نوزادان مادران مبتلا به کرونا از بانک شیر تغذیه می‌شوند

زنجان - ایرنا - مسؤول کلینیک شیردهی مرکز آموزشی درمانی تخصصی و فوق تخصصی آیت الله موسوی زنجان گفت: در صورتی که حال عمومی مادر کرونایی با تشخیص قطعی پزشک بد باشد، تغذیه نوزاد به طور موقت از بانک شیر و یا با شیر خشک انجام می‌شود.

رباب بیات روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه شیر دوشیده شده از مادران در بانک شیر نگهداری می شود، افزود: از نظر علمی بهترین تغذیه برای شیرخواران و نوزادان شیر مادر است که از لحاظ اقتصادی و زیست محیطی هم می تواند برای جامعه مفید باشد.

وی اضافه کرد: از نظر زیست محیطی تولید شیر مصنوعی اثرات خود را دارد و با توجه به میزان متانی که گاو از خود تولید می کند، میزان آب مصرفی برای دام، قوطی های شیر خشک و دیگر عوامل می تواند تاثیرات منفی بر محیط زیست داشته باشد.

این مسؤول ادامه داد: بهترین بازه زمانی برای تغذیه با شیر مادر تا ۲ سالگی است و در ۶ ماه اول تولد نوزاد نیازی به استفاده از ماده غذایی دیگر به جز شیر مادر ندارد.

وی اظهار داشت: بر این مبنا، تغذیه نوزاد باید به طور منظم با شیر مادر باشد چرا که ترکیب آن به لحاظ آب و ویتامین ها برای کودک مناسب است البته  اگر ثابت شود، نوزاد رشد مناسبی نداشته است، ممکن است تغذیه کمکی زودتر آغاز شود.

 مسؤول کلینیک شیردهی مرکز آموزشی درمانی تخصصی و فوق تخصصی آیت الله موسوی استان زنجان با اشاره به وضعیت کرونایی حاکم ادامه داد: چند سوال شایع در مورد شیردهی در ایام بیماری کووید-۱۹ وجود دارد که آیا مادر مبتلا در دوران بیماری می تواند کودک را با شیر خود تغذیه کند این در حالی است که و در شرایطی که مادر سالم با خیال آسوده و با رعایت پروتکل های بهداشتی می تواند شیردهی را ادامه دهد.

وی اضافه کرد: تغذیه با شیر مادر در هر شرایط اقتصادی و اجتماعی شانس بقاء نوزاد را ارتقا می دهد و مزایای طولانی مدت برای سلامت و تکامل نوزادان دارد.

بیات افزود: از طرف دیگر انتقال ویروس کرونا از طریق تغذیه مستقیم از پستان مادر و از طریق شیر مادر اثبات نشده است لذا دلیلی بر قطع شیردهی و یا جلوگیری از آن  وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد: در صورت ابتلای قطعی مادر به بیماری کووید -۱۹ در شرایطی که حال عمومی مادر خوب  باشد مب تواند شیر خود را با شیر دوش دستی یا برقی بدوشد و شیردهی به نوزاد توسط فرد دیگری انجام شود و یا شیردهی بطور مستقیم از سینه مادر با رعایت احتیاط  و استانداردها ادامه یابد.

هفته جهانی تغذیه با شیر مادر، فرصتی برای بسیج اطلاع رسانی و ارتقای سطح آگاهی عمومی جامعه و آحاد مردم در زمینه تغذیه شیرخواران با شیر مادر است و در این راستا شعار هفته جهانی تغذیه با شیر مادر در سال ۹۹ با عنوان «سیاره سالم؛ با تغذیه شیرمادر» به تأثیر تغذیه شیرخواران بر تغییرات آب و هوایی و محیط زیست و قرارگیری در زمان شیوع کرونا و هم چنین ضرورت حفظ، ترویج و حمایت از تغذیه با شیر مادر، در راستای سلامت کره خاکی و ساکنان آن می پردازد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها