۲۱ میلیارد تومان تسهیلات حمایتی  کرونا در کردستان پرداخت شد

سنندج - ایرنا - معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کردستان از پرداخت ۲۱ میلیارد تومان تسهیلات به مشاغل آسیب دیده از کرونا در استان خبر داد و گفت: هنوز فرصت ثبت نام در سامانه کارا برای دریافت تسهیلات وجود دارد.

به گزارش ایرنا، خالد جعفری روز یکشنبه سومین جلسه کمیسیون شورای هماهنگی بانک های استان اظهار داشت: ۴۲ درصد کل پرداخت تسهیلات به مشاغل آسیب دیده استان توسط بانک ملی، ۱۷ درصد بانک ملت، ۱۶ درصد بانک تجارت، ۹ درصد بانک سپه و هشت درصد مربوط به بانک صادرات بوده است.  

وی اضافه کرد: سامانه کارا فعال و باز است و امکان ثبت نام متقاضیان مشاغل آسیب دیده شامل در ۱۴ رسته اعلام شده برای دریافت تسهیلات همچنان وجود دارد.  

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کردستان افزود: همانگونه که افراد دارای بیماری زمینه ای در مقابل کرونا آسیب پذیرتر هستند مشاغل و کسب و کارهای در استان هایی همچون کردستان نیز که از لحاظ شاخص های اقتصادی وضعیت مطلوبی ندارد،  در زمان کرونا بیشتر متضرر شدند.  

جعفری با اشاره به اینکه کردستان به نسبت درصد تسهیلات ابلاغی رتبه سوم کشور را کسب کرده است، یادآور شد: دولت به منظور حفظ اشتغال ۱۴ رسته شغلی آسیب دیده از کرونا اعتباراتی را اختصاص داده و انتظار می رود بانک های استان اهتمام ویژه ای برای پرداخت این تسهیلات داشته باشند.  

دبیر کمیسیون شورای هماهنگی بانک های کردستان هم در این جلسه با اشاره به اینکه در چند هفته اخیر جهش مطلوبی در پرداخت تسهیلات به مشاغل آسیب دیده از کرونا در استان ایجاد شد، گفت: مصوبات ستاد ملی کرونا لازم الاجراست و مدیران بانک های استان موظف به پرداخت تسهیلات به پرونده های معرفی شده، هستند.  

علی اشرف یوسفی قیاسی با اشاره به اینکه متقاضیان تسهیلات تا ۱۶ میلیون تومان نیازی به معرفی ضامن ندارند، افزود: متقاضیان تسهیلات بالای ۱۶ میلیون تومان باید ضامن داشته باشند و این برای تعدادی از صاحبان مشاغل ایجاد مشکل کرده است.  

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان در این جلسه ضمن تشکر از بانک های استان در پرداخت تسهیلات بانکی به مشاغل آسیب دیده از کرونا گفت: حدود ۶ هزار فقره پرونده به مبلغ ۹۰ میلیارد تومان به بانک های استان ارسال شده است.  

برهان صلواتی با اشاره به اینکه تاکنون ۲۱ میلیارد تومان پرداخت شده است، افزود: بانک ملی با پرداخت بیش از هشت میلیارد تومان بیشترین میزان تسهیلات را در استان پرداخت کرده است.  

وی یادآور شد: ۱۳ پرونده به بانک شهر و ۶ پرونده مشاغل آسیب دیده از کرونا به موسسه اعتباری ملل در استان ارسال کردیم که تاکنون مبلغی در این خصوص به متقاضیان پرداخت نکرده‌اند.

پرداخت بیش از ۶ هزار فقره وام ازدواج در کردستان

مدیرکل ورزش و جوانان کردستان هم در خصوص دستور کار دوم این جلسه که مربوط به عملکرد تسهیلات ازدواج در استان بود، اظهار داشت: سال گذشته ۲۳ هزار و ۵۱۰ نفر متقاضی دریافت وام‌ ازدواج بودند که ۲۱ هزار و ۱۵۱ نفر موفق به دریافت آن شدند.

حامد جولایی با اشاره به اینکه کردستان رتبه چهارم پرداخت تسهیلات ازدواج در کشور را به خود اختصاص داد، افزود: بانک های ملی، ملت و کشاورزی در استان بیشترین میزان وام قرض الحسنه ازدواج را پرداخت کردند.

وی تعداد متقاضیان وام ازدواج طی چهار ماهه سال جاری در استان را ۱۱ هزار و ۷۹ فقره پرونده اعلام کرد و گفت: تاکنون ۶ هزار و ۱۶۳ فقره وام ازدواج پرداخت شده است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان هم اظهار داشت: از ۱۰۸ فقره پرونده معرفی شده به بانک های استان برای دریافت تسهیلات تبصره ۱۸ تاکنون به ۳۱ مورد حدود ۵۰۰ میلیارد ریال پرداخت شده است.  

محمد دره‌وزمی اضافه کرد : ۲۴ مورد  مبلغ ۳۷۲ میلیارد ریال پرداخت شده که از این میزان ۷۰ میلیارد ریال سرمایه در گردش و ۱۶۸ میلیارد ریال سرمایه ثابت بوده است.  

وی با اشاره به اینکه هفت بانک عامل پرداخت این تسهیلات هستند، گفت: ۱۰ مورد از تسهیلات پرداخت شده تبصره ۱۸ در استان مربوط به بانک صنعت و معدن، هشت مورد بانک ملی و چهار مورد هم مربوط به بانک های سپه و تجارت بوده است.

سومین جلسه کمیسیون شورای هماهنگی بانک های استان با سه دستور کار بررسی عملکرد پرداخت تسهیلات به مشاغل آسیب دیده از کرونا، ازدواج و تبصره ۱۸ تشکیل شد و در این جلسه بانک هایی که کمترین پرداختی تسهیلات را در این حوزه‌ها داشتند دلیل آن را عدم کفایت سرمایه بانک، تعیین سهمیه ازسوی مرکز و پرداخت براساس آن اعلام کردند.

در پایان این جلسه از مدیران بانک‌های ملی، ملت و کشاورزی که بیشترین میزان پرداخت تسهیلات ازدواج را طی سال گذشته در استان داشتند با اهدای لوح سپاس از سوی دبیرخانه ستاد ساماندهی امور جوانان استان کردستان تجلیل شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =