بغداد و اربیل در مبارزه با داعش در مناطق مورد اختلاف همکاری می‌کنند

بغداد - ایرنا - ضعف و خلاء امنیتی در مناطق مورد اختلاف دولت مرکزی و منطقه کردستان عراق، بر سر بسط سلطه در این مناطق، در طول سال‌های گذشته همواره بستر مناسبی برای پناه و فعالیت گروه‌های تروریستی بود، اما بغداد و اربیل به تازگی به فکر همکاری مشترک در این مناطق برای مهار تروریسم افتاده‌اند.

این مناطق ناامن، از استان «دیاله» همجوار با مرزهای جمهوری اسلامی ایران را در بر می گیرد و با عبور از مرزهای استان‌های «صلاح الدین، کرکوک و نینوا» تا مرزهای سوریه کشیده می‌شود.

به گزارش رسانه‌های عراقی، فرماندهی مشترک نظامی عراق امروز (یکشنبه) از همکاری با مسئولان محلی در کردستان عراق، برای مبارزه با تروریسم داعشی در این مناطق مورد اختلاف، خبر داد.

«یحیی رسول» سخنگوی فرماندهی مشترک نظامی عراق در سخنانی گفت که فرماندهی عملیات مشترک و نیروهای پیشمرگه اقلیم کردستان عراق نشست‌ها و تفاهم‌هایی برای مبارزه با تروریسم در مناطق مورد اختلاف انجام داده‌اند.

وی اضافه کرد: مناطق همکاری مشترک شامل استان دیاله، خانقین، مناطقی در کرکوک و دیگر استانهای عراق است که فعالیت مجدد باندهای تروریستی داعش در آن گزارش شده است.

رسول دستاورد این نشست‌ها را بین فرماندهی مشترک نظامی و دستگاه‌های امنیتی اقلیم کردستان عراق ایجاد یک مرکز هماهنگی مشترک با هدف تبادل اطلاعات امنیتی و هماهنگی برای پیگرد باندهای تروریستی داعش و پرکردن خلاء امنیتی در این مناطق ذکر کرد.

سرتیپ رسول تاکید کرد که باندهای تروریستی داعش اکنون همه در مناطقی از جمله اقلیم کردستان عراق را در معرض تهدید قرار داده‌اند.

به گفته وی، دولت عراق بر کنترل مرزها از جمله مرزهای این کشور با سوریه حساس است و وزارتخانه‌های کشور و دفاع و فرماندهی مشترک نظامی با مجهز کردن مرزها به فناوری‌های اطلاعات و تجهیزات جدید جدی هستند.

به اعتقاد کارشناسان امنیتی عراق، همکاری مشترک بغداد و اربیل در مبارزه با تروریسم در مناطق مورد اختلاف به بسط امنیت در خاک این کشور کمک کرده و مهمترین مخفیگاه‌های تروریسم را در این مناطق نابود خواهد کرد.

فرماندهی مشترک نظامی عراق در راستای مهار فعالیت این گروه تروریستی، چهارمین مرحله عملیات امنیتی تحت عنوان «قهرمانان عراق» را به اجرا گذاشته است.

نیروهای ارتش، الحشد الشعبی، مبارزه با تروریسم و نیروهای وزارت کشور عراق در این عملیات مشترک مشارکت دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =