هیات‌های مذهبی متقاضی عزاداری در سامانه بیرق نام‌نویسی کنند

همدان _ ایرنا_ مدیرکل تبلیغات اسلامی استان همدان گفت: سامانه‌ای به نام بیرق طراحی و راه‌اندازی شده که هیات‌های مذهبی متقاضی برای برگزاری مراسم عزاداری در ماه محرم و صفر ملزم به ثبت مشخصات خود و دریافت کد رهگیری هستند.

حجت‌الاسلام محمد هادی نظیری روز دوشنبه در گفت‌وگو با ایرنا خاطرنشان کرد: تدبیری که سازمان اندیشیده در خصوص رعایت مصوبات  ابلاغی وزارت بهداشت و ستاد ملی کرونا، در قالب ۱۰ دستورالعمل اجرایی در این سامانه بارگذاری شده که مسوولان تمامی هیاتهای حسینی، موظف به امضای تعهدنامه و اجرای آن هستند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان همدان با بیان اینکه در استان همدان بیش از سه هزار هیات مذهبی وجود دارد که  ۷۰۰ هیات در سامانه سازمان تبلیغات ثبت مشخصات نشده اند، گفت: مسوولان همه هیات ها به قصد برپایی عزاداری، لازم است علاوه بر نام نویسی در سامانه و دریافت کد عضویت، مجوز خاصی از سازمان تبلیغات اسلامی استان دریافت کنند و متعهد به اجرای رعایت پروتکل های ابلاغی وزارت بهداشت شوند.

حجت‌الاسلام نظیری افزود: هیچگونه اعمال محدودیتی نسبت به ایجاد تفاوت در شهرهای قرمز، زرد، نارنجی و سفید قرار داده نشده اما در شهرهای قرمز، مقررات به صورت سخت‌گیرانه‌تر اعمال می‌شود.

وی تاکید کرد: طبق مقررات وضع شده ستاد ملی کرونا، اولویت برگزاری مراسم در فضای باز است در غیر این صورت در محلی با ارتفاع حداقل ۶ متر، در مدت زمان یک ساعت، بدون مراسم سینه زنی برگزار شود. 

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان گفت: در خصوص وضع مقررات خاص و لزوم اجرای آن، طبق بررسی میدانی سازمان، مدیریت فضای باز برای تنظیم صوت، زیرانداز، محدودیت در تعداد شرکت کننده ها و رعایت کامل شیوه نامه های بهداشتی، کار مشکلی است.

وی تاکید کرد: هیات هایی که مدیریت قوی دارند به کمک سایر هیات ها، یک مراسم مطلوب با اجرای تمامی پروتکل های بهداشتی و نظارت دقیق، برگزار کنند. 

حجت‌الاسلام نظیری با بیان اینکه ثواب عزاداری تنها برپایی تجمع و سینه زنی نیست، ادامه داد: بسیاری از هیات ها در تخصیص هزینه عزاداری به سیل زدگان سیستان و بلوچستان و آبرسانی به روستاهای بدون آب لوله کشی داوطلب شدند و عده ای به کمک های مومنانه و فعالیت های جهادی در مناطق محروم استان روی آوردند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =