تنگ‌تر شدن حلقه نظارت کرونایی در مازندران

ساری - ایرنا - مازندران در حالی ششمین ماه همه‌گیری ویروس کرونا را با تجربه موج دوم شیوع این ویروس پشت سر می‌گذارد که عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی حدود ۴۰ درصد از جمعیت ساکن و مسافر، نظارت بر رفتارهای کرونایی را افزایش داده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، اگرچه پیش از این نیز نظارت بر عملکرد اصناف و بازاریان از سوی اتحادیه ها و سازمان صنعت برای رعایت پروتکل های بهداشتی کم و بیش وجود داشت ، ولی با روند افزایشی آمار بیماران کووید- ۱۹ در مازندران و طولانی شدن وضعیت قرمز کرونایی استان در موج دوم که علت اصلی آن عادی سازی رفتاری با کرونا بود ، باعث شده تا ستاد استانی مقابله با کرونا تشدید نظارت بر این واحدها را کلید بزند و دستگاه های متولی نیز مجاب به این کار شدند.
جانشین ستاد مقابله با ویروس کرونای مازندران گفت : بر اساس آمار بیش از یکهزار و ۶۰۰ بیمار مشکوک به ویروس کرونا در بیمارستان های تحت پوشش دو دانشگاه علوم پزشکی مازندران و بابل بستری هستند و همچنان تمام شهرستان های این خطه شمال کشور در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند.
حسین حسن نژاد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : افزایش هشدارها نسبت به خطر ویروس کرونا در سطح استان و استفاده از ماسک و رعایت پروتکل های بهداشتی به مرز رضایت مندی رسیده و این وضعیت سبب شد تا حدودی آمار ابتلا به بیماری کووید-۱۹ در استان کاهشی شود ، ولی همچنان ما با وضعیت قرمز مواجهیم که نیاز به تشدید برنامه های نظارتی داریم.
وی ادامه داد : با این رویکرد طرح تشدید نظارت بر رفتارهای اصناف و بازاریان و مشاغل پرخطر در استان به اجرا گذاشته شد و تمام دستگاه های مرتبط نیز موظف شدند تا نظارت ها را تشدید کنند و برخورد قانونی را با متخلفان سلامت داشته باشند.
معاون سیاسی استاندار مازندران گفت : تمام راهکار ها برای تشدید نظارت بر واحدهای صنفی و مشاغل پرخطر برای رعایت پروتکل های بهداشتی پیش بینی شده است و باید دستگاه ها به وظایفشان به درستی عمل کنند و عملکرد دستگاه ها نیز در این برنامه زیر ذره بین قرار می گیرد.
حسن نژاد اظهار داشت : توصیه ما به مردم استان به خصوص مسافرانی که پروتکل های بهداشتی به خصوص استفاده از  ماسک و سایر پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی کنند ، این است که برای حفظ سلامت خود و دیگران این توصیه ها را جدی بگیرند و با همگانی شدن پوشش ماسک تا حد زیادی می توانیم از سرعت انتقال ویروس جلوگیری کنیم.
رعایت پروتکل‌ها شرط مسافرت 
معاون استاندار مازندران گفت : به هر حال پروتکل های بهداشتی و استفاده از ماسک برای تمام افراد بومی استان و مسافران تا حد زیادی الزامی است و هر فردی که این دستورالعمل ها را رعایت نکند، به نوعی متخلف سلامت محسوب می شود و باید برای این گروه راهکارهایی متنبه سازی قانونی پیش بینی شود.
حسن نژاد اظهار داشت : در استان منعی برای سفر مسافران از لحاظ قانونی وجود ندارد و ستاد ملی نیز محدودیتی را برای ترددها قائل نشده است ، ولی شرط اصلی سفر باید رعایت پروتکل های بهداشتی و استفاده از ماسک باشد و اگر مسافران این دستورالعمل  را در کنار فاصله فیزیکی و  شستن مکرر دستها و پرهیز از حضور در اجتماعات داشته باشند ، نمی توان به حضور مسافران خرده گرفت و همانند سایر شهروندانی که نکات بهداشتی را رعایت می کنند، می توانند آنها هم از امکانات استانی استفاده کنند.
جانشین رییس ستاد مقابله با کرونای مازندران گفت : درحال حاضر اکثر مردم از پوشش ماسک استفاده می کنند و باید به گونه ای برنامه ریزی شود که سایر افراد بومی و حتی مسافری که این کار را انجام نمی دهند نیز باید مجاب شوند و پیشنهاداتی برای مجاب کردن متخلفان سلامت به رعایت پروتکل ها در ستاد ملی در دستور کار قرار گرفته که امیدواریم هر چه سریعتر اجرایی شود.
حسن نژاد تاکید کرد : به هر حال راهی جز تشدید نظارت بر پروتکل های بهداشتی و استفاده از ماسک از سوی واحدهای صنفی و مشاغل وجود ندارد و دستگاه های متولی موظف شدند تا با متخلفانی که در این حوزه کم کاری دارند، برخورد کنند و پلمپ واحدهای صنفی برای مدت نامحدود یکی از این برخوردها با این گروه از اصناف است.
براساس آمار هم اکنون افزون بر یک هزار و ۶۰۰ مشکوک به ویروس کرونا در سطح بیمارستان های دو دانشگاه علوم پزشکی مازندران و بابل بستری و تحت درمان قرار دارند و در روزهای اخیر با افزایش سطح هشدارها و رعایت پروتکل های بهداشتی سرعت انتقال ویروس به زیر یک رسید و آمار بیماران نیز نسبت به هفته های گذشته تا ۲۰ درصد کاهش نشان می دهد.

 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =