خطر بایر شدن نیمی از اراضی کشاورزی نظرآباد را تهدید می کند

کرج - ایرنا - مدیر جهاد کشاورزی نظرآباد با اشاره به بحران آب در این شهرستان، گفت:  حدود هشت هزار هکتار اراضی شهرستان را خطر بایر شدن تهدید می کند.

داود بدرزاده روز یکشنبه در آیین تجلیل از خبرنگاران که به مناسبت روز خبرنگار برگزار کرده بودند، به ارایه وضعیت کشاورزی شهرستان، پتانسیل ها و چالش های این بخش اشاره کرد و افزود: نظرآباد قطب کشاورزی استان است ولی بخش کشاورزی آن به اندازه تمام استان مشکلات دارد به همین لحاظ نیازمند رسانه است.
وی اظهار داشت: بخش کشاورزی شهرستان خیلی شدید با موضوعی به نام آب درگیر است زیرا منابع آب زیرزمینی آن محدود است.
وی با بیان اینکه بیشتر اراضی کشاورزی نظرآباد از طریق چاه های کشاورزی آبیاری می شوند، گفت: از ۱۰۷۱ حلقه چاه کشاورزی در این شهرستان، ۷۷۱ حلقه چاه مشمول فرم یک و پنج بوده و فقط ۳۰۰ حلقه چاه پروانه دار و مجاز هستند.
«چاه های فرم یک چاه های قدیمی هستند که بر اساس نظر مسوولین امور آب حدود ۲۵ مترمکعب آب در طول شبانه روز دبی دارند که فقط می تواند چهارتا پنج هزار مترمربع اراضی را آبیاری کند.
چاه های فرم ۵ نیز چاه های قدیمی هستند که باید پلمپ شوند».
وی یادآور شد: حتی در شهرستان چاه های خیلی قدیمی از دهه ۴۰ وجود دارد که هنوز تعیین تکلیف نشده است.
بدرزاده افزود: به دلیل کاهش ذخیره سفره های زیرزمینی و همچنین خطر فرونشست زمین، مدیریت امور آب به دنبال اجرای قانون عادلانه مصرف آب و سایر قوانین حفاظت از منابع آب است که در نتیجه با اجرایی شدن این قوانین چاه های بدون پروانه قدیمی پلمپ می شوند.
وی بیان داشت: در صورت اجرای این قانون، تعداد زیادی از چاه های کشاورزی از چرخه تولید خارج خواهند شد و این در حالی است که نیمی از اراضی زراعی و باغی شهرستان  با این چاه ها آبیاری می شوند.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نظرآباد گفت: با توجه به وضعیت مشکل کمبود آب به ویژه در این شهرستان، یکی از برنامه های اصلی برای تعدیل این مشکل اجرا و تدوین تغییر الگوی کشت مناسب است.
وی، کشت پاییزه و  کشت گلخانه ای، نشایی و گیاهان دارویی، اجرای آبیاری نوین و کشت گیاهان مقاوم به کم آبی از جمله راهکارها مناسب کشت در شرایط کم آبی است.
بدرزاده افزود:  با  اجرای این روش ها، به اندازه حدود ۱۵۵ حلقه چاه که ۲۰ لیتر در ثانیه دبی آب دارد و در سال بالغ بر ۲۰ میلیون مترمکعب  صرفه جویی آب  صورت گرفته است
وی اضافه کرد: حدود چهار تا پنج هزار هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان نیز از آب های سطحی و روان برای آبیاری استفاده می کنند.
موضوع کشت گلخانه ای،‌ حفظ کاربری اراضی کشاورزی، آموزش و ترویج، کشت گیاهان دارویی و کشت کلزا  و توسعه واحد های دامی از دیگر موضوعاتی بود که در این نشست به آن اشاره شد.
شهرستان نظرآباد دارای ۲۳ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی  بوده و قطب دامپروری استان و کشور می باشد.
از جمعیت ۱۶۰ هزار نفری شهرستان نظرآباد، حدود ۳۰  هزار نفر به صورت مستقیم و ۶۰ هزار نفر به صورت غیرمستقیم در بخش کشاورزی فعال هستند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =