواهیم کرد.

وی اضافه کرد: ۳۸۰ نفر از میان ۴۲۵ دانش‌آموز واجد شرایط تا کنون در دوره اول ابتدایی نام‌نویسی کردند و ۹۹ درصد موفق به دریافت کتاب شدند؛ انتظار می‌رود سایرین در روزهای آینده نام‌نویسی کنند و در مجموع ۵۰ نفر نسبت به سال گذشته افزایش داشته باشیم.

مومنیان با اشاره به شیوع ویروس کرونا و سه مولفه آغاز فعالیت مدرسه‌ها از ۱۵ شهریورماه، تشریح کرد: اگر وضعیت سفید بود، دانش‌آموزان با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی به صورت حضوری در کلاس‌ها خواهند بود و در غیر این صورت با استفاده از فضای مجازی و شبکه شاد که زیرساختش در سطح همه مدرسه‌های شهری و روستایی فراهم شده است، آموزش می‌بینند و نیروهای آموزشی نیز تمام وقت در مدرسه‌ها حضور خواهند داشت.

وی با بیان اینکه اردستان در شاخص‌های عمومی و اختصاصی رتبه ششم استان اصفهان را در بین ۴۱ اداره آموزش و پرورش دارد، تصریح کرد: در بحث اعتبارهای تملک دارای‌های برای نوسازی مدرسه‌ها نزدیک به ۲۰ میلیارد ریال پیش‌بینی شده بود که تا کنون محقق نشده است.

مدیر آموزش و پرورش اردستان همچنین تشریح کرد: برای مرمت مدرسه‌ها هفت میلیارد ریال در نظر گرفته شده بود، تا کنون سه میلیارد ریال تخصیص یافته که ۲ میلیارد ریال از سوی وزارتخانه پرداخت شده و ۲ دستگاه خودرو برای تقویت سیستم حمل و نقل با ارزش نزدیک به سه میلیارد ریال هم تحویل شده است.

وی در مورد جابه‌جایی مدرسه‌ها یادآور شد: با بهره‌برداری از ۲ باب مدرسه خیرساز شهید خاجویی و هفت تیر، مدرسه‌های امیرکبیر، شهید فهمیده و ابوریحان با یکدیگر ادغام شدند که در نهایت از نظر تعداد دانش‌آموز و معلم در وضعیت مناسب‌تری قرار گرفتند و رضایت والدین نیز فراهم شد.

مومنیان در ادامه از آماده شدن ۲ طرح عمرانی و خدماتی برای بهره‌برداری در هفته دولت امسال خبر داد و پارک علم و فناوری همراه با موزه برای دانش‌آموزان ابتدایی، کتابخانه تخصصی، آزمایشگاه فیزیک، شیمی، پژوهش‌سرا و مرکز رفاهی معلمان را از جمله آنها برشمرد.

بیش از چهار هزار و ۲۰۰ نفر دانش‌آموز در سال تحصیلی گذشته در ۶۳ واحد آموزشی اردستان به تحصیل اشتغال داشتند.

شهرستان اردستان با جمعیت بیش از ۴۲ هزار نفر، در فاصله نزدیک به ۱۱۸ کیلومتری شمال شرقی اصفهان واقع شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =