خبرنگار اسپانیایی: واشنگتن با سلاح تحریم، سلامت ایرانیان را نشانه رفته است

تهران - ایرنا - «خاویر زابالزا» خبرنگار شبکه خبری «تله سینکو» اسپانیا در مصاحبه‌ای به مناسبت «روز خبرنگار»، ضمن اشاره به نقش غیرقابل انکار رسانه‌ها در کمک به مهار شیوع کرونا از طریق آگاه بخشی به جامعه، از فشار حداکثری و تحریم‌های آمریکا علیه مردم ایران از جمله تحریم دارو و تجهیزات لازم برای مقابله با شیوع کرونا انتقاد کرد.  

خاویر زابالزا خبرنگار بخش خبری کانال تلویزیونی تله سینکو اسپانیا و همچنین از اعضای انجمن «خبرنگاران حرفه ای شبکه های خبری بین المللی» و  انجمن روزنامه نگاران آزاد در گفت و گو  با خبرنگار ایرنا گفت:این اولین بار نیست که شاهد پیامدهای تحریم‌های سیاسی بر حوزه سلامت هستیم؛ تحریم‌هایی که با انگیزه سیاسی بر مردمی ضربه می زند که هیچ ارتباط مستقیمی با سیاست ندارند. وی همچنین گفت: اعتقاد دارم سلامت مردم از جمله مردم ایران هرگز نباید به عنوان ابزاری برای دسترسی به امیال و اغراض سیاسی دولت ترامپ از امیال سیاسی آمریکا مهم‌تر است و این فرصتی برای خبرنگاران ایرانی‌ست تا نشان دهند که رفاه و سلامت مردم جامعه بر سیاست خارجی ارجحیت دارد.

زابالزا ضمن تاکید بر تفاوت‌های اصول و مسئولیت‌های حرفه خبرنگاری با در نظر گرفتن جغرافیای محل فعالیت گفت: شرایطی که خبرنگاران در خاورمیانه و کشورهای منطقه زیست می‌کنند تفاوت چشمگیری با چالش‌های پیش روی فعالان عرصه خبر در کشوری همچون اسپانیا دارد؛ وظیفه خبرنگاران در اسپانیا عمدتا حول محور آگاهی بخشی و اطلاع رسانی در حوزه مسائل سیاسی و اجتماعی تمرکز داشته و ماهیت تنش‌ها و اختلافات در این فضا با وظایف و چالش‌های ژورنالیست‌های کشورهای حوزه خاورمیانه بسیار متفاوت است.  

این فعال عرصه رسانه همچنین با اشاره به شرایط شیوع بیماری همه‌گیر در اسپانیا همچون سایر نقاط جهان، وظیفه اصلی رسانه‌ها را ایفای نقش پل ارتباطی دوطرفه میان مردم و مسئولان و نهادها و ارائه اطلاعات صحیح  دانست و گفت: با توجه به آنکه ما در اسپانیا متاسفانه شاهد آمار بالای مبتلایان به ویروس کرونا در میان کادر درمان هستیم، لزوم بررسی دقیق و واکاوی نقاط ضعف و کمبودها در این حوزه از سوی رسانه‌ها احساس می‌شود. از طرفی رسانه‌ها می‌بایست با ارائه آمار دقیق و صحیح به مردم و افزایش سطح آگاهی، آن‌ها را در مسیر درست کنترل بیماری هدایت کنند.  

این خبرنگار اسپانیایی با اشاره به «۲۴ ژانویه» به عنوان روز خبرنگار در کشورش، در خصوص جایگاه روزنامه نگاران در جامعه اسپانیا گفت: به طور کلی شان روزنامه نگاران در جامعه ارزشمند است اما متاسفانه جامعه اغلب تمایل به تقسیم بین دو حزب چپ و راست دارد؛ تاثیر این امر در سطح جامعه باعث می شود که مردم با خبرنگاران همسو با عقاید خود احساس نزدیکی کرده و به آنچه سایر رسانه‌ها پیرامون ایدئولوژی‌های مختلف می گویند، توجه نکنند. به گفته این خبرنگار: اگرچه این امر تا حدی طبیعی است اما گاهی تا جایی پیش می رود که روزنامه‌نگاران مورد حمله و هجمه شدید از سوی افراطی‌ها، خواه راست و خواه چپ قرار می‌گیرند. در رسانه ای که من در آن کار می‌کنم، توهین و انتقاد شدید از هر دو طرف را دریافت کرده ایم.  

زابالزا در توضیح جایگاه حرفه روزنامه نگاری در اسپانیا می افزاید: در اسپانیا از طرفی قوانینی در حمایت از رسانه ها وجود دارد و از سوی دیگر قوانینی که برای شهروندان در صورت دریافت اطلاعات نادرست و جعلی و یا در صورت نقض حریم شخصی افراد برای آن ها حق قائل شده است. بنابراین من معتقدم اصول حرفه خبرنگاری حکم می کند که ژورنالیست ها با آزادی از بند احزاب، دولت های محلی و سیاستمداران، به بطن جامعه تعلق داشته و استقلال خود را حفظ کنند.  

در روز هفدهم مرداد ماه سال ۱۳۷۷ محمود صارمی، خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی به همراه هشت نفر از اعضای کنسولگری ایران در مزار شریف افغانستان به دست گروهک تروریستی طالبان به شهادت رسید و به مناسبت شهادت این خبرنگار وظیفه شناس، شورای فرهنگ عمومی، ۱۷ مرداد ماه را به عنوان "روز خبرنگار" نام گذاری کرد.  
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =