دانشگاه کالیفرنیا، میزبان نخستین کرسی مطالعات زرتشتیان در آمریکا

تهران – ایرنا – به تازگی در دانشگاه کالیفرنیا (The University of California, Irvine (UCI)) کرسی تحت عنوان «فردوسی» راه اندازی شده که برای نخستین بار به مطالعه فرهنگ ایران از جمله مطالعه درباره آیین زرتشتیان در آمریکا می پردازد.

به گزارش ایرنا، سایت رسمی دانشگاه کالیفرنیا دراین باره نوشت: این کرسی وابسته به «مرکز مطالعات و فرهنگ پارسیان جردن» در دانشگاه ارواین کالیفرنیا است.

این گزارش می افزاید دانشگاه ارواین کالیفرنیا اخیرا مبلغ یک و نیم میلیون دلار از «بنیاد مسیح» برای تاسیس و راه اندای کرسی فرودسی که در آن برای نخستین بار به مطالعه به دین زرتشتی در آمریکا می پردازد، دریافت کرده است، علاوه بر این دانشگاه کالیفرنیا نیز خود  مبلغ ۵۰۰هزار دلار برای حمایت ازاین کرسی پرداخت می کند.

در توضیح این خبر آمده است، دکتر فریبرز مسیح که موسس بنیاد مسیح است یک ایرانی-آمریکایی کار آفرین و  پیشرو در زمینه سیستم های «میکرو الکترو مکانیک» بوده که در «نیوپورت بیچ» کالیفرنیا سکونت دارد، وی  کمک های مالی در زمینه آموزش، هنر و موارد مربوط به بهداشت را از طریق این بنیاد صورت داده است .

تارنمای پارسی تایمز درادامه می نویسد: کرسی فردوسی در دانشگاه کالیفرنیا پنجمین کرسی در زمینه مطالعات ایرانی شناسی است، این دانشگاه بیش از هردانشگاه دیگری در آمریکا کرسی ایرانی شناسی دارد، دارنده  این کرسی که از سوی «اداره کلاسیک و برنامه مطالعات مذاهب» حمایت می شود، بعنوان متخصص در دین زرتشتی شناخته خواهد شد، دین زرتشتی که یکی از ادیان کهن جهان است که آئین این دین  تا به امروز ادامه داشته است.

این تارنمای خبری می نویسد: تاسیس کرسی فردوسی در بالابردن درک از قدمت دین زرتشت و میراث به جامانده امروز آن درجهان کمک می کند.

«برایان تی. هروی»  (Brian T. Hervey) معاون امور پیشرفت و روابط فارغ التحصیلان دانشگاه ارواین کالیفرنیا دراین باره گفت: دین زرتشتی نمادی از یک میراث فرهنگی برای ده ها هزار ایرانی و بسیاری از افرادی است که هم اکنون در اطراف این دانشگاه و در جنوب کالیفرنیا به سر می برند، با سخاوتی که از سوی دکتر مسیح دراین زمینه صورت گرفته ، ما بر ارائه مطالعات ایران و خدمت به منافع عمومی عمل خواهیم کرد.

درهمین حال رسانه  خبری زرتشتیان ایران مستقر درتهران موسوم به  «بِرِساد» نیز ضمن پوشش این خبر  در تارنمای خود نوشت:  دکتر فریبرز مسیح از ایرانیان کارآفرین و نیکوکار ساکن آمریکا است. وی موسس بنیاد خیریه مسیح است و سابقه زیادی در کمک و سرمایه گذاری در زمینه آموزش و هنر دارد. با کمکهای بنیاد مسیح، در سال ۲۰۰۵ مرکز ایران شناسی دانشگاه کالیفرنیا ارواین به نام «ساموئل ام جردن» راه اندازی شد که نخستین مرکز مستقل و بین رشته ای در آمریکا است که بر مطالعه روی ایران تمرکز دارد. کرسی مطالعات زرتشتی نیز وابسته به این مرکز خواهد بود و به احترام شاعر بزرگ ایرانی، حکیم ابوالقاسم فردوسی، که با سرودن شاهنامه، نقش زیادی در حفظ زبان فارسی داشته است. این کرسی به نام «فردوسی»،  نامگذاری شده است.

دکتر تورج دریایی (Touraj Daryaee)، استاد تاریخ دانشگاه کالیفرنیا ارواین در این زمینه می گوید:  ما قدردان دکتر مسیح هستیم که کرسی جدیدی را برای گسترش مطالعات زرتشتی راه اندازی کرده است. رشته مطالعات زرتشتی می تواند به غنای تحقیقات موجود در این زمینه بیفزاید.

دکتر فریبرز مسیح امیدوار است که کرسی مطالعات زرتشتی الهام بخش جامعه زرتشتی و پارسیان نیز باشد تا در این زمینه همکاری کنند.

نشریه خبری زرتشتی اَمرداد

نشریه « اَمرداد»  از دیگر نشریات متعلق به زرتشتیان تهران نیز در پوشش این خبر گزارش داد؛ فریبرز مسیح درباره راه انداز کرسی فردوسی  گفته است: با گسترش برنامه مطالعات فارسی در دانشگاه ارواین UCI شامل آئین زرتشتی، به جوانان انگیزه داده می‌شود تا آگاهی چند فرهنگی خود را که اساس کار و زندگی در یک جامعه‌ی مدرن است را توانمند سازند. دارندگان کرسی مطالعاتی که از سوی گروه مطالعات کلاسیک و مطالعات دینی پشتیبانی می‌شوند، به عنوان یک متخصص در آیین زرتشت که یکی از کهن‌ترین ادیان جهان است، شناخته می‌شوند. دکتر مسیح امیدوار است که پژوهش و به چالش کشیدن جامعه‌ی پارسیان هند، گروهی از پیروان زرتشتیان که هنگام و پس از تازش تازیان به ایران به شبه قاره هند کوچ کرده‌اند، الهام بخش شود و به آنها در احیای فلسفه تاریخ باستانی ایرانیان کمک کند.

«آندروماچ کارانیکا»، استادیار و دارنده‌ی کرسی «مطالعات کلاسیک» دانشگاه اروین نیز دراین زمینه  گفت: زرتشت یکی از نیروهای برجسته دینی و فلسفی جهان باستان بوده است. پایه‌گذاری کرسی فردوسی باعث افزایش درک باستان و میراث گسترده آن در دنیای امروز می‌شود و پژوهش‌های جدیدی را برای پژوهشگران UCI به ارمغان می‌آورد.

به گزارش ایرنا، تورج دریایی، مدیر مرکز مطالعات ایرانی سَموئل جردن در دانشگاه کالیفرنیا در ارواین با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام خبر از گشایش کرسی زرتشتی‌شناسی در این دانشگاه داد.

او در پُست خود نوشت: «امروز روز خوبی بود، چون کرسی جدید مطالعات دین مزدیسنا / زرتشتی‌شناسی را در دانشگاه کالیفرنیا - ارواین اعلام کردیم. چند سال طول کشید تا کرسی شکل گیرد، اما در پایان مؤفق شدیم.»

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =