رقص نور در پارک شهری لار به تاریکی کرونا خورد

لارستان- ایرنا- بهره‌برداری از طرح آب‌نمای موزیکال (کف خشک) در پارک شهر لار، جلوه‌ای زیبا از رقص نور و فواره های چشم نواز رنگها را ایجاد کرد که البته محدودیت‌های کرونایی، مانع از حضور افراد و خانواده های لاری در این آیین شد.

پارک بزرگ شهر لار که روزگاری بویژه درچنین همایش ها، طرح های مهم فرهنگی و اجماعی و همزمان با اعیاد و مناسبت های دینی مملو از جمعیت و حضور خانواده های مشتاق لاری بود و لحظاتی شادی‌بخش را به کودکان و خانواده ها هدیه می داد این روزها با شیوع ویروس منحوس کرونا در سکوت و تاریکی محض فرو رفته است.
حتی خانواده هایی بودند که به دلیل ترس از بیماری کرونا تنها در خودروهای خود و از دور تماشای لحاظ زیبا از افتتاح این پروژه و رقص نور و نمایش موزیکال در این آبنما شدند.

اجرای طرح های شهری متناسب با نیاز همه گروه ها و سنین مختلف
رئیس شورای اسلامی شهر لار در آیین افتتاح این پروژه با گرامیداشت عید سعید غدیر خم گفت: آبنمای موزیکال پارک شهر، گامی برای افزایش توسعه فضاهای شادی آفرین در شهر است و غنای حسی و سرزندگی بخش های غیرفعال بزرگترین فضای سبز شهری لار را نیز به دنبال خواهد داشت.
سید عبدالمهدی میرپور اظهار داشت: رویکرد و راهبرد مدیریت شهری لار حول محور طرح های مهم و آرامش بخش متمرکز شده و به دنبال آن است تا با ایجاد فضاهای شادی‌آفرین به تقاضای گروه ها و اقشار مختلف مردمی در هر گروه سنی و جنسی پاسخ دهد.
وی تصریح کرد: فعال سازی اراضی بایر پارک شهر و طراحی یکپارچه  اراضی غیرفعال این پارک در دستور کار است، این طرح در حال اجرای مراحل پایانی خود است.
میرپور گفت: دریاچه مصنوعی، مجموعه های بازی به تفکیک گروه های سنی، مسیرهای دوچرخه و منظرسازی دامنه  کوه، از جمله بخش های مهم و قابل اجرا در طرح پیشنهادی پارک شهر لار است.
وی با بیان اینکه طرح های شهری در پارک شهر لار، با مساحت حدود پنج هکتار در آینده نزدیک مورد استفاده شهروندان قرار می گیرد، گفت: ارتباط پارک شهر با مسیر دوچرخه سواری در آینده شبکه  یکپارچه از مسیرهای دوچرخه را شکل خواهد داد و لار را یک گام دیگر به سمت شهر انسان مدار نزدیک خواهد ساخت.

هزینه پنج میلیاردی برای ساخت آبنما
شهردار لار نیز گفت: برای اجرای این پروژه که شامل احداث آب نما، محوطه سازی و تاسیسات است افزون بر پنج میلیارد ریال هزینه شده است.
محمدرض قنبر زاده تصریح کرد: شاخصه اصلی این آبنماها، بستر خشک و قابل تردد در آنها است.
وی ادامه داد: در آبنماهای زیرسطحی، تاسیسات، نازل ها و تجهیزات آبنما در زیر سطح (بستر) آبنما قرار گرفته اند و به همین دلیل به آن آبنمای کف خشک یا زیر سطحی گفته می شود.
شهردار لار گفت: در حالت موزیکال با پخش موزیک از طریق سیستم صوت مخصوص این آب نما، ترکیبی از حرکات ریتمیک نور و آب ایجاد و باعث خلق جلوه های ناب و زیبای بصری می شود.
وی، همچنین پارک ۳۸ هکتاری ورودی شهر لار با پیشرفت فیزیکی بالای ۴۰ درصد را یکی از مهمترین طرح های عمران شهری در لار دانست و گفت: تمامی زیرساخت های لازم از جمله تامین آب، برق و جاده دسترسی تامین شده و با کمک بخش خصوصی و امتیازهایی که برای سرمایه گذار در این پارک دیده شده که فاز نخست آن تا پایان سال جاری به بهره برداری خواهد رسید.

اجرای طرح های مدیریت شهری برای همه گروه های سنی باشد
امام جمعه شهر لار نیز گفت: ایجاد فضاهای شادی آفرین، آرامش بخش و توسعه مدارانه در حوزه مدیریت شهری لار نوید شهری با آینده و افق روشن را می دهد.
حجت الاسلام سید مختار موسوی خرم ابراز داشت: ایجاد چنین فضاهایی که زمینه ای برای ایجاد بهداشت روانی و فکری در جامعه است همواره از دغدغه ها و مطالبات جدی شهروندان نیز محسوب می شود.
وی تصریح کرد: شهرداری و شورای شهر نیز باید ملاحظه رعایت ترکیب جمعیتی و گروه های مختلف سنی را در اجرای طرح های مدیریت شهری از جمله در حوزه فرهنگی و اجتماعی بیش از پیش کنند.
وی خواستار ایجاد پیست های دوچرخه سواری و پارک های مخصوص و ویژه بانوان در سطح شهر لار شد.
موسوی ابراز داشت: بسیاری از طرح های مدیریت شهری از جمله در حوزه اجتماعی و فرهنگی نیازمند هزینه های گزاف مالی و اعتباری نیست و می توان با خلق ایده ها و استفاد از تکنولوژی های روز آثار و طرح های با کیفیت شهری را برای آرامش و ایجاد شادی برای شهروندان رقم زد.

شهر لار، مرکز شهرستان لارستان در فاصله حدود ۳۷۸ کیلومتری شیراز در جنوب استان فارس واقع است.
شهر لار مرکز شهرستان لارستان به دو بخش قدیم و جدید تقسیم می شود؛ فرآیند شکل گیری این دو شهر قدیم و جدید با بروز یک زمین لرزه مهیب در اردیبهشت سال ۱۳۳۹ آغاز شد که با وقوع آن زلزله و کشته شدن بیش از صدها نفر و آوارگی مردمان شهر، در فاصله ای حدود چهار کیلومتری شهر قدیم لار و در زمینی به مساحت ۱۰۰هکتار در آن زمان ساخت شهری جدید با کالبد خاص و منحصر به فرد پایه‌ریزی شد.
از آن زمان تاکنون زندگی در هر دو شهر نیز جریان دارد.آن با تلفیقی از داشته ها و مکانیسم های بالقوه و نیز شرایط و ویژگی های خاصی از سنت و مدرنیته و با  مشخصات فنی و ساختار و کالبد فیزیکی، شهری منحصر به فرد نزد مردم و شهروندان شناخته شده است.
شهر جدید لار با ساختاری مدرنیته، ویلایی و تنها شهر بدون کوچه و بن بست در ایران و حتی خاورمیانه شناخته می شود و همانند شهر قدیم  که محل رجوع و کانون توجه بزرگان و تجار و بازرگانانی در گستره و سیر تحولات تاریخی، سیاسی ، اقتصادی و حتی فرهنگی برای مردمان این سامان محسوب می شود و توسعه و آبادانی هر دو شهر نیز برای مردم و شهروندان حیاتی و  از مطالبات و خواسته های جدی آنان در شرایط کنونی است.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون ۳۲۶ هزار و ۷۱۲ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و با فوت ۱۶۳ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جان‌باختگان این بیماری به ۱۸ هزار و ۴۲۷ نفر رسید.
سیما سادات لاری روز یکشنبه درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در کشور و موارد فوت ناشی از این ویروس بیان کرد: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز (۱۹ مرداد ۱۳۹۹) و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ۲۰ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۹۶۱ مورد بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۳۲۶ هزار و ۷۱۲ رسید.
وی ادامه داد: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۶۳ بیمار کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری تاکنون به ۱۸ هزار و ۴۲۷ نفر رسید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =